on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Neklid při kojení a špatný spánek

Dobrý den Jiřko, mám 3,5měsíčního syna (nar. 22.6 s porodní vahou 3650 g, ve 3 týdnech 4350 g, v 7 týdnech 5140 g, ve 3 měsících 6300 g.), plně kojím. Bohužel už krátce po konci šestinedělí začaly problémy - syn byl najednou u prsu neklidný, házel sebou, odstrkoval se... Což se samozřejmě odrazilo na mé psychice, začalo se mi velmi špatně spouštět mléko, malý se pak zlobil ještě víc, výsledkem byl několikatýdenní bojkot kojení, kdy se syn jakžtakž uklidnil a byl ochoten se přisát a nakojit pouze pokud jsem mu ke kojení pustila fén (příp. digestoř, prostě šum) a houpala ho při tom na míči. Posledních pár týdnů už je spouštění mléka lepší (když se aspoň trochu snaží, tak do minuty teče), nicméně potíže přetrvávají - syn se nechce přisávat, po pár potáhnutích se pouští a vzteká se, většinou mu musím hlavičku u prsu volnou rukou přidržovat. I poté, co se mléko spustí, je neklidný a od prsu se odtahuje. Působí to na mě, jako by snad ani neměl hlad, ale kojí se 6x denně, což mi nepřijde nijak moc (častěji nechce už vůbec). Bez fénu a většinou i houpání se to nadále neobejde, což je pro mě dost omezující, protože kvůli tomu nemůžu kojit jinde než doma. Bez protestů se nakojí pouze ve spánku, což se mi ale většinou daří vystihnout jen jednou denně (kolem půlnoci). Spánek je druhá část našeho problému - syn velmi špatně spí, souvisleji bez pauzy pouze cca mezi 22. hodinou večer a 2. ráno, pak už se budí po půlhodinách a mezi 7. a 8. je vzhůru definitivně. Přes den je ochoten spát pouze v jedoucím kočárku (max. 2 hodiny dopoledne), po obědě spí taky tak 2-2,5 h, ale je za tu dobu tak 4-6x vzhůru. Jsem si víceméně jistá, že se nebudí hladem (kojit nechce, počuraných plen má víc než dost, stolici taky v normě). Budu vděčná za každý nápad, jak situaci (kojení i spánek) aspoň trochu normalizovat, jinak mám obavu, že se ze stresu a nevyspání brzo složím. Je to mé třetí dítě (starším je 6 a necelé 3 roky), měla bych být zkušená matka, ale nějak to už nedávám :-(...

Odpověd:

Dobrý večer přeji, špatně neděláte vůbec nic. Ostatně jste zkušená máma a prostě se snažíte ze všech sil vyhovět Vašemu synkovi. Jak ale vidíte, tak každé dítě prostě JE jiné a s tím nic nenaděláte. Nemá smysl si nic vyčítat, nemá smysl srovnávat. Každé dítě se narodí jako jedinečný tvoreček s různými potřebami. Váš syn patří k citlivějším dětem a prostě má vyšší potřebu cítit se v bezpečí a mít Vás v dosahu. A na druhou stranu má celkem jasnou představu, jak by mělo mléko téci. Ono nezbývá v podstatě nic jiného, než se s tím vším smířit a prostě to přijmout jako fakt. Pak se Vám s tím bude mnohem lépe žít, protože prostě přestanete hledat v podstatě neexistující problém.

Pokud to rozeberu více - syn zjevně reaguje na tok mléka. Zcela typicky se to projevuje po 6. týdnu, kdy se díky snížení vlivu poporodních hormonů sníží laktace (respektive už se netvoří mléko navíc, ale jeho tvorba se přizpůsobí potřebám dítěte) a také mléko už neteče tak snadno. A řada dětí dává s tímto stavem najevo nespokojenost. Pokud na to matka reaguje stresovaně, tak pak může být problém na světě - spouštění mléka se ještě více zablokuje a už se točíte v začarovaném kruhu. A můžete se v něm točit velmi dlouho....Je to škoda, protože to není nutné. Zkuste si více užívat Vašeho chlapečka, lépe se uvolnit, kojte v kontaktu kůže na kůži, to pomůže vzájemnému uvolnění a pohodě. Netlačte nijak na dítě - fyzicky ani psychicky. Tlak vždy vyvolá protitlak a ten se bude zvětšovat. Můžete mu pomoci získat silnější tok mléka tisknutím prsu. Ale jinak skutečně ke stresu není důvod - Váš syn prospívá velmi pěkně! Ty aktivity okolo - houpání, fény a pod. bych postupně omezila. Váš syn potřebuje hlavně Vaši pohodu a ne žádná náhradní řešení.

V noci bych spala s dítětem, tak nejlépe vyřešíte únavnou situaci s častým vstáváním dítěte. Ono to je fyziologické, i dospělí se budí v noci často, ale dokáží si s tím poradit lépe. Prostě se otočíme a spíme dál. Váš syn potřebuje intenzivní pocit bezpečí (v nějakých krajích s divokou zvěří by ostatně bez ochrany matky nepřežil, ale všichni máme stejný "zdrojový kód" a Váš syn neví, že žijeme v bezpečné Evropě). Nezbývá než popřát hodně sila pevné nervy! A hlavně spoustu radosti s Vašimi dětmi!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
07. 10. 2014 23:46:25

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit