on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Noční buzení na kojení a podávání mléka

Dobrý den, můj třináctiměsíční syn se během noci mnohokrát budí a jedině kojením ho dokážu uklidnit a znovu uspat. Někdy stačí kojit krátce, někdy je přisátý dlouho a nedaří se mi odsunout se. Probudí se, začne brečet a znovu se chce přisát k prsu. Partner ani nikdo jiný ho nedokáže uklidnit a uspat, zkoušeli jsme to. Začala jsem ho kvůli tomu i nechávat se mnou v posteli, protože nejsem schopná ho přenést do postýlky, aniž by se vzbudil. Od konce šestinedělí do konce pátého měsíce spal celou noc a v postýlce. Dětská lékařka mi radí, že mám úplně přestat kojit s tím, že z nutričního hlediska pro něj už moje mléko není důležité a že až přestanu kojit, přestane se budit a kojení vyžadovat. Prý musíme vydržet pět náročných nocí a pak budeme mít “veselé dítě, které se po mně nebude sápat”. Co si o tom prosím myslíte? Mně to připadá příliš násilné a drastické. Myslíte si, že bych tomu spíš měla nechat volný průběh a ještě nějakou dobu to vydržet? Jsem doma, mám zatím jen jedno dítě, takže si s ním v poledne někdy můžu trochu odpočinout, a zpět do práce se zatím také nechystám. Myslíte si, že se to samo časem změní nebo je potřeba to opravdu nějak odnaučit? A ještě k tomu mléku, opravdu pro syna není kojení z nutričního hlediska už nijak přínosné? Nejdříve lékařka říkala, že kravské mléko v žádném případě nedávat až do tří let a dávat umělé mléko, ale když jsem jí opakovaně říkala, že mu žádné umělé mléko nechutná (zkoušeli jsme to dlouho), tak řekla, že mu máme dávat převařené kravské mléko. Nyní jsem se dočetla, že podle Světové zdravotnické organizace je podávání umělého mléka takto starému dítěti zbytečné. Je vůbec nutné nějaké mléko podávat, když má rád jogurty a sní většinou dva kvalitní bílé jogurty denně? Lékařka mi na to řekla “a co bude pít?”. Já už ale syna přes den stejně nekojím a nevypadá to, že by mu chybělo nějaké pití. Jí a pije všechno, co mu dáváme, a myslím si, že vypije dostatečné množství tekutin (hlavně čistou vodu a velmi zředěné ovocné šťávy, přibližně 1:3). Přes den usne v kočárku venku na procházce a kojení jinak nevyžaduje, takže přes den už opravdu téměř nekojím. Když se chci vrátit domů, nechám ho spát na balkóně. Děkuji.

Autor
JD
Uspávání a spánek dítěte
10. 11. 2015 13:21:56
ID otázky: 33000

Odpověd:

Hezký večer přeji, dejte na svou intuici. Je velmi dobře cítit z Vašeho dotazu, že Vy ani dítě nejste připraveni na odstav. Zcela pochopitelně. Syn je ještě malý a má na kojení nárok. Navíc takto před zimou se vzdávat dobrovolně něčeho, co může významně pomoci posilovat imunitu v průběhu zimy, chránit dítě před nemocemi....nevzdávala bych se ho. 

A rovněž bych se ho nevzdávala v noci. Zrovna včera jsem měla dost podobný dotaz jako je ten Váš. Jen tazatelka si nepřeje jeho zveřejnění. Nicméně mimo jiné ve svém dotazu uvádí, že zkoušela i 4 noci po sobě nekojit, ale na buzení dítěte to nemělo žádný vliv. Kojení totiž jen málokdy bývá prvotní příčinou buzení. V tomto věku se děti budí, aby se ujistily, že jsou v bezpečí. Věk, kdy se začínají pouštět samy do světa je pro toto typický. Kojení Vám pomáhá, abyste byla synka schopna rychle zase uklidnit a uspat. Opravdu nemáte žádnou jistotu, jak je to ve skutečnosti. Ano, věřte tomu, že časem se každé dítě kojení vzdá. Ideální je nechat toto rozhodnutí na dítěti. Pro lidské mládě je normou dlouhodobé (mnohaleté) kojení. Kojit se dá i v těhotenství a dokonce i dvě děti najednou. Kojení v takové frekvenci jako je ta Vaše už nemůže prakticky vůbec ovlivňovat menstruaci a ovulaci. Nyní musíte jen vyčkávat, až se cyklus obnoví. Někdy to trvá docela dlouho (i když už dítě není třeba kojeno vůbec). Vše má prostě svůj čas. Nechala bych tomu víceméně volný průběh nebo takový průběh, jaký cítíte, že je správný a kdy nebudete mít z toho špatný pocit. 

Co se týká nutričního hlediska, tak to je samozřejmě nesmysl. MM je doslova zlatem. To složení je opravdu individuálně na míru každému dítěti. A s rostoucím věkem je to důležité ještě více, když dítě poznává svět a na vše šahá a vše strká do pusinky. MM je také významným zdrojem živin i energie. A hlavně - kojení není jen o příjmu MM, ale o vzájemném vztahu. Je to přece krásná chvilka, když se Vám dítě s důvěrou a klidem schoulí v klíně. 

Co se týká kravského mléka, tak klidně ho můžete dávat. A určitě ne převařovat. Proč taky, proboha? Při výrobě je ošetřeno tepelně zcela dostatečně a proč byste měla dobrovolně zničit vařením většinu živin? Mimochodem a to by měla lékařka vědět - UM pro takto velké děti je v podstatě sušené kravské mléko bez zásadních úprav složení. Určitě nedávat, je to opravdu zbytečnost v tomto věku. I ty dva jogurty jsou zcela dostatečné. 

Závěrem ještě jednou zdůrazňuji - naslouchejte sama sobě a svému dítěti. Příroda dobře ví co dělá a proč to dělá. Cítíte to zcela správně. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
12. 11. 2015 00:15:11

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit