on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojení a váhové přírůstky

Dobrý den, prosím o analýzu mé situace.Mám doma skoro 8týdenní holčičku, plně kojenou. Narozena 9.5., 37.tt, 2770g, 47cm, při propuštění z porodnice 2 780g.První dva týdny bylo kojení naprosto ukázkové, malá vždy spokojeně usnula, doslova v mléčném rauši, stolička prakticky při každém kojení, asi tak 6xdenně.Od třetího týdne se ale potýkáme s problémy, které jsem již v jednom dotazu popisovala.Malá se u kojení začala kroutit, plakat, trhat se od prsa, tlačit, prostě děs. Nejdříve jsem myslela, že se jedná o růstový spurt, ale od té doby se prakticky nic nezměnilo, většina kojení probíhá takto a končí pláčem, pláč se dostavuje zpravidla i hodinu po kojení.Přikládám to prdům, malá na ně vyloženě trpí a nepomáhá nic (kombinace Bio gaia a Babycalm situaci alespon zlepšila). Je to pro mě velmi deprimující, ale vydržet jsem chtěla kvůli skvělým váhovým přírůstkům. První týden 230g, pak 280g, pak dokonce 360g, poté po dvou týdnech 400g, ale při poslední prohlídce po dvou týdnech pouze 190g. Celkový přírůstek od příchodu z porodnice tedy 1460g /průměr prý 1600-1800 v 6.týdnu/.Malá přestala mít stoličku každý den, nyní tak jednou za dva, tři dny, ale třeba 3x denně. Stolička začala být před dvěma týdny průjmovitá, nahnědlá. Tento týden konečně opět "míchaná vajíčka". Jsem už zoufalá a unavená, jelikož nyní nevím, zda malá brečí hlady nebo prdy. Kojím 5-6x denně, po 2-3hodinách.Jen v noci malá začala spát dlouho /poslední 3týdny/, zpravidla po kojení kolem 21hodiny usíná a budí se až mezi 4-6. Přemýšlím o přechodu ma UM, abych se zbavila těch věčných kolik a pláče :-/

Autor
Michaela
ID otázky: 32878

Odpověd:

Hezký večer přeji, no, při podání UM ale nemáte žádnou jistotu, že se to zlepší. Ba naopak se to může zhoršit a to i hodně. Některé děti mají citlivé zažívání a nic lepšího než MM prostě neexistuje. To je to, co je šité dítěti na míru. Dcerka prospívá hezky, respektive bylo to i lepší. Příčina je zřejmá - absence nočního kojení. Jednak snižuje laktaci, jednak dítě prostě vypije méně mléka. Kojení 5-6x denně je opravdu hodně málo, obzvlášť nyní v těchto vedrech. Je potřeba kojit mnohem častěji, vždy z obou prsou. A noční kojení, alespoń 2x je extrémně důležité. Laktace půjde rychle dolů, když v noci nebude laktace stimulována. Právě v noci se je produkce hormonu prolaktinu nejvyšší a je opravdu škoda to nechat jen tak být. Dcerku není potřeba budit, mějte ji buď u sebe v posteli nebo tak blízko, aby Vás cítila. Pak se dítě bude zcela přirozeně budit samo. Případně dcerku přiložte v polospánku. Jinak co může dcerce pomoci od bolení bříška - kojení v kontaktu kůže na kůži a také tento kontakt i mimo kojení. Polohování dítěte, vhodné je nošení v šátku. Rovněž doporučuji vyzkoušet některé principy bezplenkové komunikační metody, to hodně dětem od bolení pomůže, když mohou vyměšovat mimo plenku. Zkuste si k této metodě něco na internetu načíst a opravdu doporučuji vyzkoušet. Mám reference, že právě pro takové případy citlivých bříšek je to více než vhodné vyzkoušet. 

Na stránkách www.mamila.sk najdete něco i k této BKM metodě a rovněž informace - fotky a videa, jak by se mělo dítě správně přikládat a jak má vypadat efektivní sání dítěte. Zkuste se na to podívat a případně techniku přikládání upravit. I to může pomoci, nejen získat více mléka, ale také ke zklidnění dítěte u prsu. 

Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 07. 2015 21:32:07

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit