on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zvracení po rýži a říhání

Dobrý den, mam na vás obrovskou prosbu ohledně mé 6ti měsíční dcery. Stále převážně kojím a naše lékařka nám již doporučila začít podávat příkrmy, začaly jste mrkvičkou, dýní, bramborem, atd. Vše malá spapá s chutí a bez problémů. Dále jsem jí začala dávat na noc rýžovou nemléčnou kaši zředěnou vodou, protože se mi v noci stále budí po 2 hodinách. Jenže rýžová kaše jí asi nesedla, 2x jí strávila dobře a když jsem jí dala kaši po třetí, tak jí začala zvracet. Dala jsem pauzu asi 3 týdny a zkusila znovu dát rýžovou nemléčnou kaši a opět do 3 hodin začala zvracet. Dále jsem jí zkusila dát příkrm ve skleničce, který obsahoval rýži a opět zvracela. Tak to spojuji s tím, že jí opravdu asi rýže nesedí. Paní doktorka mi řekla, ať jí to nedávám a zkusím za nějaký týden znovu, ale já se bojím, jestli nemůže mít nějakou alergii?? Opravdu vyzvrátí vše co snědla, zvracení trvá vždy 2-3 hodiny. Dále malá dost často ublinkává a strašně často říhá, když jí položim na bříško, tak někdy i každých 5-10 minut. Na noc jí místo té kaše dávám Nutrilon Pronutra 1 nemůže to být špatnou volbou mléka? Nebo na tom nezáleží? Jinak od narození se mi u kojení se dost kroutí a neustále pouští prsa, ale rostla krásně, tak tomu doktorka nepřikládala žádnou důležitost. Mnohokrát vám děkuji za odpověď. S pozrdravem Lenka

Odpověd:

Dobrý večer, na noc nedávejte žádné UM ani kaši. Dcerka se bude budit stejně, protože je to pro malé děti naprosto přirozené chování. Potřebuji pomoci se znovuuspáním, ujistit se, že jsou v bezpečí. Kaše na to nemá vliv, ani UM. Je obrovská škoda si nabourávat zjevně velmi úspěšné kojení. Opravdu to UM nedávejte, dcerka prospívá, nepotřebuje ho. Obzvlášť večer je kojení celkem citlivou záležitostí, kterou každá dávka UM dost nabourá. Kojte dle potřeby dcerky, i v noci. Možnost kojit je darem Přírody. Malé děti se v noci budí i kdy nejsou kojeny. Jenže u nekojených dětí je uspávání větší oříšek, když není možnost ho snadno a rychle uspat u prsu. Opravdu je norma noční buzení u malých dětí. Mí synkové se budili x-krát za noc až do 5 let (a to už dávno kojení nebyli).

Vaše dcerka má dle popisu velmi citlivé zažívání, takže musíte postupovat velmi zvolna při zavádění příkrmů. Nikam nespěchat. Pokud jí nesedí rýže, tak to zkuste klidně až za několik měsíců znova. Pokud by to trvalo i po roce, tak bych to řešila s alergologem.

Říhání souvisí s citlivějším zažíváním. Netrapte se tím, takových dětí je docela hodně. Dcerka už má 6 měsíců, takže to nejhorší období máte za sebou. Již brzy bude naklekávat a vertikalizovat se, hodně se hýbat, takže pak pro ni bude snadnější se zbavit toho plynu v bříšku. Už si prostě sama říhne dle potřeby.

A lékařka má pravdu, pokud dcerka krásně roste, není potřeba se stresovat. Citlivější zažívání má docela hodně dětí.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 08. 2014 04:14:30

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit