on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojeni pouze ve spanku

Dobry den pani Jirinko, moje dcerka 4 mesice a tyden mi uz 14 dni bojkotuje kojeni. Zacalo to pozvolna, odmitala pravidelne jedno vecerni kojeni. Postupne ale zacala stavkovat uplne. Pres den do ni nedostanu temer nic, kdyz je pri plnem vedomi....takze jsem najela na kojeni ve spanku. Bohuzel, opravdu nakojim jenom kdy spi a to se nesmi probudit nebo spat hluboce, jinak je po kojeni. Je to hrozne frustrujici, kazdy den mam chut to uz vzdat a zacit zkusit nabizet lahvicku. Ale ani nevim, jestli by to bylo reseni a vzala by si ji. Mam obavy, aby mi nezhubla. Kdyby na vaze pribrala minimalne, tak budu rada aspon za to a proste zkusim najet na prikrmy drive. Mrzi me to, protoze jsem chtela plne kojit do pul roku, ale takove kojeni je o nervy a jsem uplne vystresovana. Doposud nejake bojkoty byly, ale vzdycky par dni a zase byl klid. Ted mam pocit, ze to jen tak neskonci. :-( Jinak dcerka pribirala doted docela pekne, prumerne tech 150 g tydne. Nikdy nebyla moc velky jedlik. (Porodni vaha 2840 a 45cm, 6 tydnu 4000 a 55, 3 mesice 5050 a 57, 4 mesice 5700 a 61 cm) 1. Kolik je minimalni prirustek za 5.mesic? Ty udaje se vsude hodne lisi, nase mudr.tvrdi 125g tydne. 2. Jak by se u nas resilo nepribirani pokud by mi odmitala i prikrmy? O jidlo vubec zajem nejevi. Je trochu pozadu i s psychomotorickym vyvojem, jeste ani nepase a hlavicka stale pada na vsechny strany. Ale nutno rict, ze korigovane je o 3 tydny mladsi, nar.37+1 3.Kdy bychom mohli s prikrmy zacit pokud by se prihlizelo na to, ze je korigovane mladsi? 4. Rady ohledne bojkotu jsem tady procetla a vsechno zkousim....noseni, koupani, spolecne spime od narozeni, dudlik ani lahev nikdy nemela. Prsa nabizim, nenutim. Casto me kouse, skrabe, pokud si ho vezme, takze nema cenu tlacit. Venuju se ji maximalne, nedelam vlastne nic jineho. Mela byste pro me jeste nejakou radu? 5.Myslite, ze bych mela odsavat, abych podporila laktaci? Prece jenom ty casove intervaly jsou nekdy delsi, nakojit z obou prsou je absolutne bez sance a nekdy se na jedno prso dostane az cca po 7 hodinach. Asi chci slyset, ze to nebude nutne, ptz uz bych z toho byla uplne hotova. :-) Dekuji moc za vase rady a podporu.

Autor
Michaela
ID otázky: 33021

Odpověd:

Krásný večer přeji, omlouvám se za zpoždění s odpovědí, ale jsem v obrovském časovém presu.

Tyhle různé bojkoty jsou pekelná záležitost. Pekelně stresující záležitost. No a to je ten problém, který se následně stává i příčinou toho, že bojkot ne a ne přestat. Točíte se v začarovaném kruhu. Jak sama píšete, tak jste ve stresu. A to se pochopitelně odráží na tom, jak to působí na dítě. Protože i když se budete snažit sebevíc, tak prostě ten stres se na dítě přenese a pohoda při kojení je ta tam. Navíc tento stres samozřejmě negativně ovlivňuje i spouštění mléka a to je dalším zdrojem pro zlobu dítěte. Takže základem je se opravdu úplně zklidnit a snažit se udělat z kojení opět pohodovou atmosféru. Navodit takové uvolnění, které Vám umožňuje kojit dítě ve spánku.  Vím, že toto je strašně těžké a čím více se člověk snaží, tím urputnější a křečovitější je pak výsledek a zase se motáte v kruhu....proto je lepší rezignovat, prostě se jen zcela uvolnit, s dítětem na sobě a opravdu to nechávat volně plynout. Psychika má na kojení obrovský vliv a obzvlášť u těch bojkotů je ve velké části základem potíží.

Zkuste se opravdu uvolnit, aby dítěti mléko teklo a cítilo se pohodově. I Vy, samozřejmě.

Teď k dotazům:

1. V tomto věku stačí i přírůstek kolem 100 g týdně. Určitě bych se snažila zachovat plné kojení do konce 5. měsíce. Pak už není problém začít s příkrmy, některé děti už začínají i samy jevit zájem v tomto období.

2. To se nedá řešit jinak než příkrmy. :-) Ale nebojte, pokud se Vám povede uklidnit samu sebe, tak půjde i kojení bez potíží a příkrmy taky. I Ty totiž jsou relativně snadno ovlivnitelné pohodou. Jakmile dítě ucítí, že na něj někdo vynakládá nátlak (i nevědomý), tak se prostě bude bránit a odmítat (a je jedno, zda je to kojení, lahev s UM nebo příkrmy). V tomto věku se už o UM ani neuvažuje. Příkrmy jsou správným navazujícím krokem, UM je krok zpět.

3. U dítěte, které se narodilo prakticky v normě (38.-42. týden těhotenství) a s normální porodní váhou není potřeba korigovat začátek započetí s příkrmy. Věk nekorigujte.

4. Pokračujte ve všem, co děláte, jen na to tlačte méně, je potřeba se opravdu zcela uvolnit. Vím, že je to velmi těžké, ale žádnou další radu, co dalšího vyzkoušet nemám. Spíše se vrátit zpět, k základům a řešit to méně. Někdy je méně více a v tomto případě to platí dvojnásob. Zkuste jí někdy nechat třeba i čas pro sebe. Věnování nemusí být na maximum. Ale i pro rozvoj psychomotorických dovedností je třeba fajn nechat dítě na zemi na dece a jen ho zpovzdálí sledovat. Ať se snaží i samo, není potřeba hlídat každý krok a vymýšlet stále podněty. Ono těch podnětů z běžného světa je i tak dost a je dobře známo, že děti mají nejraději ty obyčejné věci denní potřeby. Jako třeba mobil. :-))

5. Máte-li pocit, že odsávání bude další záležitostí, která Vás bude stresovat, tak není co řešit....prostě neodsávejte. :-) Omezte veškeré stresující faktory na minimum.

Tak ať se daří, přeji krásný předvánoční čas a mnoho radosti s Vaší dcerkou! :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 12. 2015 18:31:04

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit