on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

zánět

Dobrý den,Barunku jsem porodila 6.9.2016. Jednou jsem měla zánět v prsu s horečkami, ale to stačilo přiložit a odsála to. Od čtvrtka mám horečky. Ve čtvrtek červený flek po obvodu ale bez bolesti, pak horečka a flek už je červený i vevnitř. Přikládala jsem nastrouhanou bramboru. Nahřívala a zkoušela rozmasírovat, odstříkat, odstát. Natočit Barunku(musela jsem ji dát vzhůru nohama, aby měla bradu u fleku), ale nic. Teď mám antibiotika. Flek je cca 1/3 prsa, s hora. Od dvorce na délku i šířku cca 8 cm.Pod ním hmatná tuhší tkáň na některých místech bolestivá. Jak se ho zbavit? Děkuji.

Autor
Marie
Bulky v prsou, retence, záněty
20. 01. 2017 19:39:54
ID otázky: 33418

Odpověd:

Hezký večer, ty záněty a retence jste mívala i předtím? Nebo to začalo nyní? Protože to musí mít nějakou příčinu...Dcerka má 4,5 měsíce - nezačali jste třeba s příkrmy? Nezačali jste více dávat dudlíka? Či dokrm UM? Protože z nějakého důvodu dcerka nevyprazdňuje ta prsa pořádně a pak se tyto situace mohou stávat a opakovat. Co můžete udělat jako prevenci je dohlížte na to, aby dcerka sála správnou technikou, kdy opravdu ucítíte, že se prsa po kojení krásně uvolnila, že nikde nezůstávají prázdná místa. Je potřeba pravidelně prsa střídat (kojit při každém kojení z obou prsou), měnit polohy, aby se prsa vyprazdňovala co nejrovnoměrněji. Pokud už tedy dojde k nějaké zatvrdlince, tak určitě zkusit rozmasírovat, vytlačit z prsu ven.

Pokud už se retence či zánět objeví, tak doporučuji hořčík a vápník, ať se uvolní případné křečovité sevření mléčných vývodů. Je potřeba se hodně uvolňovat, ať se mléko nikde neměstná. Případná  bolavá místa chladit, zábaly ze zelným listů, tvaroh, apod. V případě potřeby před kojením prsa nahřát, ať mléko co nejlépe teče. Antibiotika, která nyní berete tak samozřejně doberte, ať mohou plně účinkovat.

Pokud by se přes všechna výše uvedená opatření (pokud už dáváte příkrmy nebo dokrmy, tak s příkrmy přestat - není důvod je dávat tak brzy a dokrm UM ve 4,5 měsících  už není vhodný. A je to škoda. Ale to už věštím z křišťálové koule. U Vás je potřeba hlavně vydatně kojit, ať se mléko z prsou dostává. Až s příkrmy začnete potom v 6 měsících, tak je potřeba velmi zvolna, máte zjevně citlivou laktaci, tak ať se díky omezení kojení znova nezačnou retence či záněty tvořit.

Držím pěsti, ať se situace brzy stabilizuje!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 01. 2017 03:32:22

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit