on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojení a obezita

Dobrý den paní Mrázková, ráda bych se zeptala na Váš názor kojení x obezita. Mám čtyř měsíční plně kojenou holčičku. Náš začátek byl krušný (akutní sekce ve 34 tt,, několik dní ventilátor, sonda, poprvé jsem si jí mohla pochovat asi pátý den a přiložit ještě později, takže po třech týdnech nás z porodnice propouštěli s flaškou a nulou vypitého mléka ode mě), ale doma si vše sedlo a dneska pije ráda a s chutí. Možná až moc velkou... Porodní váha byla 2,5kg, při propuštění 2,2, ve čtyrech měsících téměř osm... Naše paní doktorka se nad váhou usmívá, nijak jí to nerozházelo a já po prostudování dotazů na Vašich stránkách týkajících se přibývání byla taky v klidu. Až do dneška, kdy jsem si přečetla rozhovor s Dr Zlatko Marinovem (dětský obezitolog působící ve FN Motol) v časopise Téma. Nečetla jste ho? No studená sprcha... Pan doktor mluví o MM jako o jakékoliv jiné potravině, tudíž jeho nadměrný příjem způsobuje obezitu, kojení nad jeden rok věku dítěte je nevhodné, MM matka dítěti předává toxické látky nastřádané za celý život, dokonce zmiňuje zvýšené riziko civilizačních nemocí při kojení nad devět měsíců atd.... Paní Mrázková jak to je... opravdu jsem svému dítěti způsobila obezitu a zadělala mu na špatné stravovací návyky a možná dokonce na infarkt (přiznávám, že kojení používám i jako uklidňující prostředek, prostě kojím kdykoliv dcera projeví zájem...)? Tuším Vaší odpověď, ale na druhou stranu přeci nemůže lékař zabývající se dětskou výživou říkat věci, které nejsou pravda. Tak nevím... mám čtyřměsíčnímu miminu ordinovat redukční dietu? Děkuji za odpověď a hezký den, Veronika

Autor
Veronika
Dítě příbírá hodně
02. 08. 2016 20:51:40
ID otázky: 33273

Odpověd:

Hezký večer, moje odpověď bude velmi krátká. :-) S panem doktorem nesouhlasím v ničem. Ale jeho averze ke kojení je velmi známá. Bohužel...každý se holt prezentuje jinak. Ve prospěch kojení mluví jasně všechny výzkumy. Je na Vás, co si z toho všeho vezmete, já popírám vše, co jste citovala. Jestli máte ten článek v e-podobě, tak se ráda pobavím a jistě nejen já.

Na Vašem místě bych si samozřejmě nadále užívala tu nejpřirozenější věc na světe - tzn. kojení vlastního dítěte. A dcerka si zrovna tak bude užívat to nejlepší pro ní. To, že jí kojení svědčí je více než zřejmé, prospívá krásně, vše dohnala. A na obezitu nezakládáte, naopak kojení je její prevencí. Vy myslím sama velmi dobře cítíte, že děláte pro dcerku to nejlepší, že je to přirozené. Nejlepší je moc nečíst a nechat pracovat vlastní instinkty a naslouchat potřebám dítěte. Ona ta Příroda moc dobře ví, co dělá. Podobné antikojící názory vždy byly a vždy budou. Já se tomu opravdu jen směju. :-)

Mějte se krásně. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 08. 2016 21:50:39

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit