on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

10 měsíční syn málo jí, odmítá doma vařenou stravu

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně stravy 10 měsíčního syna. Narozen v termínu SC pro konec pánevní, PV 3200g, kojení zpočátku nemožné pro téměř úplnou absenci mléka, rozběhlo se s pomocí laktační poradkyně, plně kojen cca od 1 měsíce do 8,5 měsíce, od necelých 6 měsíců podávám příkrmy. Ty syn přijal poměrně dobře, ale nikdy nesnědl velké množství. Přechod na UM proběhl zcela bez problémů, kojení syna jakoby stejně přestávalo bavit, nemohl při tom pozorovat okolí... V 10 měsících váží 8800 g (stále si drží cca 30 percentil, ale za poslední měsíc v podstatě nepřibral). Nyní poslední 2 měsíce téměř úplně odmítá masozeleninové obědy vařené doma - ochutná 2 lžičky, pak zavře pusinku a nic do něj nedostanu. Přiznám se, že jsem cholerik a když toto dělal už pár týdnů, prostě jsem do něj aspoň pár lžiček nacpala násilím, a teď už je pro mě každý oběd stres - hodinu vařím něco, co pak vyhodím.... Někdy jsem mu po obědě nabídla stravu ze skleničky, kterou jí opravdu s chutí, někdy ho nechám "hladovět" až do odpolední svačiny, která mu chutná, ale stejně sní max okolo 120g, z obědové skleničky vždy asi 3/4 množství. Dosud se budí 3-4x za noc na mléko (Sunar premium), nejspíše kvůli nedostatku kalorií přijatých přes den. S vařením jsem zkusila ledascos - přimíchávám do jídla sunar, vařím denně čerstvé, protože mu třeba nechutnají ohřívané brambory (??), vařila jsem podle složení jídla ve skleničce, ale snad jen míchání skleničky s trochou domácího funguje... Jeho jídleníček tedy je 4-5x 200 ml Sunaru / 24 hod dopol. svačina: max 100 g jogurtu s ovocem nebo kousek rohlíku s máslem / lučinou oběd viz výše odpol. svačina: okolo 120g jogurtu s ovocem večeře: kaše kterou má moc rád, ale max. ze 100 ml vody Moje otázky tedy jsou: 1. Mám rezignovat na domácí vaření, přejít na skleničky a mít klid, a doufat, že se to časem změní a nebude na skleničkách až do maturity? Nebo je to cesta do pekel a domácí stravu bude odmítat o to víc? 2. Mám mu nabídnout Sunar přes den, abych omezila noční vstávání? Když jsem mu ho dávala mezi odpol. svačinou a večeří, snědl o to méně kaše a myslím, že v noci se budil stejně.... 3. Stačí mu tato strava, nebo chudáček strádá? Sama si myslím, že ne, že v noci to prostě dožene mlékem, ale už mi to v tomto věku nepřijde adekvátní a ráda bych se toho zbavila... S mužem jsme oba štíhlí, třeba to prostě souvisí s tím, že také nebude žádný otesánek? Děkuji mnohokrát za odpověď a za výborné stránky. Veronika

Autor
Veronika
Odmítání příkrmů
02. 12. 2014 13:19:37
ID otázky: 32700

Odpověd:

Hezký den přeji, v první řadě chci říci, abyste se nestresovala - Váš syn prospívá dobře a to je základ. Ostatní se doladí. :-) V žádném případě do něj nikdy nic necpěte násilím. Období zavádění příkrmů je určeno především pro budování pozitivního vztahu k jídlu, ne k nacpávání dítěte. To může vést jedině k velkým problémům do budoucna. Já si např. velmi dobře pamatuji, že jídla, která mi rodiče cpali násilím odmítám jíst dosud. Opravdu toto nedělat, akce vyvolává vždy protiakci.

Váš syn samozřejmě nemá motivaci k jídlu přes den, když se v noci doslova přejí. 4-5 dávek Sunaru (z toho většina v noci) je vlastně téměř 100% denní potřeby energie. Mířila bych tedy směrem snižování množství mléka v noci a také počtu krmení. Nahrazovat postupně mléko vodou či čajem (ale některé děti jsou ochotné se v noci budit i na ten čaj). Takže Sunar bych postupně omezovala. Není nutné to dělat radikálně. On i toho ostatního jídla sní celkem hodně, to některé děti nesní ani když nemají k tomu mléko! Je potřeba respektovat individuální potřeby každého dítěte a nic do něj necpat.

Je také řada dětí, které nemají rády kašovitou konzistenci příkrmů a prostě příkrmy přijmou až mohou jíst normálně dospěláckou stravu (což Váš syn už může). Nabízejte mu normálně to, co jíte Vy, nabízejte to ze stejného talíře. Děti rády napodobují, rychle se tak učí v tomto věku, takže jen do toho. Nedělat kolem jídla atmosféru stresu, ale naopak pohody. U plného talíře ještě nikdo hlady neumřel, takže buďte bez obav. :-)

Já rozhodně nevidím žádného strádajícího chudáčka, opravdu ne. Jiné děti toho dobrovolně sní mnohem, mnohem méně. Děti se také více hýbou, takže je např. zcela normální přírůstek na váze okolo 200 g měsíčně. Zkuste si více chlapečka užívat a netočit vše kolem jídla. Není potřeba mu vařit vše zvlášť, opravdu už může většinu toho, co Vy. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 12. 2014 11:33:46

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit