on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Přikrmování a lepek u 7měs. mimča

Dobrý den Jiřinko, ráda bych se zeptala, ohledně mého chlapečka, který začíná 7měs.(přesně dnes 6měs + týden). Stále plně kojíme (porodní váha 3.310g, nyní 7.900g). Začala jsem poprvé přikrmovat 1.1. tohoto roku. Zatím dávám jen zeleninku. Protože jsem se dočetla, že lepek má být zařazen max. do 7 ukončeného měsíce (což bude u nás 4.2.), kdy mám malému lepek dát a v jaké formě. Slyšela jsem, že lepek by se měl dát až měsíc po prvním příkrmu, musím tedy počkat a dát ho až od 1.2, nebo ho mám raději zavést dříve? A pořád tápu jak...do kaše se mi nechce, kojíme moc hezky, proč mu dávat na večer kaše. Co by jste do zeleninky zamíchala vy? Těstovinu, nebo uvařenou krupičku, nebo ovesné vločky? A kolik toho a jak často? Poté mě zajímá Váš názor, jestli zavedu správně postup měsíc zeleninu, po měsíci maso (nevím, jestli 2x nebo 3x stačí?) a po dalším měsíci ovoce a až po dalším měsíci kaše? Nebo mám něco zavést souběžně a dříve? Nechci přijít o kojení, chci kojit co nejdéle bude bobanovi chutnat :-) Moc děkuji za odpovědi a moc Vám fandím. Hodně zdravíčka po celý rok celé Vaší rodince.

Autor
Renča
Příkrmy - co a kdy se může
11. 01. 2016 09:49:25
ID otázky: 33059

Odpověd:

Hezký večer přeji, chce to méně číst. :-) Nemusíte s ničím spěchat, nic striktně dodržovat, dejte všemu volnější průběh. Syn Vám moc hezky prospívá, takže nějaké obavy o kojení opravdu nejsou na místě. Je ale potřeba, aby kojení bylo stále prioritou. Proto neubírejte žádné kojení, i po příkrmech dokojujte. Dítě si samo bude kojení ubírat, hlavně se ale bude zmenšovat jednotlivé vypité dávky mléka. Je na místě aktivně kojení nabízet, v době zavádění příkrmů je to obzvlášť důležité. Co se týká lepku, je to úplně jedno, jestli ho dáte nyní nebo o pár týdnů později. Nejpřirozenější je např. zeleninová polévka s nudlemi. Množství a četnost se taky nesnažte striktně objektivizovat. Prostě podle citu, žádný stres. :-) To stejné platí i pro maso. A zavádění dalších příkrmů. Pozvolna, hlavně žádný spěch, klidně i pomaleji. Vašemu synkovi kojení více než svědčí, takže netřeba s příkrmy spěchat. Jídla si ještě užije až, až. Rozhodně nedoporučuji zavádět něco souběžně a urychlovat to. Nespěchejte, opravdu ne. Nejlepší cesta pro překonání tohoto pro kojení náročného období je právě velmi pozvolné zavádění příkrmů. 

No, a to je asi vše. Vám není až tak co radit, protože kojení Vám jde krásně a užíváte si to. Jen dejte na vlastní pocity a chuti dítěte i při zavádění příkrmů a nemůžete nic zkazit. :-)

A děkuji za přání, i Vám vše nejlepší do roku 2016 a jak píšete, hlavně to zdravíčko. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
11. 01. 2016 23:55:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit