on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Pije pouze po probuzení, neustálý bojkot

Dobrý den paní Jiřinko.Mám 3,5 měsíční holčičku,od začátku jsem s kojením celkem bojovala, ze začátku se neuměla přisát, trvalo to i půl hodiny než se chytla a pila, to se postupně upravilo. Laktační poradkyně nás viděla, upravila trochu polohu při kojení, kojím pouze v poloze tanečníka na kojícím polštáři, jinak prso pouští ( uzdičku má dobrou).Malá nikdy neměla moc trpělivosti čekat než se mléko spusti, pokud to trvalo moc dlouho tak začala řvát, pustila se, a i když už mléko teklo pak se už nepřisála. pomohlo až ji uspat a pak v polospánku přiložit. Začala jsem to řešit stimulaci bradavek ručně, až se zpustí mléko ( obvykle do minuty- co by mohla vydržet, ale nevydrží), jsem malou přiložila a krásně pila. Raději ji mléko spuspim dopředu nadále, a´t si nemůže stěžovat na to, že ji to neteče, ale i tak nepije když prostě nechce.Po neustálých bojkotech, kdy odmítala třeba i po 5 hodinách pít jsem nastolila režim bdění- spánek- hned po spánku pití,jinak by ani nepila.(Když to prošvihnu a probere se uplně,nepije do dalšího spánku a omrzlá a pláče( nenapije se za žádných okolnosti).Teď poslední týden další problém:již má menší potřebu spánku(spi dopoledne,kolem poledne a k večeru,a tím pádem pije v dlouhych intervalech).Za plného vědomí ji prostě nenakojim ani pokud je ospala, takže u prsu nemá ani šanci usnout.Pije jen po probuzeni,takže ji mnohdy umělě třeba po hodině budim,at pije aspoň po těch 4,5 hodinách,jinak by spala dál.V noci nemá smysl ji budit, nenapije se.Takže včera poslední kojení v 19.00 po spánku, spát šla až v 22.00(bez dalšího jídla),pila v 24.00,ve 4.00, v 8 ráno když jsem ji vzbudila když jsem jela se starším do školky-nechtěla,v autě se řvem usla a napila se až když jsme se vrátili v 9.30.Nějake mazlení,tulení,kůže na kůži nepomáhá, šátek nesnáší,neklidnější je položena na zemi.Klid na kojení není,mám 2 letého kluka, který má šilene období vzdoru a žarlivosti,jsem ráda jak mi malou při kojení netahá z klínu a nesápe se po mě a neječí( když je manžel doma, tak ho odvede). Můj dotaz je,zda ji mám se snažit kojit častěji,ikdyž to opravdu nejde,nebo ji nechat tak jak chce ona a nenutit ji.Celkem je to 5-6 kojeni za den.Ještě před 2 týdny pila 7-8x, často spala.Nechce ani lžičkou´,kalíškem,ani cévkou po prstu.V zoufalosti jsem ji jednou dala flašku,naštěstí taky nechtěla.Může ji to stačit?Mám počkat až na prohlídku za 3 týdny,zda bude v takovém režimu přibírat?Počuraných plinek ma 6, Navíc pije jen z jednoho prsu asi 3 minuty,druhé nechce,takže na druhé prso se někdy dostane po dlouhe době,odsávám jen večer jak jdu spát,přes den na to nemam čas v tom kolotoči se 2 dětmi.Nezlobte se za dlouhý dotaz,jsem z toho už hrozně vyčerpaná,jenom přemyšlim jak ji přiště nakojit,kdy uspat a kdy zas budit. Děkuju moc za Váš názor. Anna.

Dodatek k dotazu: por. váha 3600g, v 6 týdnech 4620g, ve 3 měs. 5950g. Pije méně až nyní, tak nevím jak přibírá dál. 

Autor
Klára
ID otázky: 33076

Odpověd:

Hezký večer přeji, dcerka dosud přibývala moc pěkně, takže to by mělo být dobrým startem pro klid. Vy jste se dostala do začarovaného kruhu. Příčinou je u Vás zcela jistě psychika. Sama píšete, že se starším synkem je to velmi náročné. Dvouleté děti jsou velmi citlivé na takové velké změny jako je nový "vetřelec". V takové situaci, kdy nemáte klid se může velmi rychle rozvinout to, čím si procházíte. Pro úspěšné kojení jsou klid a pohodová atmosféra při kojení velmi důležité. A Vy samozřejmě v klidu nejste, když každou chvilkou čekáte, co vyvede starší dítě. Tento stres se pak přenáší i na dcerku a ta reaguje tak, jak reaguje. To, že nepomáhají obvyklé uklidňující aktivity jako je kontakt kůže na kůži, nošení v šátku apod. naznačuje, že ten problém je hlubší a že nejste schopna dosáhnout potřebného klidu. Kojené dítě toho opravdu moc nepotřebuje pro poklidné nakojení. Ale dcerka zjevně cítí pernamentní napětí a některé děti jsou na to velmi citlivé. A právě kolem 3. měsíce, kdy si začínají více a více uvědomovat svět kolem sebe se stávají citlivější na rušivé vlivy. Vím, že to není jednoduché se uklidnit, ale tak, jak to u Vás probíhá to dále nejde. Musíte vymyslet způsob, jak navodit pohodovou atmosféru při kojení, jak zabavit staršího synka, abyste měly na kojení klid. Pustit třeba pohádku v televizi apod. Dcerka se nakojí jen ve spánku, což je docela častý jev. Opravdu těchto dětí, které mají problém se nakojit v bdělém stavu je docela hodně. Řešením je pátrat po příčině, co dítěti vadí. Ale opravdu je to většinou tak, že je to něco při kojení, ta afmosféra, kdy na sebe dítě cítí nějaký tlak. V době, kdy dítě spí, tak se jeho mozek přepíná do režimu, kdy funguje hlavně na instinktech a nepřemýšlí tolik o dění kolem. Pokuste se u kojení opravdu uvolnit, uklidnit, mít pohodu.  Vím, že to jednoduché není, ale byla by opravdu škoda o takto úspěšně rozjeté kojení přijít. Zalezte spolu pod deku, zalezte spolu do vany, maximalizujte ty chvilky, kdy budete dítěti ukazovat, jak je to úžasné být spolu a sát od Vás mléko. Dítě tam potřebuje najít vědomé krásné chvilky. V noci doporučuji spát s dítětem, pak by měl fungovat přirozený režim, kdy se dítě bude instinktivně samo budit a v polospánku se v pohodě nakojí.

To, že odmítá i jiné zpsoby krmení jasně naznačuje, že problém nemá s kojením, ale s tou atmosférou spojenou s krmením, kdy na sebe cítí nátlak. A opravdu to nemusí být nátlak fyzický, psychický stačí také. 

Co se týká režimu, tak samozřejmě je vhodné kojit častěji a nabízet obě prsa (a perfektní by bylo, kdyby dcerka tyto nabídky akceptovala :-)), pomáhejte také stlačováním prsou získat dítěti více mléka. Protože ta frekvence aktuálně není příliš nakloněná dostatečné tvorbě mléka...

Tak hodně štěstí při hledání pohody a krásných společných chvilek. :-) Budu Vám držet pěsti. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
23. 01. 2016 04:46:34

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit