on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Píchaní a mírná bolest v prsu, dítě z něj málo pije

Dobrý den, již třetí den, mě mírně pobolívá, trochu jakoby píchá během dne levé prso. Je to někde kolem bradavky a jakoby za ní uvnitř. Navíc jsem zjistila, že dcera (2 měsíce, plně kojená) z něj moc nechce pit. Spíš trochu potahá a pak jen dudlá. Jakmile ji přendám k pravému prsu, tak se krásně rozpije. Zkoušela jsem a mléko v něm mám. Dokonce jsem zkoušela i jak chutná a právě z toho levého prsa mi ta chuť přijde i jiná. Zpětně si vybavuji, že už dřív se mi stalo, ze jsem levé prso nabízela a dcera z něj nepila, až potom z pravého se napila. Moje mamka mi tehdy řekla, že je dcerka nejspíš líná tahat zadní mléko, tak jsem to nijak neřešila. Je možné, že se mi do prsu třeba dostala nějaká infekce? Nebo kde by mohl být problém? Žádný zánět jsem neměla a prsa si chráním, abych žádný nedostala. Bradavky mám mírně fialové a kojení mě vždy prvních pár tahů bolí. Bojím se, aby to nebylo něco vážného. Mam již druhé dítě. První dceru jsem kojila do roka a kromě několika zánětů, jsem s kojením žádné potíže neměla. Doufám, že můj dotaz je aspoň trochu srozumitelný, předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Hana

Autor
Hana
ID otázky: 33187

Odpověd:

Hezký večer přeji, Váš dotaz je srozumitelný velmi dobře. :-) A obsahuje také dostatek indícií, aby se dalo říci, že příčina Vašich potíží je celkem zřejmá. Je to počínající retence prsu. Z Vašeho popisu i předchozích zkušeností je patrné, že máte sklon k retencím a zánětům. Každá žena je jiná a někdo má citlivější žlaznatou tkáň v prsu, která reaguje citlivě na každý výkyv např. ve frekvenci kojení, či lehké zhoždění prsu, které způsobí bolest a už se prso nemusí řádně vyprazdňovat. A navíc je to u Vás kombinované s dítětem, které tyto změny vnímá a jakmile se díky retenci začne měnit chuť mléka, tak na to reaguje menší chuti z prsu sát. :-) Takže jste rázem v začarovaném kruhu, který není jednoduché rozseknout. Nemyslím si, že by Vaše situace byla vážná, nicméně pokud píšete, že máte bradavky po kojení fialové a že Vás prvních pár tahů bolí, tak to může značit i nějaké chybky v technice kojení. Vždy doporučuji, aby v takovém případě zhlédla ženu zkušená poradkyně a případné chybky pomohla odstranit. I nevhodná technika kojení může vést snadno k retencím, když se nějaká část prsu řádně nevyprazdňuje. Takže to bych tedy doporučovala v první řadě - kontrolu techniky kojení. Je potřeba zkontrolovat nejen přímo techniku sání dítěte, ale rovněž vzájemnou polohu. Kolegyně by Vám také měla ukázat další polohy. Při retencích je potřeba často střídat prsa i polohy při kojení, ať se prs vyprazdňuje co nejrovnoměrněji. Takže to je hlavní doporučení č. 2 - střídat polohy. A dále doporučuji jemné masáže v teplé vodě a na druhou stranu v případě bolesti vyzkoušejte i chladivé obklady. Ty také srazí otok, pokud by to bylo potřeba (což retence často může být v první řadě otok tkáně, který může ucpat nějaký vývod a mléko se pak začne bolestivě městnat). 

Takže to je zhruba vše. Držím pěsti a věřím, že se vše stabilizuje. Jen je potřeba si opravdu hlídat správnou techniku, nemít v kojení příliš dlouho pauzy, ať se mléko neměstná a střídat polohy. V případě potřeby se snažit retence chytit hned v začátku.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
09. 05. 2016 01:21:12

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit