on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

10 a půl měsíce, jídelníček a kojení

Dobrý den, Jiřinko.Nejprve Vám děkuji za předchozí odpověď,ve které jste mě nastartovala,abych se zas rozkojila.Přidala jsem intenzitu kojení,přidala noční kojení a helemese,mléka je najednou plno.Moc za to děkuji,hodně se mi ulevilo.Chtěla bych teď poradit,jak postupovat v jídelníčku a kojení dál.Moje malá v noci krásně spinka,dokáže spinkat i do rána,ale já ji teď raději v noci beru z postýlky a ve spánku přikládám,mám strach,že jinak mléka zase ubyde,jak dlouho to takto mám dělat,chci se taky vyspat.Režim teď vypadá takto. V noci kojíme dvakrát, ráno kolem sedmé ještě jednou, pak v 9 má bílý jogurt Holandii,který sní celý - 200ml .Kolem 11kojíme,pak v 13oběd, pak kolem 14.30 kojíme, 16 ovocná přesnídávka(čerstvé ovoce mi nechce,kromě banánu,ale ten nechci dávat denně), pak v 18.30 kaše a před spaním kojení. Moje první otázka - může denně jogurt??Dávám jí každý den tu Holandii. A odkdy jí můžu dát ochucený,ať má taky nějakou změnu.Odkdy pribináček,či jiný tvaroh,třeba Míša(čokoláda s tvarohem). Chtěla bych vědět,jak dále postupovat v jídelníčku,jak s přibývajícím věkem,můžu snižovat kojení(kojit jsem chtěla do roka,ale teď,když je zase mlíčko,chci i déle). Zda jídelníček,který máme teď a intenzita kojení je v pořádku. Pak máme ještě jeden problém,absolutně odmítá pít tekutiny.Vyzkoušela jsem už několik druhů pítek,po lžičkách,stříkačkou, ovocné šťávy, čaje,i granulované, vůbec nic, když už něco vypije, tak hlavně vodu(což jsem ráda) a za celý den vypije max 50ml. Mám strach z dehydratace, samozřejmě vytrvám a budu stále zkoušet,ale mám strach,aby se jí tím jejím nepitím něco nestalo. Děkuji Jiřinko předem za odpověď a za Vaše stránky.

Autor
Joliesse
Příkrmy - co a kdy se může
03. 08. 2015 09:33:50
ID otázky: 32894

Odpověd:

Hezký večer přeji, co se týká toho nočního kojení. No, když v noci kojit nebudete, tak laktace půjde určitě dolů. Noční kojení je velmi významné pro dostatečnou tvorbu mléka. Je nepřirozené v noci nekojit, takto přirozený mechanismus kojení nefunguje. Ostatně tuto zkušenostu už máte. ;-) Minimálně 1x bych v noci tedy kojila. JInak dcerka se určitě bude budit, respektive začne, protože pro malé děti to také není přirozené, že by celou noc prospali bez probuzení. Respektive Vy jste od sebe oddělené, takže spíše zaspíte ty známky probuzení. Ne každé dítě se projevuje hlučně, někdy se jen zavrtí a spí dále. 

Jogurt - může být klidně každý den. Zkuste do něj nakrájet čerstvé ovoce, tak byste mohla nějaké to čerstvé ovoce do dítěte dostat a hlavně ho s ním nenásilnou formou seznámit. Je možné dát ovoce i do kaše. Ochucené jogurty klidně můžete už nyní, tvarohy bych nechala až po roce, jsou docela velkou zátěží pro ledviny. Míšu bych vůbec nedávala, na něm nic zdravého není.....

Snižovat množství kojení nedoporučuji. Doporučuji kojit tak často, jak Vám to bude vyhovovat, bez ohledu na množství příkrmů. Kojit je možné před, po příkrmech, mezi nimi, na uklidnění, na uspání, na pomazlení. Kojení není jen jídlo, je to hlavně vazba mezi Vámi a dítětem. Rozhodně bych se ho nevzdávala, když Vám to jde tak pěkně. :-)

Postup při zavádění příkrmů není pevně dán. Cílem je podobný jídelníček jako má zbytek rodiny. A to klidně už okolo roku věku. Takže nabízejte to, co máte na talíří Vy, ve stejné konzistenci, prostě postupně dcerku zapojte do rodinného stravování. Není potřeba spěchat, ale také nemusíte nad každou jednou potravinou přemýšlet, zda pro dítě vhodná je či ne. Zkusit už můžete v tomto věku drtivou většinu potravin. 

Co se týče tekutin. Pokud má dcerka potíže s jejich příjmem, tak o to častěji byste měla kojit, dokojovat po příkrmech a nabízet tekutiny i v průběhu dne. Některé děti s tím problém mají a to i v pozdějším věku. Klidně můžete podávat jen tu vodu, já sama třeba nic jiného nepiju. Zkoušejte hlavně to, z čeho pijete Vy sami - hrníčky, sklenice, lahve se sportovními uzávěry, brčka...děti se učí v tomto věku velmi rychle nápodobou, tak jen do toho. Hlavně žádný stres a nadměrný tlak na dítě, aby to nemělo opačný efekt. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
05. 08. 2015 00:22:14

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit