on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání zeleniny (7,5 měsíční miminko)

Dobrý den Jiřinko, v únoru jsem se na Vás obracela s problémem s kojením, nyní bych Vás chtěla poprosit o radu ohledně příkrmů. Mám 7,5 měsíčního chlapečka (narozen 11.12.15 PV 2,55 kg 47 cm) plně kojený do 6. měsíce, avšak s tím že od cca 4. měsíce se mi téměř u každého kojení neskutečně vztekal, propínal do luku a kojení bylo dost náročné nicméně jsem to vždycky nějak uhrála a teď už je to o dost lepší, ale občas se ještě vztekání objeví. 11.6.2016 jsem zavedla zeleninový příkrm, začli jsme mrkvičkou, pak jsem přidala brambor, brokolici, cuketu, batát, dýni atd. Zpočátku to nebyla žádná sláva, ale pak se malý docela rozjedl a snědl cca 50-90 g příkrmu, jak kdy. Kolem 24.6. jsme prodělali 6. nemoc, to malý moc nehamal, bylo vedro a do toho měl horečky a u Dr. proběhlo vážení (27.6.)s tím že od posledně tj. 6.6. přibral asi jen 40 g, což se paní doktorce moc nelíbilo, takže jsem pak následně na to zavedla k večeři kaši - banánovou bezlepkovou a tu malý baštil, otvíral krásně pusinku, z čehož jsem měla velkou radost. No jenže po týdnu, mi přestal skoro jíst zeleninu, byli jsme na dovolené, tak jsem to přičítala změně prostředí. Nutno ještě zmínit, že mi tuším 6.7. vyzvracel celý oběd (nebo to co snědl) a zvracel pak ještě celé odpoledne nakojené mléko, ale přidala jsem mu poprvé petržel do příkrmu, tak to přičítám tomu. Nicméně jsem si pak uvědomila, že jsem si to celé asi zkazila sama tou sladkou kaší a teď mi nebude jíst zeleninu, možná i to zvracení na tom má svůj podíl. Kaši jsem tedy zrušila. Zeleninu stále nabízím, každý den, dala jsem už i trochu masa, teď se to malinko zlepšilo, sní mi tak cca 15-20 těch svých malinkých lžiček, pat dokojím. Zajímavé je, že pokud mu nabídnu něco ze svého talíře (snažím se jíst s ním, aby mě viděl), rukou - kousek bramboru nebo jinou zeleninou nebo rýži, tak to by baštil (mám to ale osolené, tak moc nechci dávat). Taky musí být u toho jídla něčím zabavován, dávám mu do ruku druhou lžičku a víčko od misky, ze které jí a mezitím mu "vpašuji" do pusinky lžičku s jídlem, chvíli to jde, ale pak už nechce, připadá mi, že ho to přestane prostě bavit, tak nejí. Hlavně teď nevím jak mám postupovat s příkrmy dál, mám už zkusit dávat ovoce, bojím se, že to bude opět sladká chuť a přestane mi jíst zase úplně zeleninu (ne že by jí tedy tolik snědl) nebo mám vrátit kaši tentokrát nějakou natur neslazenou? Taky bych už chtěla zavést lepek, zatím jsem dala do zeleninového příkrmu trochu kuskusu a dávám do ruky chleba. Jsem teď trochu bezradná a nechci udělat další chybu. Děkuji Vám moc za jakékoli rady a omlouvám se za sáhodlouhý popis:)) Petra (PV 2550 g-21.12. 2500g-27.12. 2710g-4.1. 2850g-11.1. 3100g-25.1. 3690g-18.2.4630g-31.3. 5940g-5.5. 6560g-6.6. 7090g-27.6. 7130g-nyní cca 7350g???)

Autor
Petr B.
Odmítání příkrmů
25. 07. 2016 10:15:14
ID otázky: 33262

Odpověd:

Hezký den přeji, čtu si Váš dotaz už podruhé a marně hledám nějaký problém. :-) To, co u Vás probíhá je normální fyziologický proces seznamování dítěte s pevnou stravou. Stačí, když mu budete naslouchat, ono Vám samo říká, co chce a potřebuje. :-) Po nemoci se chuť k jídlu často zhorší. Sladká chuť kaše je zrádná, to jste již poznala. :-) Syn Vám ale jasně naznačuje, že on není zrovna fanoušek kašovité stravy, ale rád by ochutnával to, co máte Vy. To je ale přece ta nejlepší cesta, jak pokračovat! Využjite toho. Děti se v tomto věku hodně učí nápodobou a je to naprosto přirozené. Kdysi se nad příkrmy nepřemýšlelo takto, ale prostě se dítěti dávalo to, co měla rodina, třeba předžvýkané matkou. Není nutné se striktně držet nějakých pravidel, využijte Přírodu, která dítě sama navádí. Solte méně (my třeba nesolíme skoro vůbec) nebo si jídlo pro sebe dosolte až na talíři, abyste měla pro dítě připravenou neslanou variantu toho, co máte Vy. Ty první měsíce zavádění příkrmů nejsou určeny k tomu, aby se dítě nacpalo (na to stále slouží kojení, proto je vhodné i vždy dokojovat), ale aby se postupně s jídlem seznámilo a získalo k němu kladný vztah. Pokud se synek navíc po kašovité zelenině pozvracel, tak se není co divit, že ho to nyní moc neláká. Opravdu mu nic netlačte, nechte to více na něm a kouskovitou stravu jen a jen podporujte.

Kaše není až tak nutná, klidně může být i k večeři zelenina nebo třeba polévka nebo třeba bramborová kaše a kousky zeleniny či masa atd. Kaše může být i se zeleninou. Ovoce do ručičky nebo ochutnávat - určitě, kdy jindy než v létě, kdy je nejvíce čerstvého ovoce? O lepku netřeba přemýšlet...vždyť stačí polévka s těstovinami, klidně i kuskus nebo to pečivo. Ono o těch příkrmech není potřeba zase nějak extra uvažovat, jde o to postupně dítě zapojit do rodinného stravování, toť vše. V roce už může jíst pomalu vše a ve stejné konzistenci jako zbytek rodiny. Tak se toho opravdu nebojte a svůj talíř mu více otevřete. :-) Mějte se hezky.

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 07. 2016 11:25:52

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit