on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dítě dře zuby o bradavku - bolestivé kojení

Již několik týdnů moje dcera (13 měsíců) při kojení dře zuby o bradavku, což je dost bolestivé. Dokonce již prokousla kůži do krve. Kdyby to bylo kousání, tak bych na to reagovala (dávala jí najevo, že TOTO se nesmí), ale je to dření po celou dobu kojení a dcera nechápe, co je špatně. Zvláštní je, že se to děje jen u jednoho prsa. Je to to aktivnější, od kterého se při kojení odstrkuje rukama. Myslím, že to dělá proto, že je ten proud mléka na ní moc silný. Takže já jí teď držím ruce, aby se neodstrkovala (pak to tolik nebolí) a ona se snaží odstrčit. Je to takový boj. V posledním týdnu jsem udělala to, že jsem již nechtěla jít přes tu bolest a chtěla dát prsu čas, aby se uzdravilo. Takže jsem se snažila z poraněného prsa kojit minimálně, jen tak, aby nevznikla retence. Ve chvíli, kdy v pomalejším prsu už nebylo mléko a dcera ho odmítala a plakala, jsem jí dala lahvičku s rýžovým mlékem. Krásně s ní usnula večer i v noci a dokonce pak spala mnohem lépe než jindy (neustále se často budí, cca každé 2 hodiny). Já jsem se několik nocí díky tomu trochu lépe vyspala (fungujeme takhle už přes rok a někdy je to vyčerpávající). Uvědomila jsem si, že by mi vlastně vůbec nevadilo přestat kojit v noci, ale nejsem si jistá, jak dobré řešení je dávat místo toho lahvičku (?) Ještě nějakou dobu bych ráda zachovala kojení přes den, podle poptávky. Někdy chce dcera třeba jen ráno a večer, jindy častěji, ale spíše její zájem postupně opadá. Můj dotaz je hlavně to, jestli se dá nějak vyřešit ta bolest, to dření zuby. Šla jsem přes hodně velkou bolest první 3 měsíce po porodu, kdy jsem měla hodně poraněné obě bradavky a nakonec jsme to zvládly, ale teď cítím, že už přes to jít nechci. Ještě bych dodala, že to aktivnější prso se během několika dnů zpomalilo a přizpůsobilo poptávce a již se tolik neplní. Předtím to bylo příliš. Ale dcera se i tak při kojení odtahuje. Děkuji.

Autor
Helena
ID otázky: 32625

Odpověd:

Hezký večer přeji, tohle je opravdu těžký dotaz. Já osobně si myslím, že příčinou toho, že se dcerka otírá zuby o bradavku (když to dříve nedělala) je naopak to, že ten tok mléka je slabší, než kdysi býval. Vám se možná zdá stále silný, ale ono je to tak, že se postupně zeslabuje a dítě to nese pak nelibě. Chtělo by ještě silnější tok. Nabízení lahvičky je rozhodně cestou zpátky. Takto velké dítě by mělo dostávat jakékoliv tekutiny už v hrníčku, klidně s pítkem, ale lahvička je opravdu cestou zpět. Nehledě na to, že pokud chcete ještě nadále kojit, tak lahvička může být výraznou překážkou a může také zhoršit ty potíže, které nyní máte. Dcerka si ráda zvykne na rýžové mlíčko, které dobře teče z hrníčku a pak o to více jí bude vadit, že z prsu to tak neteče.

Co se týče toho nešťastného odírání prsu, tak můžete vyzkoušet jinou polohu při kojení. Nepíšete, v  jaké poloze kojíte, ale můžete zkusit vleže nebo třeba nad dítěte, případně dítě obkročmo posadit na nohu, ať máte volnější ruce na manipulaci s dítětem i prsem. Zkuste v průběhu kojení tisknout prs a pomoci tak zvýšit tok mléka - já si opravdu myslím, že dcerka byla zvyklá na ještě silnější tok mléka a nyní jí vadí, že už to nestříká tolik.

Pokud nic nezabere, tak pak je to samozřejmě na Vás, jak se rozhodnete. Ale ani zvířecí samice by se nenechaly bolestivě okusovat dlouhodobě. Tak hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 10. 2014 00:50:36

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit