on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odstavení 18-ti měsíčního

Dobrý den, chtěla bych se poradit o odstavení svého 18-ti měsíčního klučíka. Dospěli jsme s manželem do stavu, kdy to nedáváme. Kojila jsem ho vždy, když chtěl, ale frekvence kojení nabrala po 1 roce věku stoupavou tendenci, navíc si kojení dost vynucuje, hlavně v noci, přes den ho lze rozptýlit. Kojím 3-4x denně (aktivně se mlíčka dožaduje, mnohdy odmítne jídlo a řve dokud mlíko nedám,pak už nejí), v noci kojení kolísá, průměrně je to i 4x za noc (spí s námi v posteli, a když se vzbudí řve a řve, dudlík, náruč, zpěv nepomáhá). O odstranění nočního kojení jsme se pokoušeli už v červnu - manžel s ním 10 nocí spal a docílil toho, že se (po několika prořvaných nocích) přestal budit. Jenomže pak onemocněl (průjmy, opakovaný zánět středního ucha) - když se po 2 měsících z nemocí vyhrabal, byli jsme na tom hůře než dřív. Nyní jsme pevně rozhodnuti ho odstavit (protože vím, že "polovičatá řešení" se mi mohou kdykoli zvrtnout - jednak kvůli nemocem, jednak kvůli mé nejistotě - mám pocit, že ho svým způsobem "zrazuji", ale už jsme fakt unavení). Mé otázky tedy jsou: a) Myslíte, že v tomto případě je dobrým rozhodnutím, abych odjela na víkend pryč a po návratu už "mlíčko nebylo"? (manžel je připraven to zvládnout,ale malý není moc zvyklý být dlouho úplně beze mě - nebude mít trauma z toho, že ho máma opustila?). b) Jakými metodami mám zabránit zánětu prsů z tak rychle ukončeného kojení?

Autor
Lucka
Odstavení
20. 10. 2015 21:58:38
ID otázky: 32978

Odpověd:

Dobrý večer, no, to se složitě radí, protože to rozhodnutí se mi nezdá úplně šťastné. Jednak to období - podzim, zima, když MM pomáhá dost výrazně se zvyšovaným imunity a obzvlášť, jestli Váš syn na nemoci trpí, tak bych se dobrovolně před zimou nevzdávala tohoto léku. 

A dále - podle toho, co píšete, tak syn je na Vás opravdu dost fixovaný a může to být i díky tomu, že už jeden pokus o odstavení proběhl. Ano, každé dítě je jiné, ale Váš syn to opravdu mohl brát jako něco, co už nechce zažít a čemu se bude intenzivně bránit. A pláč je jeho voláním o pomoc. Toto nesouvisí až tak s kojením, ale s potřebou cítit se v bezpečí. Proto chce být syn s Vámi. A čím více pokusů synka od sebe dostat, tím intenzivněji se může toho dožadovat. I bez kojení. Dobře to zvažte. Nejde predikovat, jak to bude probíhat, ale kojení je tou nejsnadnější cestou, jak dítě uklidnit, uspat. Bez kojení to může být mnohem složitější. Děti se v noci prostě budívají, to je fakt. Já ještě nyní chodím kontrolovat 8 a 12 letého synka a do věku min. 5 let jsem za každým z nich chodila x krát za noc. A to jse je už dávno nekojila. Opravdu bych nevinila kojení. Někdy to tak může být, že kojení je příčinou častého buzení, ale může to být i naopak - kojení jako pomocník pro uspávání. 

Zda využít metodu víkendového odjezdu? Je to jedno. Pro dítě je jedno, jestli za ním nepřijdete proto, že doma nejste nebo proto, že jste vedle v pokoji se špuntama v uších. Ten odjezd to zjednodušší Vám, ne dítěti. Syn je malý a nemyslím si, že víkend bude stačit. Obzvlášť, když už jeden pokus proběhl - očekávala bych, že podruhé to může být náročnější. Ale může to být i naopak, opravdu je každý případ jiný.

Co se týče prsou, to je ten poslední problém. Tam stačí odstříkávat, aby prsa nezatvrdla a odstříkávat stále méně a méně a méně. Prsa chladit, pít šalvějový čaj pro snížení laktace. Prsa se zvládnout dají.

S chlapečkem to bude horší, tam bych se připravila na velký boj a protesty. Upozorňuji na to, že to zcela jistě bude stresující pro Vás všechny. A stres snižuje také imunitu. Nedoporučuji synka úplně odstavit. On na to není připraven v žádném případě.  A Vy taky ne. Když píšete o pocitu, že ho zrazujete, tak to značí nejistotu. Nejste si jista, zda je to vůbec dobrý nápad ve vhodném čase. A já tedy taky ne. :-) Syn s Vámi spí v posteli, tak nebude lehké ho odstavit v noci. A dát ho pryč z pro něj bezpečného místa ve Vaší posteli....je toho moc najednou....Odstavit v noci - zkusit můžete, ale asi by musel manžel dlouho spát s ním v posteli. Přes den bych kojení ponechala. Už jen z důvodu imunologických. Nezbavovala bych se dobrovolně všeléku.

Vím, že jsem Vám asi moc neporadila, ale nemůžu za Vás rozhodovat, proto to berte jen jako jeden z úhlu pohledu. Rozhodnutí bude čistě na Vás. Přeji hodně štěstí. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
20. 10. 2015 23:16:53

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit