on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Navýšení laktace ve 2 měsících miminka - suplementor, more milch, jestřabina, odsávání

Dobrý den, mám doma krásného a prospívajícího 2-měsíčního chlapečka, porodní váha 3,3 kg, po porodu se přisál, vše v naprostém pořádku. V porodnici ale hodně spal, třeba i 6-7 hodin, ke kojení byl neprobuditelný, ve 3. dni, kdy už měl sát 30 ml za kojení, jsme se pořád pohybovali na 15-20 ml, takže nás pustili z nemocnice o den déle, a to jen díky tomu, že jsme "na nátlak" sestřiček zavedli dokrmy. Nevím, jestli nebýt té "zlé" sestřičky, která mě vystrašila, že chlapeček nebude prospívat, že takové děti jsou na pohled úplně v pohodě a nic jim nechybí, jsou spavé atp., mohla jsem se rozkojit - bohužel jsem se na to předem psychicky ani teoreticky nepřipravila. Dostala jsem i odsávačku, z prsu mi ale v porodnici nevytekla ani kapička, takže jsem to vše obrečela a rozhodla se pro dokrmy. Doma jsem kontaktovala laktační poradkyni, která mi poradila metodu "relativního nedostatku", to malý ale pil již cca 120 ml za kojení, z čehož z prsa vysál cca 30 ml, takže jsem se k tomu dni pouhého kojení nakonec neodhodlala, moje pediatrička mi také doporučovala, ať něco takového zkouším teprve až budu kojit aspoň 60ml, tedy polovinu. I nadále bych ale plného kojení chtěla dosáhnout, na radu další laktační poradkyně jsem začala (kromě melty, dostatku vody, ovocných čajů, kojícího čaje, sunaru pro kojící matky, atp.) pít čaj z jestřabiny, brát More Milch (benedikt a pískavice), odsávat mezi kojením a používat suplementor. Zatím používám suplementor pár dní (při většině kojení), kojím po 3 hodinách (v noci ale vždy nějak vyjde vynechání jednoho kojení), mezi kojeními se snažím odsávat, pokud to jde. Odsaju ale většinou jen cca 20 ml, max. 35 ml, nakojím cca 50ml - tento stav se zatím nemění. Mám šanci to rozkojit? Dělám něco špatně? Děkuji předem za odpověď.

Autor
Elena
Zvyšování tvorby
04. 11. 2014 12:34:03
ID otázky: 32656

Odpověd:

Dobrý večer, v současné době asi děláte maximum (ale kojila bych ještě častěji). Suplementor je velmi dobrá volba. Pokud už dokrm, tak by měl probíhat pouze a jen přímo u prsu, nikde jinde, jinak není šance, aby se situace zlepšila. POužíváte suplementor teprve pár dní, tak nelze čekat zatím velké výsledky. Pokračujte alespoň pár týdnů v tomto režimu. Zařaďte také kojení v kontaktu kůže na kůži a metodu komprese prsu, kdy vlastně dítěti pomocí tisknutí prsu pomůžete získat více mléka - v podstatě dítěti nastříkáte mléko do pusinky - vidět to můžete zde: http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/video-o-dojceni-9/

U těchto spavých, línějších dětí je velmi vhodné mít je stále u sebe, v intenzivním kontaktu, pěkně v šátku např., v noci s pát s nimi, prostě abyste měla možnost kojit co nejčastěji. Nevím, jak Váš syn přibývá na váze, ale doporučovala bych ten dokrm max. 5x denně po 50 ml, v noci bych jen kojila. A dokrm bych upravovala dle toho, jak bude syn přibývat.

Hodně by mohla pomoci metoda stlačování prsu, je to vlastně takové dokrmování přímo z prsu. :-) Až teprve po důkladném vyždímání obou prsou (střídejte je při kojení i několikrát) bych připojila hadičky suplementoru.

Šance na rozkojení stále žije, zkuste ještě zabojovat. :-) Budu držet pěsti.

A copak to je "metoda relativního nedostatku"? To slyším prvně v životě....vůbec nevím, co si pod tím představit...poradkyně při osobní návštěvě měli hlavně upravit techniku kojení, přisávání a sání dítěte a naučit Vás, jak pomoci dítěti získat více mléka.

Tak ať se daří!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
05. 11. 2014 00:19:53

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit