on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Druhé dítě na cestě a již jsou různá prsa

Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně různě velikých prsou v těhotenství a během kojení. U prvního dítěte se mi obě prsa v těhotenství zvětšila stějně,po narození jsme kojili z obou v pohodě asi jen dva měsíce, pak mi začalo pravé stávkovat, bylo menší a i z něj jako by stříkalo mléka méně, nakonec, i přes všechny rady, které jsem na stimulaci zkoušela(zde nastudováno) jsme kojili jen z jednoho prsu, rozdíl byl asi 3 číšla podprsenky. Po ukončení kojení mi zůstalo levé prso větší,plnější,viditelně, asi o jedno číslo.Nyní jsem opět těhotná,prsa se mi však už nyní různě zvětšila, pravé je opět menší. Dotaz tedy je, zda si myslíte, že pro srovnání velikosti by pomohlo kojit po porodu jen z pravého a z toho většího jen odstříkávat, po nějákou dobu a pak by se v tom pravém vytvořilo mléka více a méně v tom levém?Byla jsem z té nestejnoměrnosti po ukončení prvního kojení hodně špatná a toto vidím jako jedninou šanci, jak prsa zase srovnat zpět,ale nechci ochuzovat dítě. Děkuji

Autor
Veronika
ID otázky: 32784

Odpověd:

Dobrý den přeji, nemyslím si, že by to pomohlo. Zjevně se v levém prsu více rozvinula žlaznatá tkáň, ve které se tvoří mléko. Pokud už jste měla jedno kojení za sebou, tak se může stát, že prsa naváží tam, kde minule skončily. Prsa se v průběhu života ženy stále vyvíjí a právě v těhotenství prochází bouřlivým rozvojem. Právě při něm se dotváří žlaznatá tkáň, která se dále rozvíjí v průběhu kojení. Každá žena má asymetrická prsa, některé ženy více, jiné méně. U Vás je to více. Ovšem radu moc nemám...obávám se, že tohle je určitá daň za to, že můžete dítěti dát ze sebe to nejlepší. Proto bych to ani moc neřešila. Jistě, že můžete to méně výkonné prso více podporovat, častěji ho nabízet a odsávat z něj, ale tak, jak jste to navrhnula bych to určitě nedoporučila, to by naopak mohlo vést k problémům s tvorbou mléka obecně. Určitě nedoporučuji omezovat kojení z levého prsu, pokud nechcete mí problémy s kojením a hlavně dostatečnou tvorbou mléka pro dítě. existuje dost žen, které kojí své dítě nakonec jen z jednoho prsu a úspěšně. 

Ale do velké míry se rozvoj žlaznaté tkáně děje opravdu už v těhotenství a tedy kojením to můžete ovlivnit již jen minimálně. Zkuste tedy kojit více (nabídnout ho při každém kojení vícekrát) z toho menšího prsu a odstříkávat z něj navíc. To je asi vše. Pokud by po ukončení kojení byl ve velikosti prsou velký rozdíl, který by pro Vás byl neakceptovatelný, tak pak plastická operace (až tedy po porodu všech dětí). Přeji Vám pohodové těhotenství a pohodové, bezproblémové kojení!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
24. 02. 2015 10:37:18

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit