on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak na příkrmy

Dobrý den, máme holčičku 6m. Zhruba od 5m jsme na radu doktorky začali dávat zeleninové příkrmy - i když prospívala podle tabulek a já plně kojím od jejího narození. Nyní už je na zeleninových příkrmech zhruba 3 týdny. Mám dilema, jak dál postupovat. Doktorka říká zavést maso, 6x týdně (z toho 3x hovězí) + 1x týdně žloutek. Jinde jsem ale četla, že je to lepší méně, nebo dokonce vůbec až do 1 roka. Co byste doporučila vy pro plně kojené miminko? Je pravda, že když něco jím, tak se po mě hrozně sápe a chce si to sníst taky, ať jím co jím :). I zeleninu, ať jsme dali jakoukoli, snědla s chutí - dáváme tak max. 130-150ml, ale jedla by i více a vždycky se ještě dožaduje, ale bojím se, abych to nepřehnala. Je to množství v pořádku? Kdy zařadit kaše? Doktorka radila na noc - ona se od narození budí cca po 3-4 hod na kojení i přes noc. Doktorka říká, že kaše by pomohla k lepšímu spánku, ale radí zavést obilnou nemléčnou. Nevím, jestli vůbec zavádět a pokud ano, jakou? S obilím? Někde čtu, že to nepomáhá. Nebo raději mléčnou s UM? Kdy zavést kravské mléko? Je možné kombinovat s kojením kupovanou mléčnou kaši s UM? Odkdy bychom měli začít s ovocnými svačinkami? Moc děkuji za pomoc.

Autor
Emilie
Příkrmy - co a kdy se může
01. 11. 2016 09:53:56
ID otázky: 33345

Odpověd:

Hezký večer, na Váš dotaz je jednoduchá odpověď - pomalu, hlavně pomalu. :-) Škoda, že jste začala s příkrmy o měsíc dříve - zbytečně. No, ale teď už s tím nic neuděláme. Respektive ano, můžeme. Doporučuji pokračovat volněji, tzn. další příkrm dát až za měsíc, klidně i dva. Můžete si zatím hrát s tím zeleninovým příkrmem, když ho dcerka tak kvituje s povděkem. :-) Klidně můžete začít přidávat maso, ale není potřeba se držet striktně nějakých pravidel, zkuste prostě trošku, nejdříve 1x za týden, pak třeba i častěji, žloutek někde mezi tím taky nebo třeba i později. Prostě s citem, s mateřským instinktem. Vůbec není potřeba spěchat - to je stále moje odpověď na základní otázku. Jídla si dcerka užije až, až, nyní by měla být především hojně kojená. Zima je za rohem, tak ať Vám kojení pěkně vydrží minimálně na tuto zimu. :-)

Využijte toho, že se dcerka sápe a chce ochutnávat od Vás - klidně jí trošku nabídněte - na prstě, později i měkké kousky přímo do ruky (po 8. měsíci již lze). S ovocem není potřeba spěchat, klidně za měsíc, dva. S kaší už vůbec ne. Vaše dcerka se nebudí hlady, ale prostě potřebuje Vás, mít pocit bezpečí, potřebuje pomoci se znovuuspáním, na toto kaše nepomůže. :-) Vámi popisovaná frekvence nočního buzení/kojení je naprosto fyziologická. Zbytečně ji do dcerky bude cpát. Stačí až po 9. měsíci - bohatě. Výběr kaše je čistě na Vás, ideální je nedávat instantní, ale nějakou dítěti připravit sama. Klidně i jen z vody a ovoce, či je možné ji rozmíchat v mateřském mléce, po roce i v kravském. UM není vůbec nutné.

Množství příkrmu navyšujte jen zvolna, kolem 150-200 už je to plná dávka. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 11. 2016 00:23:31

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit