on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

pláč při kojení, líné dítě, malá prsa a bradavky

Dobrý den Jiřinko prosím o radu, mám doma 14 dennní miminko. Při kojení vždy chvilku aktivně saje a po té pláče a nechce už prs. Když ho dokrmím tak 40-60ml je spokojený. Stále se snažím přikládat a po té odsávat. Většinou odsaji tak 20ml a někdy opravdu nic,. Mám velmi malá prsa (žádná) a velmi malé bradavky, myslím že se mu špatně saje nebo je líný? zkouším všechny techniky kojení a už jsem dost zoufalá. Moc chci kojit, ale při dotazu už kojíš? mám husí kůži. Mám zkusit kojící kloboučky? Děkuji moc za odpověd

Autor
Eva
ID otázky: 32689

Odpověd:

Dobrý večer, tyto situace nejsem schopna vyřešit po internetu - je nutné, aby Vás někdo zkušený viděl a techniku kojení upravil. Velikost prsou ani jejich tvar na schopnost kojení nemají vliv, kojící kloboučky by rozhodně nebyly tím správným rozhodnutím.

Při správné technice přisávání je dítě schopno se přisát na jakákoliv prsa. Chce to hodně trpělivosti a pomoci od zkušené poradkyně. Ale nebojte se, jste na úplném začátku, děti jsou v tomto věku velmi tvárné, snadno se učí a rychle zapomínají špatně naučené. Takže hlavu vzhůru. V tomto raném poporodním období se také snadno navyšuje laktace.

Ovšem takto velký dokrm Vám v tom nepomůže, ba naopak. Dítě nemá motivaci se snažit, laktace se nezvyšuje...chce to opravdu nastavit vše od začátku.

Nejdříve tedy základy - což je správná technika přisávání a kojení. Nejlepší by bylo se odrazit od toho, k čemu mělo dojít po porodu (a nevím, zda došlo) - nabízet dítěti možnost samopřisátí, to nejlépe tříbí právě techniku přisávání a sání. Položte dítě (v kontaktu kůže na kůži, tj. dítě jen v plence na Vašem nahém hrudníku) na sebe a nechte na něm, aby se  prsu připlazilo a přisálo. Může to trvat i docela dlouho, ale vyplatí se toto podstupovat. Takto malinké mimčo má ještě velmi silné poporodní instinkty, které mu pomáhají ke správné pozici u prsu.

JInak videa a fotky správné techniky kojení najdete zde: www.mamila.sk

Kojení nabízejte velmi často ve dne i v noci, nabízejte vždy obě prsa, střídejte klidně několikrát při každém kojení. Dítěti pomáhejte získat co nejvíce mléka pomocí komprese prsu, kdy budete stlačovat prso v okamžicích, kdy už dítě nebude sát tak efektivně - ostatně to je to, co se dítěti nelíbí, že si nedokáže pomoci k lepšímu toku mléka. Metodu stlačování prsu najdete rovněž na jednom z videí na stránkách Mamily.

Dokrm - nejsem si ale jista, zda ho potřebujete. Spokojenost či nespokojenost dítěte není měřítkem potřeby dokrmu. Tou by mělo být pouze prospívání dítěte. A vzhledem k tomu, že do 3 týdnů věku má dítě čas na to, aby dosáhlo zpět své porodní hmotnosti, tak málokteré dítě potřebuje skutečně dokrm. Spíše to chce trpělivost a správnou radu, jak zlepšit a zefektivnit kojení. Pokud by dokrm byl nutný, tak jeho podávání by mělo probíhat jen u prsu - dítě i Vy se naučíte kojit jedině kojením. Způsob dokrmu u prsu a pomůcky pro toto vhodné najdete zde: http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/

Tak přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
23. 11. 2014 23:01:25

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit