on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zavedení příkrmu ve 4,5 měsíci

Dobrý den, ráda bych vás poprosila o konzultaci k otázce zavedení příkrmu. Na poslední prohlídce ve 4,5 měsíci mi pediatrička řekla, že dcera se již vymyká tabulkovým normám. Měří 64 cm a váží 8,2 kg. Doporučila mi zahájit polední zeleninové příkrmy. Dcera je plně kojená, od narození nemáme jediný problém, je to velký savec, spíše bych řekla, že je schopná se přejíst, pokud ji včas neodstavím. Kojím přes den nyní po 3-4 hodinách (aktuálně spíše po 4) akorát v noci se mi budí častěji po 2-3 hodinách, nad ránem někdy i více. Spíš než hlad si myslím, že ji budí bolení bříška nebo prdíky, začne brečet a já nemám sílu ji v noci houpat a nosit, takže to řeším tím, že ji nakojím. Dcera spí vedle mě v postýlce bez bočnice, k ránu si ji nechávám i u sebe v posteli. Přijde mi, že ji stačí si jenom cucnout, uklidní se a spí dál. Domnívám se, že hodně přibírá, protože se v noci takto často budí. Jsem zmatená z pokynu lékařky, protože nemám pocit, že bych měla nedostatek mléka (kojím vždy jen z jednoho prsu) a dcera prospívá a nevidím tedy důvod, proč zavádět příkrm takhle brzy, počítala jsem až se 6. měsícem. Možná mi uniká nějaká informace, nebo mi doktorka chce pomoci s odbouráváním denního kojení. Je pravda, že kvůli kojení pořád hubnu a už je to na mě docela vidět. Děkuji mnohokrát a omlouvám se za obšírný dotaz.

Autor
Michaela
Příkrmy - kdy a jak začít
24. 05. 2016 21:44:44
ID otázky: 33205

Odpověd:

Hezký večer, nevidím žádný důvod, proč byste měla začít s příkrmy předčasně. Dcerka se nevymyká žádným tabulkám, ty hodnoty jsou individuální, každé dítě roste jinak. A není zase tak málo dětí, které mají třeba 10 kg v půl roce. Rozhodně také není důvod snižovat počet kojení přes den (ten není důvod snižovat ani třeba ve 2 letech dítěte) a už vůbec není důvod, proč byste v noci měla řešit uspávání dítěte jinak než kojením. Je to nejrychlejší a nejsnadnější cesta a Matka Příroda nás prsy vybavila i proto, abychom měly k dispozici tento snadný nástroj k utišení a uspání dítěte. Prostě u Vás vše funguje perfektně a není důvod cokoliv měnit (leda kojit z obou prsou při jednom kojení, což je více než vhodné, obzvlášť, když pauzy v kojení jsou delší. Pomůže to stimulovat lépe laktaci v obou prsou a snižuje to riziko menšího množství mléka do budoucna). Spousta lékařů ale nemá dostatečné informace, nemají ponětí o fyziologii kojení a zcela zbytečně cpou ženám UM nebo předčasně příkrmy. Takže klidně kojte plně do 6 i více měsíců, jak Vám to bude vyhovovat. Co by za takto krásně prospívající dítě jiné ženy daly...

Ještě k tomu hubnutí - pokud hubnete, je samozřejmě potřeba zvýšit energetický příjem. Kojení, hlavně plné kojení dítěte může být pro některé ženy energeticky hodně náročné.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 05. 2016 01:45:02

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit