on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

odmítání kojení

Dobrý den, mám 4m holčičku (porodní váha 2100g, nyní 4770g, narozena ve 38 tt, nízká hmotnost z důvodu mých zdravotních potíží v těhotenství). Od začátku se krásně kojila bez potíží a také dobře přibírala. Ve 3t věku jsem musela podstoupit operaci, dcera byla se mnou, manžel podával MM pomocí stříkačky se sondou, poté kojení bez problémů. Ve 3m věku jsem musela na vyšetření, po kterém jsem nemohla 24h kojit. Manžel opět krmil MM stříkačkou se sondou. Dcera moc plakala, nechtěla pít, nakonec si ale vždy něco vzala. Den po té odmítla jedno kojení - vůbec se nechtěla přisát, moc plakala, nic nepomáhalo, vzala si až při dalším kojení, to stejné se pak opakovalo téměř každý den i během růstového spurtu, který bezprostředně následoval. Trvá to už měsíc, dcera odmítá kojení i přesto, že má evidentně hlad, někdy jednou, ale poslední dobou i častěji přes den a hlavně večer. Pláče jen vidí prso, nepřisaje se nebo jen trochu cucne a zlobí se. Párkrát jsem jí už dala MM po lžičkách na uklidnění. Kojení těsně po probuzení už taky moc nefunguje, v noci zatím bez problémů. Přes den dcera pije po 2h, v noci jednou po 4-5h a pak po 2-3h. Ze začátku jsem měla hodně mléka, ale po těchto problémech se produkce snížila, je vidět, že dceru zlobí, když mléko vyloženě okamžitě netryská. Po bylinkách na podporu kojení se to zlepšilo, ale ne o moc, když to jde, tak i odsávám. Kontaktovala jsem i laktační poradkyni – technika kojení je v pořádku, už týden spolu spíme v posteli, aplikujeme kontakt kůže na kůži, koupeme se spolu, v šátku být nechce. Zatím stále přibírá asi 40g/den. Myslíte si, že se to dá ještě nějak zachránit? Mohlo by pomoci použití suplementoru? Mohu do suplementoru dávat i UM (to zatím nikdy neměla), nevím jak dlouho mi vystačí odsáté MM. Děkuji

Autor
Edita
ID otázky: 32949

Odpověd:

Krásný den přeji, moc se omlouvám za pozdní odpověď, ale prostě přiznávám to zcela otevřeně - nestíhám. :-(

No, ale už k Vašemu dotazu. Nejdříve bych se zastavila u toho prospívání. 40 g denně by byl skvělý přírůstek! Dokonce i kdyby to bylo týdně by to bylo dostatečně. :-) Takže v tomto směru můžete být klidná. Dcerka nestrádá. Další věc je, že už zhruba za měsíc můžete začít s příkrmy. Tzn., že už jen zhruba měsíc plného kojení. Odmítání kojení bývá v drtivé většině případů způsobeno psychikou ženy. Ono to může začít na nějakých objektivních příčinách - zmatení krmením jiným způsobem. Tím se to mohlo nastartovat. Jenže to jednorázové odmítnutí mělo být jednorázové. Jenže naše psychika je velmi mocná čarodějka a Vy jste dostala strach, že se to bude opakovat. A to je také příčinou toho, proč se to tedy opakuje...Jakákoliv Vaše nepohodat, nejistota, strach ovlivňují velmi negativně spouštění mléka. To se samozřejmě dítěti nelíbí, že mléko tak dobře neteče. A už se točíte v bludném kruhu. Není moc možností jak to řešit - je potřeba bludný kruh rozetnout. :-) Přestaňte se stresovat. Dcerka prospívá dobře. Tzn., že má mléka dost. Ale může ho mít ještě více a hlavně, obě může být spokojenější, když opět navodíte při kojení klid a pohodu. Zkuste si to užívat. Dcerce nic nenutit, opravdu se při kojení uvolnit, abyste mléka k dítěti pustila. Ten Váš neklid a strach, co zase bude se velmi přenáší na dítě. Opravdu velmi. A to je škoda. Při kojení vystřídejte prsa několikrát, pomáhejte stlačováním prsu získat více mléka. Kojení v noci funguje - to je typické. Jste obě v klidu, Vy ne ve stresu, dítě, které je ospalé a jen napůl při vědomí. Takže si pak neuvědomuje, že by něco neteklo, prostě se zcela instinktivně snaží. Zkuste navodit podobnou klidnou atmosféru i pri denních kojeních. :-)

Suplementor bych už teď nedávala, spíše bych používala tu metodu stlačování prsou, to je v podstatě dokrm přímo u prsu vlastním mlékem. :-) UM nedávat, dcerka prospívá a za chvilku příkrmy. Snažte se prostě zachovat klid a najít si na kojení zase to hezké...blízký kontakt s dítětem. :-) Takže se prostě jen mazlete a v rámci toho dítě nakojte. Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
25. 09. 2015 14:32:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit