on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Příkrmy - skladba, navyšování

Dobrý den, paní Mrázková, prosím opět o radu ohledně příkrmů (poslední dotaz č. 32897). Synovi je 9 měsíců (8,5 kg a 71 cm před měsícem) a téměř po 3 měsících snahy o zavádění příkrmů se posledních pár dnů rozjedl. Skladba příkrmů je následující: dopoledne ovocná přesnídávka cca 40 ml – oběd 50-60 ml maso/zelenina/těstoviny/brambory/rýže – odpoledne ovocná přesnídávka s müesli/rýží/špaldou/kukuřicí, popřípadě jablko/mrkev – večer jogurt. Stále plně kojím cca 7 x denně, z toho poslední dny cca 2 x v noci. Jaký zvolit další postup při zvyšování množství příkrmů, mám zvyšovat nejdřív pouze jeden až na 150-200 ml, anebo o menší množství všechny „chody“ najednou? Je skladba příkrmů vyhovující (myslím např. zařazení ovoce 2 x denně)? Je vhodné zařazovat jogurt, a to každý den, pokud ano, v jakou dobu ho nejlépe podávat? Je možné navečer místo kaše, protože mnou připravované kaše (rýžová, jáhlová, ovesná, kukuřičná – vařila jsem pouze ve vodě a pak rozmixovala s trochou másla nebo olivového oleje, popřípadě dochutila ovocnou přesnídávkou nebo jogurtem) mu moc nechutnaly, kromě rýžové. Popřípadě nemáte tip na zdravější instantní kaše? Schvalujete jejich přípravu bez mléka? Připravovala jsem je bez mléka, protože předpokládám, že UM je instantní(?) a ne tolik vhodné („zdravé“) a malý ho v době rozkojování vypil hodně, a k odsávání MM mám (právě kvůli rozkojování) averzi a neodsávala jsem ho tolik. Popřípadě můžu večerní příkrm vynechat? Zkoušeli jsme kaše kvůli častému nočnímu buzení, ale (samozřejmě ;-)), buzení neovlivnily, ale asi bych ho už nevynechávala. Je vhodné zařadit žloutek? Pro úplnost dodávám, že po počátečním připravování příkrmů nyní kupuji pouze skleničky (plánuji zase občas vařit) a jogurt kupuji Hollandii a zkusili jsme Olmu, někdy doporučovaný Choceňský mi přijde s 10 % tuku moc tučný. Prosím také o názor, zda je vhodné lépe zařadit příkrm a poté kojit, bez ohledu na pauzu mezi kojeními (které máme cca 3 hodiny, ale ne každý den ve stejné časy), anebo mít pevné časy příkrmů (a tedy příkrm někdy podávat po, respektive mezi kojeními. Tuto variantu teď praktikujeme). Je nějaká publikace (zdroj) o výživě kojenců a malých dětí, kterou byste doporučila? Děkuji mockrát za zodpovězení rozsáhlého dotazu. M.R.

Autor
M.R.
Příkrmy - co a kdy se může
27. 10. 2015 08:29:09
ID otázky: 32989

Odpověd:

Dobrý večer přeji, stále u Vás vidím, že se na řešení příkrmů opravdu hodně soustředíte. Do určité míry je to v pořádku, ale všeho moc škodí. :-)

Opravdu bych neřešila časy příkrmů a časy kojení. Nechala bych tomu volný průběh víceméně. Hlavně oběd - nemusíte být přesně třeba ve 12h doma, aby mělo dítě oběd. To stejné pro večerní krmení. Určitá pravidla, režim a rituály jsou velmi vhodné, ale nic nepřehánět. Časy stačí jen tak okolo. Kojení vůbec neřešte - kojte často, kdykoliv a po každém příkrmu dokojujte. Hlavně žádné přestávky podle hodin....

Množství jednotlivých dávek příkrmů můžete zvyšovat najednou u všech. Nic ne násilně, dle chuti dítěte. 

Proti ovoci každý den či jogurtu každý den nelze nic namítat. Vždyť i spousta dospělých to tak má. :-) Večer už bych příkrm nerušila, ale vůbec to nemusí být jen kaše nebo jogurt. Může to být to, co bylo k obědu nebo třeba polévka. Doporučení na instantní kaše opravdu nemám. Nepoužíváme je už asi 7 let, takže absolutně netuším, co je vůbec na trhu. Okolo roku věku můžete používat už běžné kravské mléko pro přípravu pokrmů, takže pak mohou být chutnější než udělané z vody. 

Co se týká tučnosti jogurtů, tak to bych vůbec neřešila. Min. do věku 2 let je možné dávat vše plnotučné. Dítě do tohoto věku pro vývoj mozku potřebuje tuků více, tak se toho nebojte. 

Žloutek je možné podávat už po 6. měsíci. :-)

Knihu Vám žádnou doporučit nemohu, protože byť jich mám doma docela dost, tak žádná z nich není plně doporučitelná. :-) Stejně je to hlavně o zvyklostech rodiny. Základem je pestrá strava, která se bude více a více přibližovat tomu, co jí zbytek rodiny. Nové výzkumy ukazují, že je vhodné dítěti podat do roku věku téměř vše. A že plánovité vynechávání některých potravin vede naopak k tomu, že je pak dítě na ně přecitlivělé. Takže se nebojte to trochu více rozvolnit.

Ať se daří!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 10. 2015 00:21:51

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit