on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odstříkávání mléka

Dobrý den, i přes veškerou snahu (ricinum, benedikt, pískavice, cévka, stříkačka přes prst i prso) se mi nepodařilo rozkojit. Přesto mléko odstříkávám a dávám synovi (10 týdnů) v láhvi. Je ho ale směsné množství - za celý den osdtříknu cca 120 - 150 ml (odstříkávám 5 - 6 x za den). Chtěla jsem znát Váš názor, zda to má smysl? Zatím jsem se zařekla, že vydržím do 3 měsíců, ale odpočítávám dny, kdy už bude konec. Je to pro mě úmorné několikrát denně cedit toto množství. Tak si říkám, jestli tenhle negativismus a stres není v mléce. Na druhou stranu mi pediatr vždy řekne, že každá kapka dobrá, a já mám pak výčitky, že chci skončit.

Autor
Martina
Odstříkávání a odsávání
19. 09. 2014 07:20:03
ID otázky: 32604

Odpověd:

Dobrý den, lékař má pravdu - každá kapka MM má pro dítě význam a je pro něj cenná. Na druhou stranu ale chápu, že pro Vás musí být velmi demotivační, že se Vám nedaří žádným způsobem laktaci navýšit. Stres a velká snaha jsou v tomto případě zcela jednoznačně kontraproduktivní - dokáží i úplně zablokovat spouštěcí reflex. A to dlouhodobě. Pak se velmi těžce pozná, zda je mléka skutečně nedostatek (to je velmi vzácné a nejčastější příčinou bývá předchozí operativní úprava prsou) a nebo jen nefunguje spouštění mléka.  A pak laktace samozřejmě poklesne - protože když se nepodaří mléko dítěti vypít nebo odsávačkou vysát, tak se ho tvoří méně a méně. Nejsem schopna posoudit, jak moc je to u Vás způsobeno psychikou, že laktace nejde nahoru nebo zda máte mléka opravdu málo. Co můžete vyzkoušet je ještě medikamentózní navýšení laktace - informace např. zde:

http://www.poradkyneprikojeni.cz/co-urcite-potrebujete-vedet/pro-maminky-ke-stazeni/domperidon/

Ale jinak je opravdu jen na Vás, jak dlouho to ještě budete zkoušet a zda limit 3 měsíců je konečný. Jsou ženy, které odsávají mléko i celé roky, ale samozřejmě, že většinou ta množství jsou jiná, často i plně postačující na pokrytí potřeb dítěte/dětí. Pak se ta motivace hledá mnohem snadněji, to je jasné.

I 3 měsíce jsou super a rozhodně můžete být hrdá na to, že jste zabojovala a nadále bojujete, abyste svému miminku mateřské mléko poskytla. Vyčítat si nemusíte určitě nic. Většina žen by ve Vaší situaci přestala odsávat už dávno. 

To rozhodnutí musíte ale učinit Vy. Já Vám jen napsala svůj pohled na věc. Jistě není dobře, když celý proces odsávání pokládáte za vyčerpávající a máte k němu negativní postoj. To pak pohodu do vzájemného vztahu s dítětem nevnáší. Takto by to být určitě nemělo...

Přeji Vám to správné rozhodnutí! A věřte, že to bude každé rozhodnutí, ke kterému dospějete. Držte se!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
19. 09. 2014 11:23:44

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit