on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jidelnicek 8.mesic

Dobry den,mam 8mi mesicniho chlapecka. Kojim ho na pozadani,tak 4.denne. Prikrmy sme zacli zeleninou v 5.mesici kvuli imun.oknu.tehdy ho to spis bavilo nez ze by mel hlad,ted mam problem dostat do nej par lzicek. Ke svacine rad hrusku ci jabko do ruky(pyre ani nahodou)ktere nejdriv okusuje a pak rozmaze po stole.. K obedu rozvarim obilninu se zeleninou S ni par lzicek a v ruce musi mit povarenou mrkev kterou ohlodava(rostou mu ted zuby..)obcas sni par kojeneckych krupek, a vecer davam obilnou kasi z rozvarenych jahel, kukurice ci ryze s pulzickou sladu a troskou rozmixovanych seminek(slunecnice,sezam,dyne)to ma rad a sni toho dost. Pak dokojim a v noci kojime co tri hodky i casteji.mel by nutne dostavat maso?slysela sem ze do roku kojene dite maso nepotrebuje.dekuji

Autor
Katka
Příkrmy - co a kdy se může
27. 11. 2015 07:23:14
ID otázky: 33019

Odpověd:

Dobrý večer přeji, syn dělá jen to, co je pro něj naprosto přirozené. V tomto věku by dítě mělo být hlavně kojeno a s jídlem se jen seznamovat, nemá to být něco, co převezme výživovou roli místo mateřského mléka. Na to je brzy. A Vy jste už brzy začali s příkrmy (stále platí, že kojení do 6 měsíců, jen spousta lékař špatně interpretuje výsledky nových výzkumů). Takže je naopak velmi dobře, že syn chce ochutnávat kouskovitou stravu. Podporujte ho v tom. Nabízejte mu to, co máte na talíři Vy. Už má věk, aby to zvládal a je potřeba využít toho, že se o kousky zajímá sám. Není vůbec potřeba, aby dítě jedlo kašovitou konzistenci příkrmů, když nechce. Takže aktivně nabízejte uvařené kousky, nabízejte taky z Vašeho talíře. A k tomu kojte, často, MM by mělo stále z velké většiny tvořit jídelníček dítěte. Kojení je potřeba aktivně nabízet, v období zavádění příkrmů může snadno dojít k odstavu dítěte, pokud si to nepohlídáte a necháte to na dítěti. Některé děti opravdu mohou přestat kojení vyžadovat.

Maso bych dávala, jsou v něm cenné bílkoviny, není vhodné se mu plánovitě vyhýbat. To, že by kojené dítě nemělo do roka dostávat maso slyším poprvé v životě.

Rozhodně se vyhýbejte tomu, abyste synkovi nějaké jídlo nutila. Nabízejte, ale když chtít nebude, tak nenuťte nic. Stává se to často, že se děti třeba na pár týdnů i vrátí k plnému kojení. A pak se znova s příkrmy začíná....Vůbec si z toho nedělejte hlavu, je  to opravdu běžné. Je lepší tomu nechat víceméně volný průběh a směřovat synka k tomu, co máte na talíři VY - ostatně, to by mělo být Vašim konečným cílem po roce věku. Tak ať se daří!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
27. 11. 2015 21:45:00

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit