on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

velmi časté kojení, závislost, nespavost

Dobrý den, mám 4 měsíčního chlapečka, váží kolem 9kg, por.váha sekcí 4650g, takže prospívá velmi dobře. Zpočátku jsem měla problém s kojením, cca 2 měsíce jsem i částečně dokrmovala UM, poté po velkém boji plně kojila. Po celou dobu ale kojím prakticky skoro pořád. Občas má syn lepší dny, kdy kojím až po třech hodinách, ale takový případ bych spočítala na prstech jedné ruky . Většinou během dne kojím po dvou hodinách a kojím půl hodiny , v noci se budí po 1,5 hodině , dám si ho k prsu, trochu zadudá a spí, než usnu já, tak je zase skoro vzhůru. Chtěla jsem kojení už tisíckrát vzdát, abych se vyspala. Jsem nepříjemná, unavená, přejídám se a padají mi vlasy. U prvního syna jsem se nerozkojila a toto dobou ho už dokrmovala UM a pěkně spal a pomalu jsme zaváděli příkrmy. U druhého chlapečka jsme UM využili pouze párkrát, pouze dvakrát na noc a spal dlouho. Má cenu kojení v tomto případě vůbec praktikovat? Odpočítávám dny, kdy mu bude půl roku a těším se až přestanu. Jsem z kojení a nevyspání vážně spíš ve stresu. Syn skoro nespí ani přes den, navíc se musím starat i o staršího synka a jsem vážně unavená. Prsa mám skoro pořád "venku" a to všude což mi vadí.děkuji

Autor
J.H
ID otázky: 33426

Odpověd:

Hezký večer přeji, no, bohužel pro Vás mnoho rad mít nebudu...protože to, co popisujete je naprosto normální a přirozené a patří to do fyziologického projevu lidského mláděte. Každé dítě je jiné a některé mají instinkty v sobě velmi silně. Lidské mládě je nošenec a kojenec a stejně jako u lidoopů je pro něj přirozené trávit svůj čas nonstop na své matce a velmi, velmi časté kojení. Čím je starší, tím se více osamostatňuje a mámy pouští. No a hlavně v noci se děti chtějí zdržovat blízko svých matek, protože se potřebují cítit v bezpečí. V zemích, kde žije divá zvěř by dítě, které není u své matky mohlo zemřít velice rychle. Proto se některé děti budí velmi často, ujišťují se, že je vše v pořádku, že jsou v bezpečí. A k znovuusnutí potřebují naši pomoc. Kojení je úžasný nástroj, jak dítě rychle uspat. Chápu, že pro Vás je těžké se s něčím takovým vyrovnat, protože my žijeme v bezpečné ČR, ale prostě je to tak. Opravdu Váš syn nedělá nic špatně, chová se přirozeně.

A také mu to více než svědčí, opravdu krásně prospívá. Tolik tedy z mé pozice - vlastně nevidím nic k řešení, protože syn se chová normálně a Vy mu vyhovíte. Vy ale nejste s touto situací spokojená, jste unavená. Chápu, že je to náročné, ale mnohdy se ženy cítí tak špatně proto, že jim okolí podsouvá, že je určitě něco špatně, když se dítě tak často budí, vyžaduje tak často kojení atd. Potom z toho má žena špatný pocit. Když naopak žije v podporujícím prostředí, které ji ujištuje, že je vše v pořádku, že je naprosto normální chování dítěte i to, že jako matky se snažíme uspokojovat potřeby dítěte v maximální možné míře a snažíme se mu být nablízku, že s dítětem spíme v posteli atd., tak pak to i žena mnohem lépe snáší a přijímá jako normu.

U Vás si myslím, že Vaše představy jsou odlišné od toho, co je opravdovou normou pro lidské mládě a že i to okolí Vás ponouká k představám, že je něco špatně. Vy sama si musíte říci, jak to chcete, zda chcete vyhovět svému dítěti, mít ho krásně prospívajícího a spokojeného a smířit se s tím, abyste nebyla frustrovaná a nebo se na něj i sebe budete zlobit, budete unavená, nazlobená...pak to dříve či později ke konci kojení stejně povede. Tohle rozhodnutí já za Vás neudělám. Kojení samozřejmě má a stále bude mít velký význam, je pro dítě tím nejlepším, co mu můžete ze sebe dát. Po zavedení příkrmů se frekvence kojení může zmenšit, ale pokud máte kontaktního synka se silně vyvinutými instinkty, tak Vás bude hodně intenzivně vyžadovat pořád (já lítala za 5 letým synem x-krát za noc a to už dáávno kojen nebyl, ale prostě se potřeboval ujišťovat, že je v bezpečí).

Co se týká nocí, tak pokud se synkem nespíte, tak doporučuji. Spousta žen v noci normálně spí a jen naprosto v polovědomí dítěti nabízí prs. Rovněž můžete některé noci nechat synka v péči otce. Vše jde. Ale opravdu ty priority si musíte stanovit sama. Já vidím zdravý proces kojení, ale nespokojenou mámu. Hledejte takovou cestu, abyste byla spokojená, pak budou spokojené i děti. Nikdo Vás do kojení nenutí, ale popřemýšlejte, zda ta frustrace je opravdu Vaše vlastní a nebo Vám ji někdo vnucuje. Váš syn je zdravý, prospívající a chová se naprosto normálně. Tak to prostě je.

Přeji mnoho radosti z Vašich dětí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
30. 01. 2017 20:44:56

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit