on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Miminko hltá při kojení a nasává vzduch

Dobrý den, mám téměř petitýdenní dcerku. Cca od 3. týdne trpí poměrně silnou kolikou, posledních 5 dní se záchvat opakuje denně. Vyřadila jsem již z jídelníčku téměř všechny rizikové potraviny, 4 dny dávám kapky Bio Gaia a od včerejška Sub Simplex před kojením. Neklid se začne projevovat cca v 1 v noci po kojení pobrekáváním a natahováním nožiček, ale ještě jsem celkem schopná ji uspat teplem na bříšku či pohupováním, i když už je to jen polospánek, to pokračuje cca do 5 do rána, kdy vyvrcholí urputným řevem a vyprázdněním a skončí v 8 hodin. V průběhu této doby ještě dvakrát kojím, ale dcerka po prsu chňapne a přisaje se špatně, slyším potom, jak šíleně hltá a nasává další vzduch a prsa se ani po nasycení nechce pustit, dudlá a saje další vzduch a když ji odstavím, brečí. Má pak úplně nafouklé bříško a vše je ještě horší, ale nejsem schopná ji uklidnit a přiložit ji správně ani opakovaně - je rychlejší než já. Neměla byste nějakou radu? Moc děkuji

Odpověd:

Hezký den, Vaši situaci bych řešila nalezením polohy, která zabrání prudkému toku mléka a hltání. Navrhuji, abyste byla v pololehu/polosedu a dcerku si dala v kontaktu kůže na kůži (dítě jen v plence na Vašem nahém hrudníku, můžete se přikrýt dekou zhora - mimochodem je to skvělé na uvolnění bolavého bříška, protože živočišné teplo matky je ten nejlepší lék na bolavé bříško a dítě se také mnohem lépe uvolní. A také Vy se uvolníte, což má pozitivní vliv na spouštění a tvorbu mléka) na sebe. Její poloha by měla být co nejvíce na bříšku, maximálně zlehka na boku (podél Vašeho boku). Vaše poloha v pololehu (na zádech, ne na boku) a dcerky poloha zhora na prso by měly omezit efekt gravitace, kdy mléko stříká příliš prudce do pusinky. Nebojte se experimentovat při polohách, u dětí, které nasávají hodně vzduchu je pak riziko kolik větší (a to se týká nejen kojených dětí, řada dětí takto vyvádí u lahve). Úzkostlivě dbejte na správné přisátí, kdy musí být bradička zabořená hluboko do prsu, pusinka dokořán, prostě pusinkou dítě obemyká co nejvíce prso. Tak je schopno i korigovat pohyby čelistí tok mléka dle potřeby a napolyká se méně vzduchu. Je to velmi důležité a nejste-li si jista, tak doporučuji osobní konzultaci s některou zkušenou kolegyní. KOukněte se také na www.mamila.sk na fotky a videa správné techniky kojení/sání/přisávání.

Jinak to, co Vy jíte s kolikami až tak nesouvisí. Jezte to, co jste jedla i v těhotenství, na to vše je dítě zvyklé. Nezapomeňte, že půlrok uteče jako voda a dítě bude osobně čelit postupně všem potravinám. Je vhodné, aby si na to navykalo postupně skrze plodovou vodu a později právě mateřské mléko. Pouze můžete omezit ve vlastním jídelníčku potraviny, které Vás nadýmají. Omezit, rozhodně ne vyřadit! Prostě si nedáte celý talíř fazolové polévky, ale klidně nějakou tu fazoli můžete. Tak hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 11. 2014 09:14:41

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit