on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bojkot a následná laktační krize

Dobrý den,paní Jiřinko. Mám čtyřměsíčního syna, PV 3210g na 50cm, ve 2 měsících 5kg, ve 3 6,5kg. Na prsu byl klidně hodinu, večerní kojení klidně i 100 minut, papal 5x denně. Minulý týden se začal u kojení rozčilovat, trhat se, odmítal jíst, na noc se ale vždy najedl pořádně. Odhadla jsem to na bojkot a zavedla vše, co jsem mohla:častější kojení, změna polohy i časté střdání prsou, nenutila jsem ho, nasadila jsem homeopatika na rozkojení, vyšší přísun tekutin, půjčila si z nemocnice el. odsávačku a snažím se opět rozjet laktaci. Před bojkotem bylo mléka až nadbytek. Teď mám ale strach, že mu nebudu mít co dát...pije kratší dobu cca 5 minut, pak usne, pak zase pije, odtrhne se a už nechce. Odsávačkou pak už nic neodsaju, ale alespoň stimuluju. Přijde mi, že je víc unavený, chce víc spinkat. Jelikož spí zásadně v šátku, nosím ho asi 4hodiny denně. Začal si hodně cucat ruku,ale zuby jsem nenahmatala. Chci kojit co nejdéle, je to pro mě důležité, ale nechci ho trápit hlady, i když nevypadá, že by hlad měl, přijde mi ta změna z jedlíka moc velká. Plenky jsou počurané, kaká 1x denně, v tomhle žádná změna, aktuální váhu nevím. Asi jen potřebuju vědět, jestli je to v pořádku a chci se zeptat, za jak dlouho se obnoví tvorba mléka? Odsávačku mám 2 dny, homeo beru 3. den. Děkuji za odpověď i skvělé stránky, které nám, občas zoufalým maminkám, pomáhají. Veronika

Autor
Veronika
ID otázky: 32954

Odpověd:

Hezký večer přeji, já bych zachovala klid. Protože Váš syn prospívá skvěle a Vy se zbytečně stresujete. A věřte, že stresování je to nejhorší, co můžete udělat. Tím velmi omezíte tok mléka a to určitě nechcete. Okolo 2.-3. měsíce dochází k výrazným změnám v kojení. Mléko už neteče tak snadno, netvoří se ho nadbytek (ale dotváří se přímo v průběhu sání dítěte) a také naopak dítě je schopno sát mnohem intenzivněji než na začátku a tak mu sání nezabere tolik času. V tomto období dávají také děti najevo nespokojenost s výše uvedenými skutečnostmi. Hlavně to, že mléko už neteče tak snadno špatně nesou. Vašim úkolem je zachovat v těchto situacích naprostý klid, pomoci dítěti do co nejlepší polohy, aby mohlo intenzivně sát, střídat několikrát prsa v průběhu jednoho kojení, kojit co nejčastěji. A v průběhu kojení pomáhat stlačováním prsu získat dítěti více mléka. Ale opravdu - hlavně žádný stres! Ty změny jsou prostě normální. Spurty a krize v podstatě neexistují, to si vždy sami vytvoříme. A to hlavně v našich hlavách, kdy moc přemýšlíme o tom, zda je normální to či ono. Kojte prostě synka dle jeho potřeb nebo nabízejte aktivně sama častěji (některé děti to potřebují, jsou i takové, které se na kojení prostě moc nehlásí. 

A s odsávačkou bych se nestresovala. ;-) Je to dost výrazný stresor a to Vy opravdu nemáte zapotřebí. Raději přiložte častěji synka a místo odsávání stlačujte prso - to bude účinnější - takové odsávání přímo u prsu a zároveň rovnou i dokrm dítěti. Tak hlavu vzhůru a žádné stresy! Dítě je Vašim věrným obrazem. ;-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
30. 09. 2015 00:30:58

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit