on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

miminko nechce pít

Dobrý den, mám chlapečka, za týden mu budou 4 měsíce a poslední měsíc a půl se potýkáme s problémy při kojení. Pije cca jen 2 minuty, potom už nechce. Začalo to tím, že se mi snížila tvorba mléka a on byl zvyklý, že mu to do pusinky teklo samo. Pouští bradavku, vzteká se, kroutí se. Začala jsem jej budit v noci, mléka mám zas více, kojím z obou prsů, viděla jsem i videa jak má vypadat technika a snažím se ji dodržet. Ale zlepšení se nekonalo. Někdy nechce pít ani když mu nabídnu druhý prs a mléko po spuštění samo vytéká, on se odvrací, jakoby už měl dost. Za posledních 7 týdnů přibral jen 600 gramů. Dr. nám nařídila kojit a přikrmovat UM (stříkačkou), ale dostat jej do něj je téměř nemožné, i to málo, co se nám podaří, potom stejně vyblinká. Jinak mezi krmeními je spokojený, velmi čilý,hlady nepláče a kojení vyžaduje po 2,5 - 3 hodinách. Máme dudlík. Poradíte nám něco, co by se ještě dalo udělat? Díky. Martina

Autor
Martina
ID otázky: 32983

Odpověd:

Krásný večer přeji, není to s těmi dětmi jednoduché. :-) Určitě se ale neuchylujte k podávání UM. V tomto věku je to zbytečné, to je už věk, kdy za pár týdnů můžete začít s příkrmy (kaše, zelenina). Vy navíc máte rezervy v kojení. Není problém v nedostatku mléka a v potřebě kvůli tomu dávat UM, ale v tom, že syn u toho prsu se moc nechce snažit. NO a jak vidíte, tak o UM stejně nestojí - ani on vědomě ani jeho organismus, který se UM rychle zbaví. Takže UM bych to neřešila. Chce to hodně trpělivosti, nabízet kojení často, několikrát vystřídat prsa v průběhu kojení a pomáhat synkoví získat více mléka pomoci stlačování prsu. A základem je zachovat co nejpohodovější atmosféru při kojení. Vím, jak je to těžké, když se dítě vzpouzí a je neklidné, ale jiná cesta není. Na dítě se velice přenáší rozpoložení matky. A o tom, jak negativní vliv na spouštění mléka má jakýkoliv stres ani nemluvě. Tzn., že čím větší je Váš neklid, tím hůře dítěti mléko teče a tím větší má potom důvod se ještě více zlobit. Je to takový začarovaný kruh. 

To, že se děti těžce smířuji se situací, která nastává cca 2 měsíce po porodu (že už mléko tak dobře neteče, což je zcela přirozený důsledek poklesu poporodních hormonů v tomto období) je běžné. Záleží pak hodně na trpělivosti a klidu matky, jak se s tím dítě vypořádá. Některé děti by pořád chtěly ty "pečené holuby do pusy". Ale to je holt život, musí bojovat. :-)

Zkuste zabojovat s ním. Zhruba okolo toho 5. měsíce věku můžete s příkrmy začít. Ale UM bych nedávala. Raději nabízejte kojení co nejčastěji, prsa prostřídejte několikrát a používejte metodu komprese prsu. Přeji opravdu pevné nervy, ale věřím, že to zvládnete.Jakmile syn dostane třeba tu kaši nebo zeleninu, tak se Vám uleví, že ta 100% zodpovědnost za jeho výživu nebude jen na Vás. Držte se!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 10. 2015 01:24:53

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit