on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kratší kojení z jednoho prsu + Pálení žáhy u miminka

Dobrý den, mám 4týdenní holčičku a 2 problémy. 1. Kojím vždy jen z jednoho prsu, střídám je ob kojení, kojím, jak si malá řekne. Mé pravé prso je bezproblémové, krásně měkké, „nevím o něm“. Dcera z něj saje většinou 20 minut a v klidu. Ale v levém prsu mám často pocit přeplnění, v noci pravidelně, u podpaží mě večer pobolívá mírná zatvrdlina. Evidentně z něj mléko teče více, to vidím sama, navíc dcera z něj nikdy nepije více než 10 minut, někdy i méně. Přes den to zvládáme alespoň v klidu, v noci (delší interval) se ale zalyká, odtahuje každých pár vteřin a poté krká a ublinkává třeba hodinu. Párkrát se mi také po kojení stalo, že mě v něm píchalo (na různých místech). Nevím, co s tímto prsem dělat – momentálně večer rozmasírovávám tu zatvrdlinu, v noci po kojení přikládám studený gelový sáček a vždy po kojení trochu odstříkávám, ale bájnou úlevu necítím vlastně nikdy, i když odsaji. Občas odstříkám i před kojením, aby to tolik neteklo, výsledek nevalný. Odstříkávat a odsávat se ale zároveň bojím, aby to tvorbu mléka ještě více nezvýšilo, když mi jde přesně o opak. 2. Dcera je velmi krkavá, blinkavá a hlavně ji velmi pálí žáha (v jiné než svislé poloze pláče bolestí). Ze zoufalství jsem před týdnem nasadila sirup Gastrotuss po každém kojení, který hodně pomáhá – ublinkává stále, ale menší množství a hlavně ji to tolik nepálí a nebudí ji to. Tento problém má i po pití z bezproblémového prsu. Ráda bych jí pomohla i nějak jinak než jen sirupem – trochu se mi příčí ho do něj rvát třeba 11x denně. Okolí přišlo s návrhem dudlíku, že by jí ty sliny a dudání mohlo pomoci. Také že by vydržela déle bez kojení, což je asi kvůli jícnu také žádoucí (?). Já se ale samozřejmě bojím ho nasadit, aby se nezhoršilo sání atd., nikdy jsem ho používat nechtěla. Kdybych ovšem věděla, že jí to opravdu může pomoci, risknu to. Co myslíte, mohl by dudlík mít pozitivní vliv? Moc děkuji, Andrea

Odpověd:

Hezký večer přeji, jste brzy po porodu a tak je nadbytek mléka v tomto období docela častý. To se srovná časem, nebojte se. Je potřeba ale kojit rovnoměrně a vždy nabízet obě prsa. Kojení jen z jednoho prsu při jednom kojení zhoršuje ty retence. Prvních pár dnů se může laktace ještě zvýšit, ale pravidelné, časté kojení je vhodné i při refluxu a i pro Vaše prsa. Ten nadbytek se postupně upraví. Rovněž nezapomeňte na kojení správnou technikou - nevhodná technika může také způsobovat retence. Podívejte se na www.mamila.sk - tam jsou videa a fotky. Co se týká polohy při kojení, tak vhodné jsou hlavně pozice, kdy má dítě zvýšenou hlavičku, zkoušejte i odříhávat v průběhu kojení. Ale časem se to zlepší, věřte mi. Ty první týdny a měsíce může být ten nadbytek a tok mléka velmi silný, ale srovná se to. A pak se zlepší i ten reflux. Dcerka má nadbytek mléka od porodu, takže i kapacita žaludku se zvětšila rychleji, než se tomu stihla přizpůsobit jícnová záklopka. A teď pořádně netěsní. Velké dávky mléka tomu nepomáhají. Protože je vhodné kojit často, po malých dávkách. I proto je potřeba kojit z obou prsou a tak rychle srovnat to množství mléka v nich na rozumnou úroveň. Když kojíte z každého ob kojení, tak pak v každém z nich je o to silnější spouštěcí reflex, když se tam mléko dlouho městná. Ale hlavně vydržte, vše se to bude postupně zlepšovat.  

Píchání v prsou může být způsobeno nedobře vyprazdněným prsem, kdy v části z nich je retence. Zkontrolujte tu techniku (nebo ještě lépe si ji nechte zkontrolovat nějakou šikovnou kolegyní), střídejte při kojení polohy, ať se prso vyprazdňuje co nejrovnoměrněji.

Na druhý bod jsem již v podstatě odpověděla. Dlouhé přestávky v kojení nejsou u dětí s refluxem vhodné. Když do žaludku šplíhne najednou velké množství mléka, o to více ho půjde ven. Takže často, po menších dávkách. Ten sirup bych dávala třeba na noc, ale ne stále. Dávejte jí ležet do zvýšené polohy, podložená matrace, kuličkový pelíšek apod. Dudlík moc nedoporučuji, prso je na uspání a uklidnění mnohem lepší nástroj. Rovněž tak na neutralizaci pálivého pocitu.

Vydržte, bude to lepší. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 01. 2016 22:21:25

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit