on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Slabsi prospivani 3m dcery po dobrem startu

Dobry den, Jirinko, obracim se na Vas jiz podruhe, nyni s 3m dcerkou. Syna jsem uspesne kojila do 13m, pote jsem ho odstavila z duvodu vycerpani u druheho tehotenstvi (obcas se mi ale zasteskne). K nynejsimu dotazu. Potrebovala bych zhodnotit prospivani dcerky. Start mela ukazkovy, prisala se hned po porodu, prakticky cely pobyt v porodnici jsem ji mela na hrudi, spinkala se mnou v posteli. Dudlik nepouzivame, kojim na pozadani (prakticky kdykoliv zaplace, je nevrla, nejdrive nabizim prso), spise spolu v posteli. Porodni vaha 3200g, 49cm (29.8.) 3070g, 49cm (2.9.) 3290g, 49,5cm (9.9.) 3820g, 51,5cm (23.9.) 4340g, 55cm (13.10.) 6tt 4730g (1.11.) 2m 5140g, 57,5cm (28.11.) 3m 5390g (12.12.) Od 2m uz je pribirani spise pod normou (podle pani dr), navrhuje dokrm UM, ale po vzajemne domluve jsme dosly k zaveru, ze to zatim neni zadouci. Dalsi kontrola az ve 4,5m. Dcera vypada hezky, ma faldiky, hezky pase koniky, smeje se nahlas, motoricky vypada ok. Co se tyce kojeni, zhruba od tech 2m se zacala obcas u prsa vztekat, jiz nema tolik pocuranych plen (cca 300-400g za 24h), uz tolik neublinkava, neskyta. Koji se od zacatku velmi kratce, radove minuty. Ale vzdy ji nejak nakojim, nejcasteji ted vleze. Slysitelne polyka, pote se odvrati a pozoruje okoli, vypada spokojene. Jsou i kojeni, kdy se ale moc nenapije, vetsinou kdyz je unavena a tak ji uspim a nakojim az pri probuzeni, to se koji bez vetsich obtizi. Vecer vetsinou musim uhoupat do polospanku, pote usina u prsa. Trochu mne i znepokojuje cetnost a konzistence stolice, do 2m zcela ukazkova nekolikrat denne, pote uz jen 1x denne ridsi kasovita stolice bez natraveneho mleka a nyni asi 2. den spise vodnatejsi stolice s natravenymi zbytky mleka asi 3-4x v mensim mnozstvi. Jsou jeji vahove prirustky jeste v poradku? Nechci ji samozrejme trapit hladem, ani predcasne "zatezovat" travici trakt prikrmy (na mamile.sk jsem se docetla, ze je mozne zacit s prirkmy od 4m ve forme bananu, avokada zredeneho mlekem). Mela bych odstrikavat a dokrmit napriklad cevkou u prsu? UM zcela zavrhuji. Predem moc dekuji, omlouvam se i za formu, pisi na mobilu. Lucie

Odpověd:

Hezký večer přeji, hlavně se nenechte znervóznit. :-) Každé dítě je jiné a prospívání je vždy potřeba hodnotit komplexně - tzn. počůrané plenky (to je dostatečné), váhové přírůstky a PMV vývoj. NO a ten je v pořádku. Váhové přírůstky jsou cca na spodní hranici normy. Pokud se pohybují alespoň kolem 100 g týdně, tak není potřeba dělat žádnou paniku. Dcerka jinak prospívá, sama ji vnímáte jako spokojenou, dobře vypadající, má dostatek energie. A to je nejdůležitější. Vy jste osoba, která ji zná nejlépe, která ji vídá každý den. Lékařka vidí dcerku 1x za měsíc a tak jí nezbývá než koukat po tabulkách a případně zhodnotit PMV při téměř statické ukázce (kdy dítě zrovna vůbec nemusí mít náladu). Dejte na svůj mateřský instinkt. Vy jste na dcerku napojená, jste spolu v kontaktu, takže ji jistě dokonale znáte. A hlavně její potřeby.

Jinak ta stolička je ok, stolička kojeného dítěte může mít mnoho variant podoby. :-) A plenky nevažte. Ani dcerku častěji než 1x za 2 týdny. Zbytečně se tím stresujete a každý stres blokuje spouštění mléka. Stačí, že vidíte, že dcerka čůrá. Není potřeba její produkci vážit. :-)

Co byste mohla zkusit je kontaktovat nějakou mamiláckou poradkyni, ať koukne na techniku kojení a na podjazykovou uzdičku. To jsou dvě věci, které by mohly bránit efektivnějšímu kojení, pokud nejsou v pořádku. I v tomto věku to má význam, byť už se sebou dítě nenechá tak snadno manipulovat. Ale pro Váš dobrý pocit, že jste něco zkusila je to mé doporučení. Určitě je vhodné i stlačování prsou v průběhu kojení, to pomůže získat dcerce taky nějaké to mléko navíc. V průběhu kojení se nebojte měnit prsa i několikrát, střídat polohy, prostě maximalizovat to množství mléka, které dítě získá.

Na dokrm ani UM ani MM to rozhodně není a ani na příkrmy ne. Pokud by se přírůstky držely kolem 100 g týdně, tak pak třeba s příkrmy začít po 5. měsíci, ale je to předčasné řešit. :-) Nyní si užívejte předvánoční pohodu s Vašimi dětmi.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 12. 2016 22:43:46

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit