on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Hodně mléka a odstav

Dobrý den, předem bych velice ráda poděkovala za vaše stránky, byly mi velice nápomocny. Ale teď se dostávám do situace kdy si nevím rady a potřebuji vaši pomoc. dcera narozena 16.1.2014 porodní váha 3050 g a 49cm, nyní 8230g a 66cm. Od samého začátku mám strašný problém s nadměrným množstvím mléka, silným spouštěcím reflexem, mlíko ze mě pořád stříká. Ve 4 a půl měsících jsem začala s poledním příkrmem na radu Dr.,protože naše dítko je výrazně na před a chyběli by ji prý některé živiny. Dále na radu Dr. jsem přestala kojit v noci, že prý ji nemám budit, když spí. A tak celý den bojuju s přeplněnýma a bolavýma prsama, který jsou teď hranatýho tvaru a to doslova! Prsa mi vyprázdní až večer, což je neskutečná úleva. Snažím se neodstříkávat, když to jde, protože i když odstříkám jen do úlevy tak se mi do půl hodiny prsa nalijí ještě víc.:-(, A když třeba nakojím jen jednou víc než obvykle, tak mám na druhej den hned o to víc mléka. Dále se dostavují moje zdravotní problémy, a to šílená bolest kloubů, hlavně kolen, včera jsem málem spadla, když jsem chtěla malou položit na deku a i manžel už mi říkal, že vypadám strašně a že bych měla přestat kojit a já vůbec nevím co mám dělat? Taky bych už nejradši nekojila a odpočla si, jsem šíleně unavená, ale co s tím mlíkem, když je ho tolik? Tento týden bych měla začít dávat ovoce, a já mám z toho úplnou hrůzu, malá má o jídlo šílený zájem a já jsem z toho na nervy! Polední příkrm nám sice ještě nenahrazuje jedno kojení, ale i tak je to za trest, když mě ty prsa nevycucne. Kojím vždy jen z jednoho prsa a to je malá do 5 minut najezená, už to tak máme od šestinedělí. Nemohla bych třeba pít ten šalvějový čaj? Nebo se to při kojení nemůže? A kdybych přece jen chtěla už dostavit, jak to mám udělat, když mám tolik mlíka? Vaneska je teď v období, kdy ju vše zajímá, takže s žádnou lahví nemá problém,a to, že z ní něco teče je jen bonus. Zkoušela jsem lahvičku s pítkem,když byly ty vedra,nechtěla jsem kojit na žízeň, protože bych se pak zbláznila, a to se jí hodně líbilo. Ještě se chci zeptat co mám dělat když se mi v noci vzbudí? Mám být za tvrďáka a nedat prso, což mi nejde a nebo ji mám v klidu nakojit a smířit se s tím, že se mi prostě míň mlíka neudělá? Teď hned odstavit určitě nechci, ale třeba do dvou měsíců asi ano. Omlouvám se za zmatený dotazy, ale snad mě pochopíte.

Autor
Zuzana
Nadbytek mléka
03. 07. 2014 10:20:14
ID otázky: 32520

Odpověd:

Hezký den přeji, v první řadě bych asi vyměnila dětského lékaře, který Vám dává nesmyslná doporučení. To by mělo být trestné! Proč by nemělo 4,5 měsíčnímu dítěti stačit kojení? Vaše dítě zcela zjevně krásně prospívá a to, že je výrazně napřed (předpokládám, že v psychomotorickém vývoji) je naopak důkaz toho, jak mu kojení svědčí a zcela dostačuje! V noci zrušit kojení, když máte takové potíže s prsy rovněž není dobrý nápad. Při nadbytku mléka je naopak vhodné kojit co nejčastěji, ať se prsa nestíhají tolik nalévat a mléko pak tak šíleně neteče a Vy se nepotýkáte s bolestivě nalitými prsy a dítě zase se stříkajícím mlékem.

O odstavu bych vůbec neuvažovala, jednak právě z důvodu nadbytku mléka to může udělat velké potíže, jednak Vaše dítě ještě dlouho bude kojení potřebovat. Navíc to množství mléka se bude zcela jistě snižovat. Vím, čím si procházíte, měla jsem to stejné. U mne došlo k výraznějšímu poklesu laktace 8 měsíců po porodu.

Nyní kojte často - tak často, jak budete chtít Vy i dcerka, klidně z obou prsou, klidně v noci, klidně po příkrmech dokojujte. Neomezujte kojení, prostě ta prsa pěkně nechte kojením uvolňovat. Jak budete postupně a zvolna zavádět příkrmy, tak laktace se zcela jistě postupně sníží. Šalvějový čaj se při kojení nedoporučuje, protože může snížit laktaci. No, ale to Vy chcete, ne? :-) Takže klidně si dejte 1-2 hrníčky denně. Prsa přes den chlaďte, to také může pomoci laktaci lehce snížit. Ale ono se to opravdu postupně zlepší - věřte mi. V noci opravdu normálně kojte. Proč byste měla trpět s přeplnými prsy a nespat? Dítě v pohodě kojením zase uspíte.

Jinak ta Vaše únava spíše souvisí celkově s péčí o dítě, kojení na to bude mít malý vliv. A klidně můžete i při kojení brát např. kloubní výživu či analgetika. Věřím, že až laktace trošku poklesne a budete se cítit lépe, tak si kojení budete užívat a o nějakém odstavu Vás nenapadne ani uvažovat. Vím, o čem mluvím. :-) Tak hodně štěstí!  

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
03. 07. 2014 15:14:55

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit