Večerní vztekani u kojeni
Dobrý den, Potřebovala bych poradit. Máme 2-měsíční holčičku, jiz jsme vstoupili do 3.mesice. Narozena 16.7.2014. Porodní vaha: 3000 g. Vaha z min.tydne u pediatra: 4670 g. Vaha tento tyden: 4800 g. (Můj domácí odhad). Doktorka nam řekla, ze nase dcerka přibrala krásne. A ze s pribiranim není zádný problém. me však trapi vztekani u kojeni. Většinou se to děje večer, u posledních dvou kojeni (17-20 hod.). Nejprve jsem si myslela, ze mam mene mleka, ale kdyz mi pediatricka řekla, ze přibíráme ukázkové, tak zádrhel bude asi jinde. Vzteka se cca po 5-7 min.sani. Nase mala všeobecné ji rychle, hltave a netrpělivě. Kazde kojeni trva 10-13 min. Kojim 7x denne. Někdy to vyjde na 6x. Nase dcerka spi v noci docela dlouho: vydrží 6-8 hod spinkat vkuse. Vztekani u kojeni se projevuje někdy i přes den. Bud se zalyka, nebo ji zaskoci apod. Večer se u kojeni i kroutí a kope nozickami. Zřejmě mlicko teče jinak, než by ona chtěla, zmacknu si bradavky a mlicko teče. Ale asi slabeji než třeba dopoledne. Jeste jedna věc, v levém prsu mívám mene mleka než v pravem. U večerního kojeni střídám obě prsa. Pediatricka říkala, ze dcerka přibírá, ze to nemusím řešit. Ale ja mam trochu obavy a večer ten řev je někdy umorny. Předem děkuji za radu.
Odpověd:
Dobrý den přeji, je dobře, že se o to zajímáte. :-) Dcerka přibývá ukázkově, to je pravda. Ale typicky mezi 6.-8. týdnem věku se mohou začít projevovat potíže, pokud se nepohlídají některé věci. :-) Především je to správná technika kojení a efektivní sání dítěte. Těch prvních zhruba 6 týdnů bývá mléka nadbytek a snadno teče, protože kojení je podporováno poporodními hormony. Pak už je to ale jen na dítěti a pokud dítě nesaje správně, tak může dojít k poklesu laktace a spokojenosti dítěte velmi rychle. Takže určitě nejdříve zkontrolovat, zda dcerka saje správně. KOuknout se můžete i na www.mamila.sk , kde najdete pěkná videa a fotky správné techniky kojení.
Dále je velice důležité noční kojení. Pokud dcerka spí 6-8 hodin bez kojení, tak na laktaci se to projeví. Třeba ne hned, ale postupně ano a bude se to zhoršovat. NOční kojení je extrémně důležité, protože v noci se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za tvorbu mléka - určitě tedy přidat 1-2 noční kojení. Není nutné dítě budit, ideální je s ním spát v posteli nebo mít postýlku hned u postele a dítě jen k prsu přisunout (klidně spící, jsou schopné se nakojit i v polospánku).
Určitě doporučuji kojit častěji - 6-7x denně není mnoho, obzvlášť, když se ji projevují známky poklesu laktace a zhoršení spouštěcího reflexu. Vždy kojte z obou prsou při každém kojení a klidně je prostřídejte i několikrát. Stimulace tvorby mléka bude rázem dvojnásobná, mléka se bude tvořit více. JInak neočekávejte, že se prsa budou nalévat. Mléko se tvoří přímo v průběhu sání mimča, netvoří se do zásoby, po 6. týdnu už by měla být nabídka/poptávka pěkně srovnaná. PRsa jsou v podstatě bezedná, ale dítě se musí pěkně snažit. :-)
U toho večerního kojení zkuste dcerku svléknout jen do plenky a kojit v kontaktu kůže na kůži - to pomůže, aby se zklidnila a měla by lépe sát. Také mléko poteče lépe, když se Vy uvolníte. Můžete dcerce pomoci tisknutím prsu, když už mléko poteče méně.
Ale u Vás to opravdu bude stačit jen lehce poladit - upravit techniku kojení a režim kojení (viz. výše), abyste mohla laktaci i tok mléka zvýšit na maximum. To, že je v jednom prsu méně mléka je normální, prsa jsou síce párový orgán, ale symetrická (ve vzhledu, ale i tvorbě mléka) jsou jen málokdy. :-) Máte-li chuť ale něco zkusit, tak z toho méně tvořivého prsu můžete párkrát za den ještě zkusit odstříkávat, to tvorbu může lehce pozvednout. Jinak ale nevidím důvod to nějak extra řešit. Je to běžný jev.