on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Hirschprungova choroba, snížení laktace, nespokojený syn ..

Dobrý den, moc Vás prosím o radu, už nevím jak dál :-( Synovi - narozenému před dvěma měsíci a pár dny (3900g, 52cm) byla hned po narození diagnostikována Hirschprungova choroba. Prakticky od narození několik týdnů s pauzami nemohl být kojen (například před biopsií, při potížích, při viroze, před operací), takže jsem pouze odstříkávala mléko a malého kojila pouze v době, kdy mi to bylo povoleno .. začátek byl krušný, ale vypadalo to, že to vybojujeme .. nyní je jež měsíc doma, kojím prozatím plně. Malý ale podle vážení vypije pouze cca 60ml a po kojení je opravdu nespokojený - pláče, hledá.. zkusila jsem ho dokrmit stříkačkou a vypil si po kojení ještě 45ml mlíčka, které mám zmrazené z doby, kdy jsem jen odstříkávala a kojit nemohla .. Zkoušela jsem snad všechno .. piju cca 4,5 litru tekutin denně (čistou vodu, caro, ovocné čaje), jím dostatečně, zkoušela jsem homeopatika, tabletky more milk plus, kojím kdykoliv si malý řekne - i po hodině a půl, kojím v noci - nejdéle po 3 hodinách, každé kojení několikrát prsa vystřídám, malého od prsa neodendávám dokud se neodstaví sám ... Myslíte, že by nám pomohlo těsně po kojení ještě odsávat? Třeba 5 minut z jednoho prsa a 5z druhého? Objednala jsem si elektrickou odsávačku - medela swing a docela na ní spoléhám, je to asi moje jediná a poslední možnost .... Nevím, co dělám špatně .. Od narození malého je to neustálý boj o každý ml .. přibírá cca 120 - 170g týdně (spíše méně) a pediatrička je nespokojená ... Kde by mohl být ještě problém ? Nechci to vzdát ... malý po resekci 20cm střeva špatně kaká - kaká jedině s rourkou, takže nevím, co by mu v bříšku udělalo umělé mléko .... děkuji moc za Váš čas a Vaši odpověď ...

Odpověd:

Dobrý den přeji, ano, o UM ani neuvažovat, MM je to co děťátko s takovou diagnózou potřebuje nejvíce. Je to ta nejpřirozenější strava, navíc MM má přirozené laxativní účinky, takže je usnadněn průchod střevy. 

Vy fyzicky děláte maximám (jistě, odsávat můžete, ale bude Vás to stát spoustu energie a nervů a hlavně to bude zase stres), ale psychicky jste na tom bídně. Je samozřejmě, že už od porodu procházíte velkým stresem, když Váš syn není v pořádku, prochází řadou nepříjemných vyšetření, operace, navíc nesmyslný tlak lékařky (ty přírůstky jsou v pořádku). Jen toto samotné (Vaše psychická nepohoda) stačí k tomu, aby se výrazně zhoršil tok mléka k dítěti. A pak se můžete rozkrájet a prostě více mléka nepoteče. Potřebujete se uklidnit a věřit sobě i dítěti. Vy opravdu děláte maximum. Ta plačtivost bude souviset s tokem mléka a celkovou atmosférou, kterou syn cítí při kojení. Snažte se z kojení udělat příjemný rituál, hodně se mazlete, snažte se maximálně uvolnit. Dotek kůže na kůži by tomu měl pomoci. To pak lépe fungují reflexy u dítěte a lépe se spouští mléko. Vím, že je hrozně těžké se "hodit do pohody", ale věřte, že to je ten problém, který máte. Toho všeho stresu je opravdu hodně. Váhu určitě schovejte, ta přispívá jen k dalšímu stresu. Prostě jen kojte a kojte, prsa střídejte jako dosud, pomůže i stlačování prsou k dítěti více mléka dostat. Ale hlavní je uvolnění. Když se uvolníte, tak toho mléka dítě získá mnohem více. Věřte mi. Zkuste se navzájem maximálně užívat. Toto miminkovské období uteče doslova jako voda....tak ať nejsou jen vzpomínky na zdravotní patálie.

Držím moc pěsti, ať se daří a chlapeček je na tom zdravotně co nejlépe. Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
31. 07. 2015 13:29:47

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit