on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Večerní vztekani u kojeni

Dobrý den, Potřebovala bych poradit. Máme 2-měsíční holčičku, jiz jsme vstoupili do 3.mesice. Narozena 16.7.2014. Porodní vaha: 3000 g. Vaha z min.tydne u pediatra: 4670 g. Vaha tento tyden: 4800 g. (Můj domácí odhad). Doktorka nam řekla, ze nase dcerka přibrala krásne. A ze s pribiranim není zádný problém. me však trapi vztekani u kojeni. Většinou se to děje večer, u posledních dvou kojeni (17-20 hod.). Nejprve jsem si myslela, ze mam mene mleka, ale kdyz mi pediatricka řekla, ze přibíráme ukázkové, tak zádrhel bude asi jinde. Vzteka se cca po 5-7 min.sani. Nase mala všeobecné ji rychle, hltave a netrpělivě. Kazde kojeni trva 10-13 min. Kojim 7x denne. Někdy to vyjde na 6x. Nase dcerka spi v noci docela dlouho: vydrží 6-8 hod spinkat vkuse. Vztekani u kojeni se projevuje někdy i přes den. Bud se zalyka, nebo ji zaskoci apod. Večer se u kojeni i kroutí a kope nozickami. Zřejmě mlicko teče jinak, než by ona chtěla, zmacknu si bradavky a mlicko teče. Ale asi slabeji než třeba dopoledne. Jeste jedna věc, v levém prsu mívám mene mleka než v pravem. U večerního kojeni střídám obě prsa. Pediatricka říkala, ze dcerka přibírá, ze to nemusím řešit. Ale ja mam trochu obavy a večer ten řev je někdy umorny. Předem děkuji za radu.

Odpověd:

Dobrý den přeji, je dobře, že se o to zajímáte. :-) Dcerka přibývá ukázkově, to je pravda. Ale typicky mezi 6.-8. týdnem věku se mohou začít projevovat potíže, pokud se nepohlídají některé věci. :-) Především je to správná technika kojení a efektivní sání dítěte. Těch prvních zhruba 6 týdnů bývá mléka nadbytek a snadno teče, protože kojení je podporováno poporodními hormony. Pak už je to ale jen na dítěti a pokud dítě nesaje správně, tak může dojít k poklesu laktace a spokojenosti dítěte velmi rychle. Takže určitě nejdříve zkontrolovat, zda dcerka saje správně. KOuknout se můžete i na www.mamila.sk , kde najdete pěkná videa a fotky správné techniky kojení.

Dále je velice důležité noční kojení. Pokud dcerka spí 6-8 hodin bez kojení, tak na laktaci se to projeví. Třeba ne hned, ale postupně ano a bude se to zhoršovat. NOční kojení je extrémně důležité, protože v noci se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za tvorbu mléka - určitě tedy přidat 1-2 noční kojení. Není nutné dítě budit, ideální je s ním spát v posteli nebo mít postýlku hned u postele a dítě jen k prsu přisunout (klidně spící, jsou schopné se nakojit i v polospánku).

Určitě doporučuji kojit častěji - 6-7x denně není mnoho, obzvlášť, když se ji projevují známky poklesu laktace a zhoršení spouštěcího reflexu. Vždy kojte z obou prsou při každém kojení a klidně je prostřídejte i několikrát. Stimulace tvorby mléka bude rázem dvojnásobná, mléka se bude tvořit více. JInak neočekávejte, že se prsa budou nalévat. Mléko se tvoří přímo v průběhu sání mimča, netvoří se do zásoby, po 6. týdnu už by měla být nabídka/poptávka pěkně srovnaná. PRsa jsou v podstatě bezedná, ale dítě se musí pěkně snažit. :-)

U toho večerního kojení zkuste dcerku svléknout jen do plenky a kojit v kontaktu kůže na kůži - to pomůže, aby se zklidnila a měla by lépe sát. Také mléko poteče lépe, když se Vy uvolníte. Můžete dcerce pomoci tisknutím prsu, když už mléko poteče méně.

Ale u Vás to opravdu bude stačit jen lehce poladit - upravit techniku kojení a režim kojení (viz. výše), abyste mohla laktaci i tok mléka zvýšit na maximum. To, že je v jednom prsu méně mléka je normální, prsa jsou síce párový orgán, ale symetrická (ve vzhledu, ale i tvorbě mléka) jsou jen málokdy. :-) Máte-li chuť ale něco zkusit, tak z toho méně tvořivého prsu můžete párkrát za den ještě zkusit odstříkávat, to tvorbu může lehce pozvednout. Jinak ale nevidím důvod to nějak extra řešit. Je to běžný jev.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 09. 2014 18:29:32

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit