on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak naučit dítě po odstavení přijímat tekutiny

Dobrý den Jiřinko, máme 10-ti měsíční holčičku, která po rýmě, spojené s růstem prvních dvou zubů, od neděle zcela odmítá prs. Je již přikrmovaná, ale kojila jsem stále poměrně často. Může jít možná o krátkodobý bojkot, ale spíše se smiřuji s myšlenkou odstavení. Protože mě několikrát velmi bolestivě kousla, prs již teď příliš nenabízím, ale laktaci se snažím ještě udržet odstříkáváním. Můj dotaz se ale týká příjmu tekutin. Naše holčička neumí bohužel pít z žádné lahvičky. Proto se bojím dehydratace. Odstříkané mléko podávám na lžičce, stříkačkou nebo z hrnečku, ale takto přijme za celý den jen velmi málo tekutin. Snažím se více ředit stravu (kaše, ovoce, příkrmy), ale nemyslím si, že je to dostatečné. Neměla byste prosím radu, jak děťátko nejlépe naučit pít jinak než z prsu? Předem děkuji za odpověď a za Vaše skvělé a velmi užitečné stránky!

Autor
Martina
Odmítání tekutin
10. 12. 2015 00:28:09
ID otázky: 33030

Odpověd:

Dobrý večer přeji, především chci říci, že dítě se přirozeně v tomto věku určitě neodstaví. To nastává nejdříve po 2. roce života. Nyní jde zcela jistě o bojkot, takže bych to opravdu nevzdávala, byla by to velká škoda. Ale jiná cesta zpět ke kojení než přes časté nabízení prostě nevede. Nabízejte nejdříve v polospánku, ať se u dcerky zase nastartuje ten přirozený instinkt. Posléze nabízejte při každé vhodné příležitosti, kdy budete předpokládat, že by dcerka mohla být ochotná. To kousání může souviset s tím, že dcerce mléko neteče, tak jak by si představovala. To může být zapříčiněno jednak poklesem množství mléka, jednak tím, že nyní nejste v pohodě a to ovlivňuje tok mléka a také celkovou ochotu dítěte jít k prsu (ono cítí to napětí, které nyní při kojení může panovat). Odsávání (pravidelné odsávání, alespoň 5x denně a 1-2x v noci, vždy z obou prsou) pomůže v této kritické chvíli udržovat kojení. Ale hlavně - věřte si a nenechte se vyvézt z míry. Podobnými situacemi prochází řada dětí a neznamená to odstav!

Co se týká tekutin, lahvičky vůbec neřešit, ty jsou krokem zpět. Dávejte hrníčky, sklenice, lahve s brčkem či sportovními uzávěry apod. Prostě to, z čeho pijete Vy. A dítěti tím dávejte také příklad. Děti v tomto věku se učí nápodobou, tak toho využijte a předvádějte. Zkoušejte různé druhy tekutin, nebojte se toho. Jinak ale s nabízením tekutin to chce fakt hodně trpělivosti, s tím jsou problémy nejen u kojených dětí. 

Tak držím pěsti, ať se hlavně dcerka brzy vrátí ke kojení!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
10. 12. 2015 22:08:01

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit