on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kolika, nespavost, časté kojení

Dobrý den, mám několik dotazů, které možná mají společného jmenovatele: prdíky. I když dceři bude 16.12 6m., navečer pořád bojujeme s prdíky. Dostává probiotika, Espumisan, Babycalm....masírujeme, cvičíme, teplé obklady nemá ráda...já nejím skoro nic:)) a nic taky nezabírá. Do kdy je to ještě normální? Nevím jestli s tím souvisí i to, že mi přijde že málo spinká. Kojím kolem 20h....pak se ji snažíme uspat...většinou nosíme,houpáme....nezabere, takže kojím ješte kolem 23h, pak usne. V noci pak se budí....takže kojím 2h, pak kolem 5h...mezitím se budí, kňourá, takže už spí s námi. Nevím jestli má takový hlad, nebo ji proberou ty prdíky. Celkem kojím 7-8 x/den. Přes den spinká venku 2-3 hod. Prospívá dobře. Porodní váha 3280g, 49 cm, 6.týdnů: 4350g, 55cm, ve 3m.: 6030g, 62cm, teď váži 6600g, 64 cm.Chci se zeptat, co si myslíte jak začít s příkrmy. Bude lepší začít s kaší na večer, mohlo by to pomoct na prdíky a spánek...nebo normálně zeleninkou na oběd? Mám zatím kojit podle potřeby, není to moc? Nevím jetsli si už na to v noci nezvykla, chtěla bych aby spinkala v postýlce a těším se na pár hodin spánku i pro sebe. Navíc v noci se k nám stěhuje starší (3 roky ) syn a ten ji taky budí...Děkuji za rady a podporu. Silvia Hanušová

Odpověd:

Dobrý večer přeji, já bych zrušila všechna ta opatření na prdíky. Pokud nic z toho nepomáhá, tak jsou naprosto zbytečná. Dcerka už by si měla pomoci sama, pohybu by měla mít relativně dost a navíc už sama bude jíst postupně normální stravu, proto není žádný důvod pro to, abyste se Vy jakkoliv omezovala ve výběru jídla. Jezte už cokoliv, Vaše dcerka to bude za chvíli jíst taky. S příkrmy začněte normálně, bez nějakých omezení. Kaše či zelenina - je to jedno, kaše je pro dítě takovým pozvolnějším, přirozenějším (hlavně chuťově) začátkem.

Co se týče celkového režimu, tak pro kojené dítě je zcela přirozené i mnohem častější kojení ve dne i v noci. Vlasně jakýkoliv režim, který vyžaduje dítě je přirozený - je přirozený pro daného jedince. Četnost nočního kojení je také zcela v normě. Každé dítě je jiné a je potřeba jeho individuální potřeby respektovat. To, že s dítětem spíte je opět přirozené vyústění situace. Není to tak dávno, co rodiče se svými dětmi spaly běžně. Pro dítě to bylo důležité, cítilo se u mámy bezpečně, chráněno před šelmami či jiným nebezpečím. Po dlouhá tisiciletí to byl důležitý instinkt dítěte pro přežití. A toto kolektivní vědomí u mnoha dětí stále silně přetrvává a prostě se dožadují toho, co jim nakazuje instinkt. Spaní s dítětem rozhodně není špatně a nemusíte si to nijak vyčítat. Spíše si to užívejte, protože ty děti tak strašně rychle vyrostou a na kojení i společný spánek budete ráda vzpomínat.

Jinak ještě jednou zpět k prdíkům. Na ty pomáhá jediná věc - pohyb, všechna ostatní opatření nejsou nutná. Pomáhejte dcerce v psychomotorickém vývoji, dávejte ji možnost se volně rozvíjet, otáčet atd. Pak si pomůže sama, tak jako např. i dospělí.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 12. 2014 23:37:00

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit