on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak pouzivat odsavacku pro udrzeni laktace pri navratu do prace

Dobrý den, syn má 15 týdnů, já se mám za 2 týdny vrátit do práce. Dosud je plně kojen, dobře prospívá. Nemám váhu, nevím, jak sledovat kolik vypije, spoléhám na svůj instinkt. Kojím po 2,5-3,5h, většinou z obou prsů. Zvládli jsme i laktační krize po šestinedělí a ve 3. měsíci častějším přikládáním a kontaktem skin2skin. Občas mám i teď večer málo mléka, ale většinou syna uspokojí několikrát prostřídat oba prsy (nebo u toho usne a dojí se při nočním kojení). Odsávám el. odsavačkou jen v případě vynechání kojení (60-80ml) a někdy v noci (100-140ml). Chtěla bych se zeptat, jak nejlépe používat odsávačku po návratu do práce, abych si udržela laktaci, jaký harmonogram zvolit pro kojení x odsávání, jak často a jako dlouho odsávat a jak často kojit? Částečně budu moct pracovat z domova, ale někdy budu muset být celý den pryč. Přiznám se, že největší obavu mám ze své psychiky, abych odloučením od syna o mléko nepřišla, ale zatím jsme spolu vše skvěle zvládli, tak nám věřím i teď.

Odpověd:

Krásný večer přeji, zapomněla jste napsat, jaký bude Váš pracovní režim. Zda budete pracovat skoro vždy celý den nebo jen některé dny? Protože na tom je závislé vše. Je výborné, že dáte na svůj instinkt a příliš o kojení nepřemýšlíte. Však Vám to taky pěkně funguje. V tomto směru dále pokračujte. Zkuste se tomu stresu z návratu do práce a odloučení vyhnout. Chlapeček to určitě zvládne a Vy taky. Takových žen je poměrně dost, které se od kojícího dítěte vracejí do práce. Skloubit to lze. Základem je zachování maximálního počtu kojení. Určitě nakojit před odchodem do práce, pak ihned po návratu z práce a v noci také, dle chuti dítěte, ale min. 2x v tu noc. Nevím, jak to máte daleko do práce, ale je-li to možné, nechte si tam chlapečka 1x či 2x přivézt (ze zákona na to máte nárok, je to placená přestávka). Zjednodušší se tak proces krmení dítěte a Vy budete odstříkávat méně. Co se týká odsávání, tak by mělo stačit co 3 hodiny z obou prsou. Odsávejte tak dlouho, dokud Vám to půjde (prsa při odsávání střídejte, vždy když už mléko poteče méně, tak zkuste druhé prso). Až budete dávat ve větší míře příkrmy, za třeba 4 měsíce by mělo stačit odsávání i co 4 h, tzn., že v práci 1-2x. Volte kvalitní elektrickou odsávačku, ať si práci zjednodušíte. Pokud si pořídíte nějakou na 2 prsa najednou, ušetříte čas (pak prsa samozřejmě nestřídáte). 

Chlapeček bude mít 4 měsíce v době Vašeho návratu. To je ještě zbytečně brzy na příkrmy, s těmi počkejte alespoň do 5. měsíce. Na krmení MM doporučuji třeba Soft cup - http://medela.cz/kategorie/a0103-podavani-materskeho-mleka nebo hadičku po prstě, lžičku, láhed se lžičkou, kádinku. Běžnou lahev nedoporučuji (ani Calmu), tam je to riziko vzniku problémů dost velké.

Co se týká množství mléka na dávku, tak je to různé, děti mohou pít 80 ml, ale i 200 ml. Když si nachystáte dávky okolo 120 ml a k tomu i nějaké třeba 50 ml, tak to je možné nakombinovat, kdyby zrovna dítěti nestačila ta 120 ml. Četnost krmení by mělo zhruba odpovídat původní četnosti kojení. 

Opravdu se nebojte, zvyknete si na to a až bude příkrmů více (nespěchejte s nimi ale), tak nebude dítě mléko tolik potřebovat a bude stačít jen kojení ve Vaší přítomnosti. Mléko můžete skladovat v lednici, pár dnů tam vydrží, když víte, že ho spotřebujete. Každý proces chlazení, mrazení a zase ohřívání ničí hodnoty v MM, takže je vždy lepší podávat MM co nejčerstvější. 

Přeji Vám hodně štěstí a pracovních úspěchů.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 01. 2016 00:05:27

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit