on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zavádění příkrmů, dehydratace

Dobrý den, ráda bych se zeptala na to, jakým způsobem mám poznat, že má syn dostatek tekutin. Po plném kojení do 5 měsíců nám doktorka nasadila kaši (Sinlac) a zároveň zeleninu v poledne (z důvodu špatného prospívání, v 5 měs. 5,9 kg, porodní váha 3,65 kg). Začala jsem zavádět stravu moc rychle, během 3 dnů zvládl celý příkrm (125g) a 150 g kaše. Přestává se chtít kojit, stačí mu 3-7 min. a to jen z jednoho prsu, odtrhává se, dobře pije jen v noci (po 3,5 hod.). Snížila jsem dávky stravy na 1/2, ale situace s kojením se nezlepšila, cítím, že mám méně mléka, občas se u prsa vzteká, jakoby měl pomalý tok. Navíc už před zavedením příkrmů měl málo pomočených plenek/den, cca 4 ks (přibýval cca 100g/týden). Bojím se, aby neměl málo tekutin. Co s tím? A další dotaz, co mám dělat pro zlepšení laktace? Bojuji s tím celých 5 měsíců (bylinky, homeopatika), mám začít odstříkávat? Pokud o mléko přijdu, do kdy bude muset být syn krmen UM? Souvisí špatná laktace s věkem matky (je mi 39 let)? Děkuji.

Odpověd:

Dobrý den, laktace s věkem matky rozhodně nijak nesouvisí. U Vás je příčinou nedostatku mléka to, že syn od začátku nesaje efektivně a tím pádem není laktace dostatečně stimulována. Tím se potom začarovaný kruh rychle uzavírá - čím méně syn saje, tím méně mléka se vytváří.

Tam už v době, kdy bylo zjevné, že syn přibývá pomaleji mělo dojít ke kontrole techniky kojení a úpravě. Teď jste už ve fázi, že syn je už docela starý na to, aby akceptoval případnou úpravu techniky kojení. Takže pak Vám nezbývá, než synkovi co nejvíce usnadnit získávání mléka. Pomáhat mu kompresí prsu, využívat každé příležitosti k nabídnutí prsu. Zvyšování laktace - bylinky, domperidon (http://www.poradkyneprikojeni.cz/co-urcite-potrebujete-vedet/pro-maminky-ke-stazeni/domperidon/), pravidelné odsávání a co nejčastější kojení ve dne + kojení v noci (ideálně spaní s dítětem).

A jinak jste zcela správně zanalyzovala nastálou situaci - dle reakcí synka opravdu došlo k dalšímu snížení laktace, což si nemůžete dovolit. Příčinou může být rychlé zavedení příkrmů, to jednoznačně. Nicméně doporučení lékařky ve Vaší situaci je správné, zavádění příkrmů je správnou cestou k tomu, jak trochu zvýšit ty přírůstky.

Váš syn má ale tekutin málo - málo počůraných plenek je hlavní ukazatel. Moč by měla být čirá, ne žlutá (o barvě jste se nezmiňovala). Nejlepší je dostat do synka co nejvíce MM, protože tím získá nejen tekutiny, ale i energii pro růst. Což o jiných tekutinách říci nejde. Snad kromě UM. Pro UM ale zatím prostor nevidím, zkuste ještě navýšit tu laktaci a co nejčastěji kojení nabízet. I před a po podání příkrmů. Jiné tekutiny mají v tuto chvíli menší hodnotu i než UM bych řekla. Protože syn potřebuje něco málo alespoń přibrat. Pokud se tedy nepodaří nijak dostat do synka více MM, tak bych UM do roku přidala, ale snažila bych se vyhnout lahvičce, spíše už bych hledala nějaký hrníček. Po roce věku už je UM zbytečné, stačí běžné kravské mléko + mléčné výrobky (nebo i bez toho mléka).

Tak držím pěsti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
30. 07. 2014 00:13:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit