on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Tříměsíční miminko nechce pít

Dobrý den, Jiřino, děkuji za vaši poradnu, vyzkoušela jsem už leccos a pročetla desítky dotazů, ale přesto se mi nedaří náš problém vyřešit. Prosím proto o radu: Mám tříměsíční dceru, PV 2650 g, v pěti týdnech 4300 g, v devíti týdnech 5300 g. Do této doby přibírala až nadmíru, pila vždy intenzivně, často, já měla mlíka dost. Musím podotknout, že to je moje 4. dítě, před ní jsem kojila dvojčata do roka a půl. Po devátém týdnu přišel asi bojkot, vztekání u prsa atd., ale nějak jsme to za týden zvládli. Laktační poradkyně mi kontrolovala techniku, prý ok. Pak jsme celá rodina onemocněli chřipkou, 40 horečky, rýma, kašel, malá to dostala v mírnější podobě taky, doteď má rýmu. Od té chvíle nechce pořádně pít, každé kojení je zápas. Za poslední 3 neděle přibrala 350 g, což je prý na spodní hranici normy. Já bych i dokrmovala, ale malá nechce ani z lahve, ani alternativně. V noci ještě většinou pije, ale přes den to vypadá tak, že si někdy trochu popije, pak se u toho různě kroutí. jako by jí to mlíko nechutnalo. Někdy řve už jen ji dávám k prsu. Nepomáhají žádné fígle, změny poloh, kojit v polospánku, kůže na kůži... prostě nic z doporučovaných triků. Ani dokrm jí nemůžu dát, protože ji k prsu vůbec nedostanu. Zkouším nyní homeopatika na podporu laktace, jestřabinu a benedikt, aby to malé teklo více, ale zatím nula efekt. Většinou má za den 6 plínek mokrých, ale stejně mi přijde, že pije prostě málo, někdy jsou pauzy i 5 hodin přes den a pak se napije jen po velkém zápolení. Divné je, že často začne protestovat právě ve chvíli, kdy se jí mlíko spustí, teče po ní, ale ona ho nechce polykat. Doktorka kontrolovala krk, nemělo by ji nic bolet. Už fakt nevím, čím to je a nevím, co vyzkoušet. Potíž je, že se musím starat o další tři děti a nemůžu úplně bláznit jen kolem kojení. Už jsem ze zoufalství zkusila dát i lahev, ale vůbec ji nechce, neví, jak z toho pít. Ze lžičky nebo stříkačkou taky nechce, nadavuje ji to. Na odsávání nemám moc čas, kvůli péči o další děti (dvojčatům jsou teprve 2 roky). Ještě jsem nezkoušela cévku, ale často malou k prsu ani nedokážu přiložit, tak nevím, zda by to vůbec pomáhalo. Možná jí to pití cpu příliš často a má nějaké období nechutenství, já už nevím. Jsem zoufalá a mám pocit, že to nepřejde, už to trvá 4. týden. Nedovedu se zároveň dát do pohody, protože je toho prostě moc, což taky neprospívá. Tak nevím - jaká je pro nás ještě cesta? Co vyzkoušet? Nebo to neřešit? Jak dlouho si můžu dovolit čekat, aby to malou neohrozilo? Je to jen moje vyšilování? Jiřino, prosím, poraďte. Děkuju, Lucka.

Autor
Lucka
ID otázky: 33096

Odpověd:

Krásný večer přeji, s podobnou situací jsem se setkala už mnohokrát. Máte toho prostě moc, tři další děti, z toho opravdu malá dvočátka. To je skutečně velmi náročné a ne každý kojenec je toto ochoten akceptovat. Respektive u dětí do cca 2 měsíců to ještě jde. Jsou  malé, nejsou schopné až tak vnímat okolí a jdou hlavně po čichu a prostě jsou u prsa spokojené. Starší dítě u více vnímá realitu a může mu začít dost vadit ten provoz, který u Vás je. A bojkot je nejčastější reakce.Pochopitelně, že se rychle zamotáte do začarovaného kruhu, protože když začne dítě dávat najevo svou nelibost, tak to ve Vás vyvolá negativní pocity, které povedou k blokování mléka. A pokud ne k blokování, tak minimálně budete psychologicky na dítě působit. A to negativně. Ať se budete bránit, jak chcete, tak dcerku k prsu prostě nutit budete, ten nátlak bude dítě výrazně pociťovat.

No, jak z toho ven? Jde to velmi těžko....přesto se pokuste tu hektičnost zklidnila, mlespoň v době, kdy jí budete kojit. Snažte se starší děti nějak zabavit, ať máte na kojení co největší klid. Jestli to jde, zalezte si pod deku. Snažte se prsa nabízet v klidu, nenutit. Jestli to jen půjde, mějte dcerku u sebe v šátku, ať má možnost Vás vnímat a také můžete kdykoliv vytáhnout prso. Je více než jasné, že kojení jako takové funguje perfektně, před tak dlouhým kojením dvojčat nezbývá než hluboce smeknout. Takže fyziologie je ok. Ale ta psychika....na Vaší i dcerčině straně. To je problém. Myslete na to, že kojení je velmi jednoduchý proces a pro dítě i matku má být příjemný. Dítěti něco zjevně vadí, osobně si myslím, že ten shon a nátlak. Zkuste to co nejvíce zklidnit a nabízení dostat na úroveň opravdu nabízení, nic nenutit. To platí i pro ty ostatní způsoby podávání mléka. Jak sama vidíte, tak problém není v kojení, ale v tom pocitu, že je dítěti něco tlačeno. No, po někm dcerka taková být musí. :-) Tak se držte ať Vám dcerka dělá jen radost! A všechny ostatní tři dět taky! :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 02. 2016 23:51:37

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit