on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání příkrmů

Dobrý den, mám dceru nar. o 2 měsíce dříve s porodní váhou 1610 g, nyní 11 měsíců (9 korigovaně), 7,5 kg. Vždycky jsme měly problém s příkrmy, ale po důkladném pročtení Vašeho webu jsem se uklidnila a řekla si, že na to časem přijde sama. Nepřišla, sní pouze brokolici nebo květák (skleničku od Hami 125 g), když máme dobrý den, sní skleničku od Hami s kuřecím nebo krůtím masem. Odpozorovala jsem, že jí v příkrmech vadí mrkev, proto jsem maso začala vařit a k tomu přidávám brokolici nebo květák ve skleničce, má to docela úspěch, ale musím u toho dělat zábavu. Jakmile není příkrm dokonale rozmixovaný, dáví se, někdy se i pozvrací. Jak mám pokračovat v podávání příkrmů? Nemůže přece jíst jen brokolici a květák. A chtěla bych už i přestat s důkladným mixováním, ale zatím si to nemůžu dovolit. Kdy budu moct? Začaly jsme už i s ovocnými příkrmy, sní tak půlku skleničky (od Hami 125 g), víc ani ťuk, jogurt jí k tomu dávám ráno. Víc jak půlku do ní nedostanu a to u toho dělám ze sebe šaška nebo jí něco strčím do ruky, aby měla na co koukat. Přijde mi, že nemá na jídlo čas...:-) co jí velmi chutná jsou křupky natural, po nich chňapne, jak kdyby nejedla celý den. Rohlík odmítá, hází ho na zem. Večerní kašička má podobný průběh jako ovocná přesnídávka, dcera má něco zajímavého v ruce a otvírá pusinku, jakmile jí předmět přestane zajímat, řve a dere s jídelní židličky. Každé krmení je pro mě horor, už bych chtěla nějakou pohádku :-) Prosím, poraďte mi, jak na moje zlobidlo.

Autor
Mishule14
Odmítání příkrmů
14. 04. 2015 14:21:06
ID otázky: 32842

Odpověd:

Hezký večer přeji, zavádění příkrmů chce především obrovský kus trpělivosti. Nemá smysl něco uspěchat a na dítě tlačit. Vaše dcerka jí na 9 měsíční dítěte ještě dost dobře. Věřte, že jsou děti, které toho sní mnohem méně, než Vaše dcerka. Mne se to zase nezdá tak špatné. :-) Sice pestrost nic moc, ale to chce prostě jen obrovskou trpělivost. Děti v tomto věku se nejvíce učí nápodobou. Využijte toho a prostě dcerce nabízejte jídlo z Vašeho talíře. Jsou děti, které třeba vůbec nepřijmou ŽÁDNÉ příkrmy do doby, než mohou jíst s rodiči z jednoho talíře. Vůbec se jídlem nestresujte a nestresujte tím dcerku. Vaším úkolem je postupně ji s jídlem seznámit tak, aby to pro ni bylo příjemné, aby se na jídlo těšila, aby k němu získala kladný vztah. Takže žádné nucení a podávání něčeho, po čem je dcerce na zvracení. Na toto ji nezůstanou pěkné vzpomínky.

Klidně nabízejte do hladka rozmixovaný příkrm a zároveň ukazujte to, co máte na svém talíři. nabízejte ji k žužlání měkčí kousky jídla, nebojte se toho. Jezte spolu z jednoho talíře. Opravdu stačí takto nenásilně v dítěti probouzet zájem o jídlo. Dcerka je ve věku, kdy by jí to mělo zajímat. Vidíte, že křupky má ráda. Pobízejte jí tedy k poznávání dalších menších kousků jídla do ručky. Rovněž můžete nabízet ze svého talíře svým prstem, ať si ho olízne. Nebo ji můžete jídlo částečně předžvýkat. Možná se Vám to zdá divná až nechutná rada, ale naši dávní předkové to tak dělali. Možná ani ne tak dávní předkové. Děti se učí nápodobou, kdy uvidí, že to jíte taky, tak si dá časem taky říci. Opravdu se toho nebojte, hlavně se nestresujte. Na poměry jiných dětí jí dcerka opravdu ještě velmi dobře. :-) Tak hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 04. 2015 00:32:38

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit