on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Přechod na UM, ukončení nočního kojení, odmítání jiných tekutin

Dobrý den, prosím o radu s přechodem mého téměř 12 měsíčního syna na UM a ukončení nočního kojení. Mám 3 letou dceru, která bez větších problémů v 1 roce přešla na pokračovací UM, s příjmem ostatních tekutin také nebyl problém již od 6M. Také od 3M nebylo nutné ji v noci kojit, takže jsem se považovala za zkušenou matku... Nicméně náš malý synek se stále téměř v 1 roce budí v noci 2-3x na kojení, když mu odmítnu prso dát, tak buďto začne plakat tak, že probudí nejen manžela, ale i dceru, která spí v jiné místnosti a pak jde nevyspalá do školky. Takže mi nezbude nic jiného, než jej nakojit. Ráda bych se už také trochu vyspala. Někdy se syn probudí ve 3 nebo 4 ráno a chce si hrát, nezabírá nic, hlazení, pokládání, gramofonová deska, prostě usne až za 2 hodiny. Ráno jsme s manželem trosky. No a další potíž je v tom, že i přes to, že jej přes den ani před usnutím nekojím, nechce přijímat žádné tekutiny, ani vodu, ani ředěné šťávy, čaje, nic, vyzkoušela jsem různé nástavce, savičky, lahvičky, syn se začne vztekat, takže se snažím alespoň po lžičkách do něj vpravit trochu tekutin. UM odmítá úlně. Uspává jej manžel v postýlce, aby nebyl zvyklý na prso, ale stejně se po půlnoci probudí poprvé a dožaduje se svého. Příkrmy a ostatní svačinky jí bez problémů. Předem děkuji za odpověď.

Autor
EC
Nutný odstav, přechod na UM
26. 01. 2015 12:49:59
ID otázky: 32747

Odpověd:

Dobrý večer, z Vašeho dotazu jsem poněkud rozpačitá. Nelze srovnávat dvě různé děti....každé dítě je jiné, takže to, co funguje u jednoho, u druhé vůbec nemusí. To ostatně vidíte sama. Váš syn se chová naprosto, naprosto fyziologicky. Je normální, že chce být ve Vaší blízkosti, právě u Vás se cítí v bezpečí. Je to přirozený instinkt. Některé děti ho mají vyvinutý silněji než jiné. Váš syn ho má vyvinutý ne nijak extrémně, ale je jisté, že Vás potřebuje. Tady nejde vůbec o kojení, ale o pocit bezpečí a pomoc se znouusnutím v noci. Drtivá většina malých dětí s tím potřebuj pomoci, potřebují znovu navodit ten bezpečný pocit, že je máma blízko. Kojení je prostředek, jak dítě snadno a rychle upsat. Pokud synka odstavíte, budete odkázána na jíné metody, jak ho znova uspat a Ty, jak sama dobře víte nefungují tak dobře a efektivně. Je škoda, že si péči o dítě ztěžujete a děláte věci složitější, když Příroda Vám dala k dispozici tak úžasný nástroj. Kojení je nejen prostředkem k nakrmení dítěte, uhašení jeho žízně, ale také prostředkem k uklidnění a uspání. Není vůbec důvod, proč sobě i dítěti nedopřát ten luxus, že ho uspíte u prsa. Je to jednoduché, efektivní a nebude frustrováno ani dítě ani okolí. Je smutné si číst, jak se plánovitě vyhýbáte tomu, co Vám říká instinkt a co samo dítě vyžaduje.

Užívejte si malého dítěte. Váš syn nepotřebuje žádné UM - proč? Po roce už vůbec ne. I kdybyste vůbec nekojila, tak stačí běžné mléčné výrobky a pestrá strava + tekutiny. Váš syn potřebuje Vás. Potřebuje Vaši blízkost. Bude se v noci budit i bez kojení, jen Vy budete mít větší potíž ho znova uspat. Nejste vyčerpaná z kojení, samotný akt kojení není nic náročného. Ale vytahovat dítě z postýlky, zkoušení jiných metod uspání, zase pokládání zpět - to je to, co Vám bere sílu. Tohle ale budete provozovat i nadále....syn Vás potřebuje, prostě není a nebude jako dcerka. Vemte si ho do postele a budete to mít vše jednodušší. Nemějte žádné předsudky. Nenechte se zviklat okolím. Je opravdu správné a přírozené, když dítě spí v rodičovské posteli, je přirozené, že se v noci dožaduje kojení (protože ta slast, kterou zažívá při sání z prsu velice rychle dítě znova uspí).  Nenechte se zničit jen proto, že se snažíte synka vmanipulovat někam, kde to pro něj není přirozené. On nechce být v postýlce, on se chce cítit v bezpečí s Vámi. Užívejte si to...opravdu. Děti vyrostou šíleně rychle a budete vzpomínat na období, kdy na Vás byl takto závislý. On dobře ví, pro odmítá UM - vždyť je to jen sušený prášek. Sušené mléko, kravské mléko. Nevzdávejte se uprostřed zimy MM, které skvěle podporuje imunitu dítěte.

Prostě, dítě nemůžete uspokojováním jeho potřeb rozmazlit. Ba naopak, tím, že odmítáte plnit jeho potřeby, tak se stává úzkostnějším a méně a méně spokojeným. Je to škoda.

Nejsem schopna Vám poradit, jak přejít na UM. Nevím...nevidím pro to žádný důvod, je téměř hříchem ho dítěti cpát, když ho ani nechce, ani nepotřebuje. Ukončit noční kojení jde celkem snadno - spát mimo pokoj s dítětem. Frustrovaní budete ale všichni, syn bude zoufalý a bude se dožadovat Vaší přítomnosti i tak. A budete ho muset uspávat náročnější metodou. Jistě, že dříve či později by se to zlomilo a naučil by se spát bez prsa. Ale je otázka, zda chcete cenu zlomení křehké důvěry dítěte ve Vás opravdu podstoupit. Píšu tak, jak to cítím, upřímně. Je jen na Vás, jakou cestou se vydáte.

Co se týče tekutin, to je to stejné. Syn má jinou představu - on nechce tekutiny...on chce MM. KOjit přes den co nejčastěji, před spaním, po příkrmech - tak je to pro dítě přirozené. Samozřejmě, že kojit nemusíte, nikdo Vám to přikázat nemůže. Ale pak se musíte smířit s tím, že to jde proti přirozenému nastavení Vašeho synka a že bude proti tomu bojovat. Potřebuje z Vás cítit více pohody, méně napětí, méně nucení do něčeho, co nechce. Prostě jen jít příkladem a nechat na dítěti, ať se tím namotivuje a najde si samo cestu (nejen) k tekutinám.

Doporučuji pročíst si zajímavé články na www.mamila.sk - o kontaktním rodičovství, spaní s dítětem atd. Prostě to, co je pro nás, homo sapiens a naše mláďata přirozené. Přeji hodně štěstí a mnoho krásných chvilek s Vašimi dětmi.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
27. 01. 2015 23:58:47

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit