on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak na to???

Mám doma týdenní miminko, je to druhé dítě. Rozkojení v porodnici trvalo a probíhalo u obou dětí stejně... Po spontálním a celkem hezkém porodu se mi začaly v prsou tvořit tvrdé boule třetí den po porodu, čtvrtý den se boule zvětšovaly a ten den se mi podařilo poprvé nakojit 5ml, do druhého dne jsme se dostali na 45-50ml, což odpovídalo dávce miminka. Pátý den nás zároveň propustili domu s tím, že kojení je rozběhnuto, takže jsem přestala dávat dokrm... Po dvou dnech doma veškeré boule zmizely, prsa jsou měkká, ale po zvážení míma před a po jsem zjistila, že vytáhl jen 15ml. Každé kojení usíná po vypití jednoho prsa, usne tvrdě, položím do postýlky s tím, že se vzbudí třeba za hodinu, on se vzuidí už za půl, proběhne druhé prso, načež to většinou vyzvrací- já si myslím, že proto, jak se míchá nové s natráveným...??? Jenže je to kolotoč, protože nemá asi dost síly, aby vypil obě najednou a jde to pořád dokola stejným způsobem. Plín počůraných 7 za den, dva dny nekakal- dle pediatra může být známka, že mu kojení nestačí, Takže jsem se vrátila k dokrmu a odstříkávání po kojení+ samozřejmě piju čaje, gravimilk, užívám homeo ricinus comunis 5th...prosím o radu, co je možné ještě udělat, aby se kojení rozeběhlo??? První dítě jsem kojila 2 měsíce po celou dobu s dokrmem a měla celkem velké deprese, že to nešlo..teď jsem mnohem klidnější, vyrovnanější, ale přesto mlíka ubylo... čím je to způsobené? Malý se přisává krásně, ale prostě usne...a také ne vždy mám čas odsávat po kojení, starší dítko také vyžaduje mou pozornost...taky by mě zajímalo, jak dlouho odsávat? Je to tak, že čím dýl budu odsávat, tím více mléka se může utvořit? Nebo je jedno, jestli odsávám 5 nebo 10 min? Co ještě můžu vyzkoušet??? Zvolila jsem správnou cestu, když jsem se vrátila k dokrmu? Boužel v tomhle režimu nemám ani moc čas vyhledávat informace, takže ráda využiju vašich rad!!!Děkuju Míša

Autor
Michaela
ID otázky: 32648

Odpověd:

Míšo dobrý večer přeji, Vy potřebujete okamžitou osobní návštěvu některé kolegyně, která by Vám ukázala, jak děťátko správně přikládat, aby se mohlo efektivně napít. Je potřeba také zkontrolovat, jak dítě saje, jakou má techniku přisávání, zda nemá krátkou podjazykovou uzdičku atd. Vy jste velmi brzy po porodu, proto je velká šance, že se vše podaří. Dokrm určitě není dobrá volba, v tomto citlivém raném poporodním období to může velmi rychle narušit tvorbu mléka a chu´t dítěte k sání z prsu.

Takto brzy po porodu je nejlepší být v intenzivním kontaktu s dítětem a velmi často ho mít v kontaktu kůže na kůži (nahé dě´tátko jen v plence na Vašem nahém hrudníku), pomáhá to stimulaci přirozených instinktů dítěte - to se bude snažit dostat se k Vaší bradavce (nechte občas dítě samotné, aby se k prsu připlazilo a samo se chytlo - bu´dte trpělivá, může to trvat i desítky minut, ale velmi to pomůže k zafixování správné techniky kojení). Tím, jak se Vás bude dítě dotýkat bude stimulován i spouštěcí reflex, protože ho bude dítě dráždit doteky. Vy se budete cítit také uvolněná, když na Vás bude děťátko ležet.

Zapracovat na správné technice kojení je základ - opravdu doporučuji některou z kolegyň, a´t Vám s tím pomůže. Podívejte se také na www.mamila.sk , kdy najdete fotky i videa správné techniky. Kojte velmi často, novorozenec se klidně může kojit i co půl hodiny (ideální je mít dítě u sebe v šátku, pak se můžete věnovat i staršímu dítěti a domácnosti). Nenechte ho u prsu hned usnout, prostřídejte prsa rychleji než usne. Pomozte chlapečkovi získat více mléka pomocí stlačování prsu. Je to mnohem lepší než pracně odsávat a dokrmovat (mimochodem nepíšete, jak dokrmujete....když už je to nutné (což u Vás není), tak jediný správný způsobe je dokrm přímo u prsu pomocí cévky, cokoliv, co je mimo prso může dříve či později způsobit problémy). Správným způsobem stlačování dítě v podstatě dokrmujete, odstříkáváte mu mléko přímo do pusy. Prs se stiskne a drží ve chvílích, kdy už dítě saje méně. A drží se do té doby, kdy dítě zase více saje. Pak se stisk uvolní, nechá se mléko dotéci dolů (to poznáte, že dítě znova začne více polykat) a pak znova stiskne. A takto vícekrát a na obou prsou. Ale i to je lépe vidět.

Nezapomínejte na noční kojení, které je velmi důležité pro dostatečnou tvorbu mléka i prospívání dítěte.

Vydržte a věřte si! Jste na úplném začátku, takže šance na plné kojení je opravdu veliká, stačí jen důvěra ve vlastní schopnosti a schopnosti dítěte, pár dobrých rad a osobních ukázek. Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
30. 10. 2014 22:56:49

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit