on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Neklidné kojení, odstříkávání

Dobrý den, Přesto, že dotazů na podobné téma je tady hodně, přesto jsem se rozhodla Vám napsat o radu. Naše malá se narodila 24/11/16 s porodní vahou 3,5 kg, zhubla na 3,3kg. Na začátku jsme měli problém s kojením, resp.měla jsem málo mléka a malá přibírala malinko, pak se naštěstí po návštěvě laktační poradkyně u nas doma, vše zlepšilo a dcerka začala přibírat. V 2,5 týdnu měla 3,7 kg, 6 týden 4,4kg a v 8 týdnech 4,8kg. Máme doma váhu, tak průběžně malou vážím. V posledních dnech je malá hodně neklidná při kojení, pořád se odtahuje a přitahuje, jakoby chtěla sát, ale něco by ji vadilo. Hodně se kroutí, prdí. Mléko teče dost, protože jej nestíhá polykat a teče ji po tváři. Přes den ji občas zvážím před a po kojení a někdy vypije jen 50ml, či 80ml, max.vypila 110ml. Kojím co 3 hod a měním různě polohy,ale je neklidná pořád, zkoušela jsem ji zpívat, klid, v leže v sedě, ale bez výsledku. Poslední dny už moc nepřibírá, držíme se kolem 4,8 kg.Jinak je veselá, spokojená a mezi kojením spinká, tak hoďku i méně. Neklidná je nejen večer ale i přes den.I přes to, že malinká přibírá, tak si říkám, že ji to asi stačí??Co myslíte? Jen ještě otázka. Kojím především z pravého prsa, doplňuji i levým…( v pravém mám od začátku mléka více).ale když malá usne u pravého, k levému se ani nedostanem. Jde mi o to, ať se mi nesníží množství mléka – když malá vypije tak málo a z levého prsa pokažné nepije. Je nutné raději při každém kojení odstříkat ať se prsa vyprázdní. Či odstříkat jen levé prso, ze kterého malá nepije? Odstříkávám v noci, kdy je levé prso hodně nalité, jinak přes den neodstříkávám. Odstříkám max 40ml. Prosím o radu, odstříkavat průbězně přes den i v noci po kojení obě prsa? Když malá vypije malinko z obou prsou, odstříkat obě prsa? Jinak ještě dotaz, stolici má velmi řídkou někdy i pěnovitou, žlutou, někdy malinko žlutozelenou. Nemůže to značit nějaký problém, či souvislost s neklidným kojením? Děkuji mnohokrát. Lenka

Odpověd:

Krásný večer přeji, no, já bych u Vás udělala tak trochu srovnání - zkuste si přečíst Váš příspěvek znova - je tedy dost neklidný, nejistý, plný obav. Pak nemůžete chtít po dcerce, aby byla u kojení klidná. :-) Stále máte potřebu si ověřovat, kolik mléka vypije, přemýšlet, zda jí to stačí. To ještě navyšuje míru stresu a nedůvěry v sebe sama. Váhu schovejte hodně hluboko. Stačí kojit 1-2x za měsíc. Kojené děti pijí naprosto různé dávky mléka, o tom není potřeba přemýšlet. Vy taky nemáte 10x za den oběd.

Dcerku bych doporučovala kojit častěji. 3 hodinový režim není moc vhodný (pokud tedy není zcela přirozený). Jinak jakýkoliv neklid a šup dítě k prsu a vůbec o tom nepřemýšlet. Neklid u prsu může být způsoben řadou věcí a je to v tomto věku častý jev. Po šestinedělí se mění dost významně složení mléka, také mléko neteče tak, jako dříve (byť se Vám zdá, že tam není rozdíl, tak on tam nějaký bude - buď teče mléko více nebo méně, ale často dávají děti svou nespokojenost s tokem mléka najevo právě neklidem u kojení). Prostě poporodní hormony již tak nepůsobí a jejich snížené množství se projevuje změnami. Chce to spoustu trpělivosti, přikládat často, zkoušet zvýšené polohy, pokud dcerka hltá, nestíhá polykat, tak je potřeba trochu situaci zklidnit. Zbytečně napolyká mnoho vzduchu a ten potom může tlačit v bříšku i ve střevech. Doporučuji rovněž časté přikládání v kontaktu kůže na kůži.

Vámi popisovaná stolička je naprosto v pořádku - netřeba jakkoliv řešit.

Co bych ale určitě řešila je nerovnoměrná laktace. Tím, co děláte ten nepoměr dále navyšujete. Přednostní nabízení prsu, ve kterém je více mléka vede opět k navyšování laktace v tomto prsu a upozadění toho slabšího prsa. Pokud se to slabší občas naleje, tak pro mozek je to signálem ke snížení laktace. Levé prso je potřeba nabídnout při každém kojení, je potřeba tu laktaci zrovnoměrnit. Tzn, spustit mléko v pravém prsu, krátkým kojením a poté přiložení k levému prsu. Zde dcerce pomáhejte stlačováním prsu k rychlejšímu toku (pokud je to potřeba). Poté návrat k pravému prsu a znova k levému. Odsáváním několikrát denně můžete dočasně navyšovat laktaci v levém prsu. Až se laktace trochu srovná, tak se určitě žádným odsáváním nezatěžovat. Kojení by mělo být pohodovým jednoduchým procesem a ne sbírkou šílených aktivit. Prostě jen kojit a kojit. Uvolněná, spokojená máma bude mít i stejné dítě. :-)

Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
24. 01. 2017 00:26:34

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit