on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojení+zvracecí reflex

Dobrý den, dcera se narodila s váhou 2,5 kg, po 3 týdnech měla váhu 3,2 kg tedy přibírá dobře. Plně kojím. Od začátku mám problémy s technikou,stále se jí snažím dle návodů tady zlepšit. Na prsu se mi vytvořila i ragáda, ale již se skoro zahojila a stále mě bolí bradavky jak při přisávání tak v průběhu kojení. Myslím si, že problémem je, že dcera má malou pusinku, špatně ji otevírá a pojme jen bradavku (zkoušíme orofaciální stimulaci). Když náhodou si veme do pusinky i dvorec tak má pocit na zvracení a vše vysune krom bradavky. Zvracecí reflex u ní vyvolává i nejmenší velikost dudlíku (nepoužíváme, jen jsme ho zkoušeli). Při kojení má horní ret ohrnut do pusinky a občas i dolní (zkouším během sání vysunout), když saje tak má dlouhé tahy (hýbe se jí oblast spánku a ouško), ale zase se hýbe i prs před nosíkem, což je špatně. Nejsem z oblasti kde by působily laktační poradkyně ze seznamu mamila.sk, proto jsem se na ně neobrátila. Další problém je, že i když spí s námi v posteli tak se v noci sama nebudí na kojení. Jen si začne hodně dávat ručičky do pusinky a mlaskat a poté ji dám. Přes den buď chce kojit každou hodinu bez spánku nebo když usne tak ji poté musím budit. Také nevím jestli to že si ručičky strká do pusinky a vše kolem hlavičky chce nasávat opravdu znamená, že má hlad, i když je třeba chvíli od kojení, které většinou trvá cca 30 min. i déle. Děkuji za odpověď.

Autor
ZN
ID otázky: 33108

Odpověd:

Hezký večer přeji, já si myslím, že dcerka má celkově silnější reflexy. Reflexy budou postupně otupovat a dcerka poroste, tak i ty anatomické disproporce se postupně změní. To dávání ručiček do pusinky není vůbec problém, ani to není jen známka hladu, je to prostě jen reakce na to, že se jí něco míhá kolem hlavičky (klidně vlastní ruce). Prostě silný hledací a sací reflex. Když se dítě vzbudí, tak tyto děti se silnějšími reflexy si samy hledací a sací reflex vyvolají vlastními ručkami. :-) Do 3 měsíců věku postupně tyto reflexy vyhasnou a už dcerku nebude tolik vzrušovat cokoliv, co se jí mihne kolem hlavičky. :-) Po 3. měsíci začnou děti zase aktivně poznávat svět a začnou ho poznávat nejdříve pusinkou, takže budou opět cucat vše okolo, ale už ne tak nekoordinovaně, ale naopak velmi koordinovaně. Uvidíte, že to bude prostě jiné. Ale opět to nebude znamenat, že je dcerka nonstop hladová. :-)

Co se týká toho dávivého reflexu. Jak jsem psala dcerka bude celkově senzitvnější v této oblasti, časem se to zlepší. Nicméně koukněte se jí na podjazykovou uzdičku, zda není příliš krátká a tím pádem si nemůže jazýček dobře vypláznout a zkoordinovat lépe to, co se jí děje v puse s bradavkou, případně dvorcem. Přejeďte čistým prstem pod jazýčkem - neměla byste narazit na žádnou překážku. Pokud ano, pokud narazíte na blanku, která nebude dost dlouhá, aby Vám "uhnula" z cesty, tak je to rovněž překážka pro kojení a pomůže takovou uzdičku podstřihnout. Podezření na krátkou uzdičku mám mimo jiné pro to, že píšete o bolestech bradavek a také o ragádě. Toto se typicky děje v situaci, kdy dítě jazyk dostatečně nevyplázne a řeže jazykem bradavku. Bradavky by Vás po 3 týdnech kojení už bolet určitě neměly. Tak to je vše, co mne k Vaší situaci aktuálně napadá. Nadále samozřejmě pracujte na vylepšování techniky kojení, ale věřím, že jak dcerka bude starší, že se vše samo utřepe. Ale na tu uzdičku se určitě podívejte, ta se totiž neutřepe, pokud je krátká.:-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 02. 2016 23:47:17

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit