on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Omezování kojení

Dobrý den, paní Mrázková, děkuji moc za Vaši pomoc, díky Vám stále kojím 11-měsíčního syna . Nyní se na Vás obracím s dotazy týkajícími se omezování kojení, a ranního příkrmu. Je v pořádku vynechat jako první kojení po dopolední svačince (vynecháváme ho asi týden), případně je nějaký postup při omezování kojení? Malý jí 5 příkrmů denně, asi dva týdny snídani (kterou někdy vynecháme při pozdějším vstávání), dopolední a odpolední svačinu, oběd a večeři. Dopolední kojení jsme začali vynechávat, protože dopolední svačiny sní většinou celou dávku (cca 150-190 ml), ale oběda (měla jsem za to, že se má začínat vynechávat kojení po obědě) sní v posledních týdnech většinou velmi málo (i jen pár lžiček). Co se týče snídaně, je podle Vás kaše (doma vařená, například rýžová, kukuřičná, krupicová – plánuji zavést kolem roku) výživnější než pečivo s máslem/žervé/sýrem/kefírem? Popřípadě máte jiný tip na snídani? Nabídla jsem také kukuřičné křupky a rýžové pufíky. Můj poslední dotaz se týká nočního kojení, jak k němu přistupovat dále? Kojím cca 2 x v noci, od doby rozkojování u nás v posteli, do které beru malého při prvním nočním kojení z postýlky a zůstává u nás až do rána :o). Je žádoucí noční kojení nyní omezovat, popřípadě jak? Obecně ukončení kojení zatím nijak neplánuji, chci to nechat na mém citu a chuti syna, ale nemám nic proti tomu některá kojení vynechávat. Děkuji za Vaši odpověď. Marcela

Autor
Marcela
ID otázky: 33052

Odpověd:

Marcelko, hezký večer, ráda slyším, že i moje stránky Vám pomáhají při mateřství. :-) 11 měsíc kojení je super výsledek. No a mé povídání nebude dlouhé. Není potřeba nic omezovat ani vynechávat. Naprosto bez problémů můžete kojit často, kdykoliv dokojovat. Prostě dle Vašeho citu i chuti synka. Vůbec se nesnažte do kojení vnášet nějaká režimová opatření. To platí i pro noční kojení. Tak, jak to máte nyní (to noční kojení) je myslím celkem ideální stav, do kterého bych nezasahovala. Dost možná si to bude samo dítě upravovat ještě x-krát. :-))

Takže vůbec nepřemýšlejte o nějaké nutnosti něco vynechávat - není to potřeba, naopak v tomto období, kdy je dítě už hodně přikrmováno je vhodné kojit co nejčastěji, protože kojení si dítě zcela přirozeně omezuje samo (pochopitelně, že toho vypije méně, než když bylo plně kojeno, příkrmy ho z velké části zasytí). To ale neznamená, že byste se nemohla někam vypravit a že by dítě na Vás bylo stále 100% závislé. Dítě se bez kojení v tomto věku klidně obejde i pár dnů (a zase se ke kojení vrátí), když byste musela někam odjet. Takže nebojte se někam vypravit s kamarádkama apod. Dítě to bez problému zvládne i bez Vás. Kojení by nemělo být bráno jako omezování, ale jako pomocník. :-) Takže si to užívejte a netřeba do toho vnášet režim.

No a co se týká jídla k snídani, tak opět, není potřeba striktně se držet pravidel. Můžete dát kaši i chlebík, střídat to libovolně, ale hlavně po roce věku už se nebojte rozvolnit to a prostě snídat a vůbec stolovat společně s dítětem. Jíst už může roční dítě prakticky vše (s rozumem, ne moc ostrá jídla, oříšky, kterými by se dítě tohoto věku mohlo zadusit apod.). Ale opravdu už jděte dítěti příkladem. Klidně si dejte společně tu snídaňovou kašičku. :-)

Tak ať se daří!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
07. 01. 2016 21:49:27

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit