on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

časté kojení přes den se vztekáním a bolestivým odtrháváním u 4 měsíčního miminka - mám dost mléka po zánětech?

Dobrý den, prosím o radu. Mám holčičku 4 měsíce a týden, narozena měla 3350g, ve 3,5 M měla 5250g a 61cm. Plně kojíme, od začátku jsem měla časté retence a záněty v prsech, nyní naposledy na několika místech asi před 10dny. Od té doby začala být více neklidná u prsu, pije, pak když přestane téct, tak se začne vztekat a bolestivě se odtrhne (skousnuté dásně a trhne hlavou). Pokud nabídnu znovu, tak toto opakuje. Nabídnu druhé prso, vypije, pak se opět většinou odtrhne vzteklá. A prso chce častěji, kojíme tedy přes den opět z obou prsou, a co hodinu nebo i častěji. Myslím, že když se začne vztekat, tak tam již opravdu mlíčko není, žádná komprese nepomůže. Znovu prsa prostřídat taky již nepomůže, víc už prostě nevytáhne. Celkově je teď také přes den méně spokojená, po nakojení jí spokojenost vydrží jen chvilku. Je to podobné, jako když měla spurty, jenže to chtěla i častější noční kojení (po 2h), a teď kojíme v noci normálně, tzn. většinou 2x. A vždy to trvalo max. týden, teď již 10 dnů. Mám obavy, zda mám mlíčka dost, přemýšlím, zda nezkusit začít dříve s příkrmy? Třeba by byla pak přes den spokojenější. Celkově je malá závisláček, hodně nosíme, spíme spolu. Kdyby nebyla nošená, tak by hodně plakala. Ale teď mi přijde, že to častější denní kojení se vztekáním nemá na uklidnění, ale že má opravdu hlad. Na prso se vrhá, otevírá pusinku, hledá... Je možné, že má přes den hlad, i když v noci se nebudí častěji? Četla jsem, že může být po retenci úbytek mléka. Bohužel je to i začarovaný kruh, protože jak se otrhává, tak mám poničené bradavky, a zase se mi opakují retence. Vím, že se doporučuje plně kojit až do 6.měsíce, ale já už jsem na obecná doporučení opatrná, v porodnici mi doporučili kojit nejdříve po 2h, a tak jsem ji ze začátku nejspíš trápila hlady (plakala). Teď bych to nerada opakovala zase s jiným doporučením... Děkuji moc

Odpověd:

Hezký večer přeji, no, nespokojenost přímo v průběhu kojení je ve většině případů spojena s tokem mléka, který dítěti nevyhovuje. Já si myslím, že u Vás může být od začátku také problém s ne zcela vhodnou technikou kojení, protože dcerka je drobnější. Nepíšete, jak prospívá, jak přesně se vyvíjejí ty hmotnostní přírůstky. Jen váha porodní a váha aktuální nejsou pro mne dostatečně vypovídající. Většinou je opravdu příčina v nevhodné technice kojení (což je více než patrné z neustálých retencí - to je vždy důkaz o chybách v technice kojení, kdy prs není správně vyprazdňován) a tím pádem dítě jednak nedokáže sát efektivně, jak by bylo potřeba a jednak stimulace laktace pak opravdu není dostatečná. A pak opravdu může být dcerka frustrovaná, protože mléko neteče tak, jak by si přála a není ho úplně dostatek. I v tomto věku má význam nechat si techniku upravit. Jasně, že dítě už má docela silně zafixované své stereotypy, ale i malá úprava dokáže někdy velké výsledky. 

Jinak pro zlepšení situace můžete udělat maximum Vy. Jak jsem psala výše jiné mamince. Nepochybovat o sobě, nenechat se vyvézt z míry. Protože nervozita, nejistota, to vše může situaci ještě zhoršovat - blokovat spouštěcí reflex. To je důvod, proč mléko nechce téci. Prsa jsou v podstatě nevyčerpatelným zdrojem, mléko se dotváří neustále v průběhá sání dítěte. Takže ono opravdu nemůže dojít a už nebýt. Jen jen samozřejmě těžké se v této situaci dostat do takové pohody, aby se mléko zase rozteklo...

Opravdu ale nečekejte zázračnou radu ode mne. Stále platí poptávka - nabídka. Základem úspěchu je správná technika a psychická pohoda matky. Vše ostatní už pak plyne samo.Kojit často z obou prsou, stlačovat prsa - více udělat nejde. Tedy tu techniku doporučuji upravit (je velká škoda, že jste to neřešila už dávno, ty retence měly být varováním, že vše není v pořádku). 

Co se týče započetí s příkrmy - doporučuji až po 5. měsíci, zkusila bych ještě zapracovat na té technice kojení. Je potřeba to upravit, jinak by se potíže mohly stupňovat. A to by byla škoda...hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 09. 2015 01:15:37

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit