on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Příliš dlouhé kojení

Dobrý den, Chtěla bych Vás požádat o radu. Mám týdenního novorozence, porozen spontánně v termínu, dobrá adaptace, 3520g, ihned se přisával, již od nástupu laktace je mým problémem příliš dlouhá doba kojení, chlapec pije i 1,5h. Zpočátku rychle, poté po 2 minutách usíná, je nutná stimulace, zkouším změnu poloh, střídání prsů, když již nepije a vypadá spokojeně, začne po pár minutách plakat a po přiložení se situace opakuje takto to trvá kolem 1,5h. Spí poté dobře 3-4h. Zjistila jsem však, že již po 20ti minutách má vypito 60-70ml, těz váhový přírůstek 300g/ 5 dní je větší. Trpí poté na bolesti břicha a ublinkává. Prsa mám hodně nalitá, zkušela jsem i tlak během kojení, s kterým pije lépe a neusíná, délka kojení se však zkrátí tak na 50 minut a stejně jej musím odtrhnout. Po mnou ukončeném kojení, jej musím dlouho utěšovat, nabídnout jinou alternativu( prst) a nakonec též usne a spí stejně dobře. jinak stolice jsou v normě 3 -5x denně normální konzistence, močí dostatečně. Mám ukončit kojení dřive?Kojit z jednoho prsu či střidat?( Dá si obě). Moc děkuji za radu.

Autor
Lenka Horákvá
ID otázky: 33201

Odpověd:

Hezký večer, chlapeček je malinkatý a jako lidské mládě patřící do kategorie tzv. nošenců (stejně jako třeba malé opičky) a má naprosto plné právo strávit u prsu 24 hodin denně. A je to naprosto fyziologická potřeba. Vůbec nijak to nekorigujte. Vše se postupně upraví, ale ty první týdny i měsíce je naprosto normální, že syn chce být u prsu neustále. Dítě si kojením zdaleka neřeší jen potřebu hladu či žízně, ale hlavně se u něj cítí v bezpečí. CHlapeček byl 9 měsíců ve Vaší děloze a jen těsné spokojení s Váma u něj vyvolává pocit jistoty. Příroda to má velmi dobře vymyšlené, dobře ví, že lidské mládě nemá bez matky vůbec šanci na přežití. A tak se dítě zcela správně a instinktivně Vás chce držet. Doporučuji využití šátku, pak bude dítě mnohem spokojenější a nebude mít potřebu být neustále u prsu. Bude se cítit spokojené v těsném kontaktu s Váma.

Prsa určitě nabízejte obě. A opravdu synkovi věřte. On chce po Vás jen to, co je mu vrozené. Snažit se o nějaký režim u novorozeňátka opravdu není dobrý nápad. Bude chvíli trvat, než se adaptuje na ten náš svět.A to stejné platí i pro stabilizaci kojení. První týdny a měsíce může být laktace velmi nevyrovnaná, mléka může být i velký nadbytek. To se srovná časem. Vašim úkolem pro prvních 6 týdnů je naučit synka správně, efektivně sát z prsu. Koukněte se na www.mamila.sk - tam jsou videa a fotky. To se bavíme o nutritivním sáním. Fáze nenutritivní, kdy prostě dítě jen chce sát, pro ten velmi příjemný pocit bezpečí může být první týdny a měsíce velmi dlouhá. A to je Váš případ. Nic nenormálního. :-) To, že děti trpí na různé bolístky je běžné, trávící trakt si musí také zvyknout na příjem mléka, proces jeho trávení. Prostě na chlapečka nespěchejte, krásně prospívá (váhu ale schovejte, zbytečně pak řešíte to vypité množství mléka) a to je podstatné. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
17. 05. 2016 23:13:31

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit