on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Spavé a líné miminko

Dobrý den, prosím o radu-spavé a líné miminko, stáří 3týdny. V porodnici se malý vůbec nepřisával, na krmení se musel budit a při kojení si vzal max. 5g, takže ho pak začali dokrmovat nutrilonem. Doma začal postupně víc a víc sát, ale nikdy ne tolik, aby se dost najedl, takže dokrmujeme. Od druhého týdne výlučně MM, které odstříkám. Na krmení se už budí sám cca. po 2,5 až 3 hod. Vždy má veliký hlad, ale nevydrží sát tak dlouho, aby se najedl. Kojím vždy cca 40 minut. Polohy i prsa vystřídám, ale velice časté změny polohy na něho nezabírají, akorát začne škytat. Musím ho položit a potom začne do pěti minut brečet a hledat. Po přiložení však zase velice rychle "vytuhne". Není problém, že by musel moc sát, protože mléka mám dost. Mám velká prsa a bradavky takže používáme klobouček. Když malého odstavím, tak je klobouk plný mléka a stejně tak z jeho pusinky vytéká mléko, které nespolykal, protože usnul. Každé kojení vážíme a už si dokáže vzít 60 až 70g. Stejně mu to nestačí a dožaduje se dokrmu min. dalších 35ml. Zkoušela jsem dokrm nedat, ale pak neusne a hrozně brečí a nic jiného než dokrmení ho neuklidní. Děkuji

Autor
P.N.
ID otázky: 32582

Odpověd:

Dobrý večer přeji, je super, že se Vám podařilo laktaci tak krásně navýšit, to je dobrý základ pro další postup. Váš syn nepotřebuje žádný dokrm. On vypije mléka dost. Pokud se ho budete kojit častěji a zlepšíte techniku kojení, tak by se mělo kojení krásně dařit. Chlapeček je malý, takže o to snadněji bude vstřebávat změnu. Dokrm ale opravdu není potřeba, rovněž tak ty kloboučky na kojení. Velká prsa i bradavky by mělo dítě v pohodě zvládnout, pokud bude kojeno správnou technikou. Kloboučky nejsou vhodnou cestou k plnému kojení. Narušují komunikaci mezi Vámi a dítětem, dítě na nich prakticky není schopno sát správnou technikou (takže si zažívá zlozvyk) a laktace není dostatečně stimulována.

Ve VAší situaci by nyní mělo být základem velmi častý kontakt kůže na kůži, tj. často přikládat děťátko (určitě častěji než po 2,5-3h) jen v plence na Váš nahý hrudník. Nechávat ho i samostatně se přisát, nechat ho doplazit se k prsu. Ještě je maličký, takže metoda samopřisátí by mohla dobře fungovat. Věřte, že syn si bude umět poradit s Vašimi prsy - každé prsa jsou ke k ojení vhodné. Kojení v kontaktu kůže na kůži by mělo pomoci i proti usínání. Potřebujete, aby syn sál efektivněji. Základem je, že bude správná technika kojení - tady Vám pomůže osobní návštěva některé zkušené kolegyně. Zefektivnění kojení také samozřejmě urychlí celé krmení, ale už nyní můžete dítěti pomoci kompresí (tisknutím) prsu, tím zrychlíte tok mléka.

A ten dokrm bych opravdu nedávala....na uspávání je ideální prso, tím by se to celé mělo vyřešit. Takže klidně znova k prsu - získá další mléko a zase usne. :-) Ale věřte, že úprava techniky, kojení v kontaktu kůže na kůži a komprese prsu jsou základní opatření, která by měla Vaši situaci vyřešit. HOdně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 09. 2014 01:30:32

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit