on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojení v 7 měsících, jiné tekutiny, režim podávání příkrmů

Dobrý den paní Jiřino, obracím se na Vás opět s dotazy. Mám 7 měsíční dcerku, od 5.měsíce už přikrmujeme. Přikládám malou podle potřeby. Ráno, dopoledne kojím, poledne masozeleninový příkrm - plná dávka+podávám jiné tekutiny, kolem 14.hod.kojím, okolo 16. hod. ovocná přesnídávka - malá mi ale nesní celou dávku + jiné tekutiny, v podvečer kojím, pak kaše(také zatím není plná dávka, protože malá už nechce), před spaním dokojím. V noci se mi malá pořád budí 2x. Má to nějak teď rozhozený, dokonce si někdy říká i 3x, ale to si jen cucne a spí mi u prsu. S tím spaním u prsu jsme měli problémy, teď už jen občas. Malá odmítá dudlíka a flašku, pije z hrnečku. Vypije mi cca150ml denně tekutin z hrnečku. Kojení trvá 2-15 min, když trvá krátkou dobou, jsem neklidná z toho, že má dcera málo mléka a tím i tekutin.Stane se, že dopoledne nebo odpoledne se od prsu odtahuje, ale přesnídávku mi pak trochu sní a tekutiny mi taky trochu vypije. Mám už podávat UM a kojit třeba ráno a večer?Už kojení odmítá a jak to mám poznat, že už nechce kojit? Co mám podávat k snídani po 8.měsíci? Kdy mám pak podávat UM přes den, když mi někdy nedojí hlavní jídla a pak nechce ani kojit. Co se týká prospívání v půl roce, je v pořádku. Stolice a moč, řekla bych, že také. Do kdy je tak dobré kojit?Moc Vám děkuji za odpověď a za tyto webové stránky. Přeji pěkný den.

Odpověd:

Dobrý den, dobré je kojit do minimálně dvou let věku, tak to doporučuje i Světová zdravotnická organizace a dobře ví proč. Není žádný důvod (ani ve Vašem případě ho nevidím), aby dítě pilo UM. Příkrmujete, kojíte, v tomto režimu můžete fungovat ještě velmi dlouho. Pro dítě je MM velice důležité, nejen z výživového hlediska, ale také posiluje Váš vzájemný vztah a docela významným způsobem posiluje imunitu a chrání dítě před nemocemi. Brzy bude podzim, zima, jaro, pro dítě to jsou imunitně náročná období a byl a by opravdu škoda se kojení jen tak vzdát. Vaše dcerka UM nepotřebuje a nikdy ho vůbec nemusí dostat. Po roce věku může dítě klidně pít i kravské mléko, už nyní může jíst řadu mléčných výrobků. Aby byla zachována dostatečná laktace a dítě kojení neodmítalo (aby nebylo příliš rychle vytlačeno kojení), tak kojte klidně častěji. Před i po příkrmu, pak ještě třeba i tekutiny. Na to, že má dcerka jen 7 měsíců má příkrmů až, až. Další bych nezaváděla minimálně do 9.-10. měsíce. Není důvod spěchat, mléko je pro ni důležitějším a lepším zdrojem živin než příkrmy. Nespěchejte na dcerku, stále je to vlastně ještě mimčo....

Jinak noční kojení je v pořádku a ještě velmi dlouho se dcerka v noci může budit. A kojení je ideálním způsobem, jak dítě znova uspat. Bez něj byste musela vymýšlet pracné způsoby, jak dcerku uspat jinak. A buďte ráda, že dudlík a flašku odmítá - to je od ní rozumné a byl by to krok zpět. :-) Je správné, že chce pít z hrníčku. 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 09. 2014 13:59:33

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit