on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Postupné ukončení kojení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v praxi ukončuje kojení. Malé je 19m, tento týden jsme si vše vysvětlily a zkoušíme přestat kojit v noci (vybrali jsme tohle kojení, protože mi vadí nejvíc a je jen jedno, navíc není z hladu, ale spíš ujišťovací - mami, jsi tu, viď). Vysvětlujem si, že mlíčko je tam schované do rána a maminka si potřebuje odpočinout - myslím, že malá chápe. Neví, jak jinak znovu usnout, ale lepší se to. Ráda bych ale ubrala i přes den - dnes jsem to počítala a kojím za celý den tak 8x-10x. Jsem z toho strašně unavená. Někdy mi z vyčerpání slzí oči, objeví se mi astma, napuchnou rty. Jak si vezmu vitamíny, všechno je za chvilku lepší. Už z toho kojení mám málokdy radost. Před spinkáním a po probuzení mi to nevadí, to je fajn. Jak tedy přestat přes den? Malá totiž začala málo jíst - vezme si pár soust i toho, co má ráda a šup se nakojit. Vzít si rolák a prostě říct ne? Všude se píše, že se má postupně odebírat jedno za druhým, jenže nic takového my nemáme. kojíme nepravidelně, jak se malé chce. Jak tedy já a ona "poznáme", že jedno kojení ubylo? Kojím ráda, ale už je toho na mě moc, cítím se fakt vysátá.

Autor
JM
Odstavení
29. 10. 2015 00:20:20
ID otázky: 32990

Odpověd:

Dobrý večer přeji, postupné ubírání kojení je systém pro případy, kdy je nutné odstavit mladší děti. Pro takto velké dítě to opravdu nemá význam. Tam má logiku jedině to, že si určíte pravidla a na jejich dodržování budete trvat. Určitě ale nedoporučuji dítě zcela odstavit před zimou, byla by škoda připravit se o benefity, které kojení nabízí, ten vliv na imunitu je velice pozitivní. Takže bych se kojení jen tak dobrovolně nevzdala. :-)

Omezit kojení ale jistě můžete. Kojení je akt dvou lidí a měl by vyhovovat oběma stranám. Pokud chcete kojit jen před spaním a po spaní, tak prostě kojte jen tak. Rok a půl staré dítě je schopno určité věci pochopit, ale je jasné, že se s dcerkou nedomluvíte stejně jako např. s tříletým dítětem. Vy budete muset být nekompromisní a odvádět dcerčinu pozornost jiným směrem, když bude kojení vyžadovat. Místo toho ji jen obejměte a nabídněte třeba čaj nebo jinou tekutinu. A stále opakovat, že jen na spaní bude kojení. 

Co se týká nočního kojení, tak nepíšete, zda spíte s dcerkou nebo ne, jak často v noci kojíte. Ano, jednoznačně je buzení dítěte v noci proto, že se chce ujistit, že je v bezpečí. Většina dětí se ale bude budit i nadále. A kojení se pak stává pomocníkem k rychlému uspání dítěte. Když kojení nebude a dítě se bude nadále často budit, tak je nutné najít jiný způsob, jak dítě znova uspat. A to může být někdy dost složité a pak se může stát, že se k nočnímu kojení vrátíte. To je potřeba promyslet.Ukončit kojení je možné vždy, ale někdy to není to nejlepší řešení, pokud na to nejsou dítě nebo matka připraveni. Rozhodnutí je ale jen na Vás. 

Přeji hodně štěstí. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 10. 2015 01:00:36

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit