on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Prospívání předčasně narozeného syna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. 12.8. se mi předčasně narodil syn,34+6tt. Byli jsme 14 dní na JIP. Už tam měl problémy s jídlem. Dostával z lahve OMM a další týden jsem mohla začít přikládat – 2-3x denně, aby se neunavil. Na jídlo se vůbec nebudil a dostat do něj 8x denně 50ml byl nadlidský výkon. Nakonec dostal sondu do žaludku. 2 dny před propuštěním začal jakžtakž jíst. Doma jsme se nakonec rozkojili- s kloboučky. Zkoušela jsem je odstranit s lakt.por., ale syn není velký savec a na bradavku se nechytil. Kojila jsem 8 týdnů, pak přišly rodinné problémy a přestalo mi téct mléko. Musela jsem začít dávat UM – Bebu sensitive (od 7.10.). Zkouším 8x denně odsávat, ale zatím bez valných výsledků (tak 40 ml obě prsa) a dávám mu to k UM (lahví, sondou ani stříkačkou nechtěl). Krmíme několikrát denně, ale nevypije naráz ani 100 ml. A za den dá tak max. 600 – 650ml. Je možné, že jí tak málo, protože se od pátku 2.10. nevykakal a nevejde se to do něj? Když je nejhůře pomůžu rekt.rourkou. Pročůraných plenek má těch 6 denně. PV 12.8. 2110g, zhubl na 1980g, 45 cm, 26.8. 2360g, 46 cm, obvod hlavy 33cm, 28.8. u Dr. 2350g, 46cm, 4.9. 2840g, 49,5cm, obvod hlavy 34, v 6ti týdnech 22.9. 3490g, 55cm, oh: 35,5cm, ve 2.měsících 4 215g. Myslím si, že přibývá pěkně, teď o trochu méně od té doby, co je na UM (za týden 190g). Chtěla jsem se zeptat kolik tak by měl syn sníst za den ml. Po jakých dávkách mu to dávat, aby se mu trochu roztáhl žaludek. A četla jsem, že jste dávala míry do nějakého růstového grafu, tak zda byste to mohla udělat i pro mě. A je ještě nějaká šance, že se mi rozjede laktace a budu moct více dokrmovat vlastním MM? (odsávám od 8.10. – el.odsávačka Avent). Děkuji za rady. Petra

Autor
Petra
ID otázky: 32970

Odpověd:

Dobrý večer přeji, hned na začátek řeknu, že syn prospívá pěkně, optimálně. Rovněž to, co vypije je tak akorát. Dá se počítat cca 150 ml/1 kg váhy. A je normální, že děti chtějí pít v menších dávkách a raději častěji, určitě žádné roztahování žaludku, pak už by mohl být opravdu problém se ke kojení vrátit. 

Přijde mi velká škoda vzdát kojení,které ještě před týdnem fungovalo. Vy rozkojená jste, jen aktuální okolnosti blokly spouštěcí reflex. Nevzdávala bych to, máte samozřejmě na to, abyste mohla syna nadále kojit! Ne jen podávat odstříkané MM, ale plně kojit jako dříve (a i bez kloboučků). Jen to chce podporu opravdu šikovné poradkyně, která by Vám byla průvodkyní na Vaší cestě zpět ke kojení. Je to teprve týden, co nekojíte, tak šance k návratu je veliká. Jen je potřeba si věřit. Koukněte se na seznam poradkyň na www.mamila.cz a zkuste některou kontaktovat. 

Režim kojení by pak měl být jak je všude doporučováno - často, vždy z obou prsou, nezapomínat na velmi důležité noční kojení. Pomáhat dítěti získat více mléka stlačováním prsu. A hlavně kojit správnou technikou, to je velmi důležité. Rovněž hodně důležité ve Vašem konkrétním případě je kojit v kontaktu kůže na kůži, to pomůže uklidnění Vámi dítěti a dítě by se mělo začít více snažit. Ten přímý intenzivní kontakt s Vámi bude probouzet instinkty. Pro předčasně (i když velmi lehce předčasně, 5 týdnů předem je jen mírná nedonošenost) narozené děti je to velmi důležité.

Ukáže Vám efektivní způsob kojení, jak dítěti pomoci získat co nejvíce mléka, jak zkoušet přisátí i přímo na prsa (bez kloboučků). Chce to hodně trpělivosti, ale obzvlášť takto před zimou, v zimě a pro trošku dříve narozené dítě je MM velmi vzácná tekutina. 

S odsáváním to může být těžké. Vy jste ještě před týdnem byla schopna plně svého synka uživit MM. A na tom se nic nezměnilo. Jenže spouštěcí reflex se dá stresem velmi rychle negativně ovlivnit a při odsávání (které je opravdu vědomou aktivitou) je to samozřejmě o to horší. Důležité je naprosto se uvolnit, uklidnit, zapomenout na všechny starosti a soustředit se jen na své dítě (i při tom odsávání). Pak to půjde.

Držím pěsti, ať vše dobře dopadne!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
16. 10. 2015 02:00:30

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit